Мешканці села Таурів(населення – 825 осіб) ще у 2015 р. виявили бажання увійти до складу Козлівської об’єднаної територіальної громади. І, як видно, вони не пошкодували про свій добровільний вибір.
Окраса – величний храм
Про походження села існують цікаві легенди. Колись це поселення знаходилося на лівому березі Стрипи. Проте напади монголо-татар змушували місцевих мешканців переселятися на лівий берег річки. І коли їх запитували: «Куди йдете?», то чули у відповідь: «Та у рів». Звідси й назва села. Інша легенда розповідає, що під час набігів татар один із них – Тавро – залишився жити в селі. За третьою версією, в давнину на сучасній території села було пасовище. Коням, які паслися тут, ставили на ногах випечені клейма – тавра. Та у першій писемній згадці 1465 р. Таурів згадується як Таворів, а у податковому документі за 1564 р. село значилося під назвою Таборів.
У Таурові збереглася старовинна церква Святого Духа, збудована у 1908 р. за кошти громади села і освячена у день Зіслання святого Духа на апостолів. Храм відзначається мистецькою досконалістю і поєднанням різних архітектурних стилів. Він збудований у формі рівнораменного хреста, що характерно для галицьких храмів давньоруського і візантійського стилів. Риси останнього зберігає бароковий купол. А обабіч входу дві вежі, зведені у латинському стилі. Як розповів парох церкви отець Володимир П’єцух, після Львівського псевдособору 1946 р. радянська влада закрила церкву. Відновили богослужіння аж у 1994 р. завдяки багаторічним клопотанням громади і отця Омеляна Драпінського. У недалекому минулому оновити храм допомогли сільськогосподарські підприємства, які діють на території села. Зокрема, за кошти ТОВ «Агропродсервіс інвест» подвір’я церкви вимостили бруківкою, а пізніше це товариство разом з іншими – ТОВ «Слава» і ФГ «Вікторія-92» - профінансували встановлення опалення у храмі.
Аграрна економіка села
Нині Таурів має суто аграрне обличчя. Основні орендарі земельних паїв місцевих жителів – ТОВ «Агропродсервіс Інвест»(директор – Юрій Малюта), ТОВ «Слава»(директор – Василь Кривко) і ФГ «Вікторія-92»(голова – Олександр Пеляк), які мають в обробітку відповідно 650, 300 і 400 га землі. У результаті конкуренції між ними зросла орендна плата і на сьогодні досягла 2 т 730 кг зерна при середньому розмірі земельного паю – 2,073 га. У селі є ще й заготівельний пункт молока з холодильним обладнанням і міні-лабораторією, яке закуповує Тернопільський молокозавод (ТМ «Молокія»). У Таурові діють два приватні магазини і цех художнього ковальства.
– Та ми хотіли б, щоб у селі розвивалася переробна промисловість, наприклад, були пекарня, сироварня, підприємство із заморожування і переробки ягід, – висловлює бажання місцевих мешканців староста Таурова Мирон Довгань. – Але, на жаль, поки немає охочих підприємців і підприємств, які б розвивали цей бізнес, створювали більше робочих місць і платили податки у бюджет громади.
Комфортні умови для навчання
У Таурові діє ЗОШ І-ІІ ступенів, дитсадок «Вишиванка», ФАП, Будинок культури, бібліотека, відділення «Укрпошти».
У школі, де нині 48 учнів, створені комфортні умови для навчання. Адже ще у 2013-2014 роках за Програмою розвитку ООН «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду» замінили систему опалення – із газового на альтернативне, встановили піролізний котел, а також замінили вікна і двері. А у 2016-2017 рр.., уже за рахунок державної субвенції на формування інфраструктури громад, замінили дах, відремонтували фасад школи, встановили бруківку, закупили нові парти у трьох класах і оновили комп’ютери.
А у дитсадку (тепер у ньому перебуває 14 дошкільнят), який міститься в адмінбудинку села, збереглася газова система опалення. Влада громади поки не планує її замінити, зважаючи на суттєве подорожчання вартості електроенергії, а також значних капіталовкладень для переходу на тверде паливо.
В адмінбудинку «поселився» ще й Будинок культури, оскільки його старе приміщення знаходиться в аварійному стані. Та культурне життя не завмерло і на новому місці. Хоровий і танцювальний колектив села неодноразово здобував перші місця на конкурсах і фестивалях як громаді, так і в колишньому Козівському районі і області. Учасники художньої самодіяльності ставлять ще й театральні вистави. А юна співачка, бандуристка і піаністка Наталія Любінська з Таурова вже навіть виступає за кордоном.
Підтримують спорт
Відомою стала футбольна команда «Таурів». Завдяки спонсорській підтримці в особі ТОВ «Агропродсервіс інвест» вона добре виступає як у міні-футболі, так і у великому футболі. Торік ФК «Таурів» здобула кубок району з футболу, а цього року є одним із лідерів Бережансько-Козівської регіональної ліги.
Незабаром у селі відкриють майданчик для гри у футбол та баскетбол. Такий подарунок мешканцям села, особливо молоді, зробило ФГ «Вікторія-92». До слова, за кошти цього підприємства ще у 2017 р. придбано і встановлено спортивні тренажери біля школи.
Село причепурилося
За останні роки село відчутно причепурилося. У Таурові, як і в решті сілі Козлівської громади, налагоджене роздільне сортування сміття. Із 2018 р. мешканці поміщають пластик у металеві сітки, скло – у бочки, яких у селі уже є по 44 штуки. А вивозить відсортоване сміття на переробку фірма з Тернополя.
У 2017-2018 рр.. за кошти державної інфраструктурної субвенції для громад у селі збудований водогін, а в наступні два роки (2019-2020) – повністю реконструювали систему освітлення, встановивши 160 світильників і три трансформаторні підстанції. Звісно ж, не обійшлося без державної підтримки. Для цих цілей з Державного фонду регіонального розвитку було виділено 29 млн. грн..
А ось дороги в селі потребують невідкладного ремонту. Для прикладу, із 2016 р. принаймні двічі проводили ямковий ремонт центральної дороги. І все це – за спонсорські кошти, якнайбільше ТОВ «Слава». Але такі дороги навесні «сходили» разом зі снігом.
– Ми сподіваємося, що обласна рада в цьому році таки закладе і виділить 12 млн. на капітальний ремонт центральної дороги протяжністю 7 кілометрів, – наголошує староста Таурова Мирон Довгань.
Роман Якель