24.11.2024
$
41.32
42.99
Columbus
6.7
°С
Суцільна хмарність

Таурів – давно не занедбаний рів

03.07.2021
12:27:48
Поділитись:

Мешканці села Таурів(населення – 825 осіб) ще у 2015 р. виявили бажання увійти до складу Козлівської об’єднаної територіальної громади. І, як видно, вони не пошкодували про свій добровільний вибір.

Окраса – величний храм

Про походження села існують цікаві легенди. Колись це поселення знаходилося на лівому березі Стрипи. Проте напади монголо-татар змушували місцевих мешканців переселятися на лівий берег річки. І коли їх запитували: «Куди йдете?», то чули у відповідь: «Та у рів». Звідси й назва села. Інша легенда розповідає, що під час набігів татар один із них – Тавро – залишився жити в селі. За третьою версією, в давнину на сучасній території села було пасовище. Коням, які паслися тут, ставили на ногах випечені клейма – тавра. Та у першій писемній згадці 1465 р. Таурів згадується як Таворів, а у податковому документі за 1564 р. село значилося під назвою Таборів.

У Таурові збереглася старовинна церква Святого Духа, збудована у 1908 р. за кошти громади села і освячена у день Зіслання святого Духа на апостолів. Храм відзначається мистецькою досконалістю і поєднанням різних архітектурних стилів. Він збудований у формі рівнораменного хреста, що характерно для галицьких храмів давньоруського і візантійського стилів. Риси останнього зберігає бароковий купол. А обабіч входу дві вежі, зведені у латинському стилі. Як розповів парох церкви отець Володимир П’єцух, після Львівського псевдособору 1946 р. радянська влада закрила церкву. Відновили богослужіння аж у 1994 р. завдяки багаторічним клопотанням громади і отця Омеляна Драпінського. У недалекому минулому оновити храм допомогли сільськогосподарські підприємства, які діють на території села. Зокрема, за кошти ТОВ «Агропродсервіс інвест» подвір’я церкви вимостили бруківкою, а пізніше це товариство разом з іншими – ТОВ «Слава» і ФГ «Вікторія-92» - профінансували встановлення опалення у храмі.

GEDSC DIGITAL CAMERA

Аграрна економіка села

Нині Таурів має суто аграрне обличчя. Основні орендарі земельних паїв місцевих жителів – ТОВ «Агропродсервіс Інвест»(директор – Юрій Малюта), ТОВ «Слава»(директор – Василь Кривко) і ФГ «Вікторія-92»(голова – Олександр Пеляк), які мають в обробітку відповідно 650, 300 і 400 га землі. У результаті конкуренції між ними зросла орендна плата і на сьогодні досягла 2 т 730 кг зерна при середньому розмірі земельного паю – 2,073 га. У селі є ще й заготівельний пункт молока з холодильним обладнанням і міні-лабораторією, яке закуповує Тернопільський молокозавод (ТМ «Молокія»). У Таурові діють два приватні магазини і цех художнього ковальства.

– Та ми хотіли б, щоб у селі розвивалася переробна промисловість, наприклад, були пекарня, сироварня, підприємство із заморожування і переробки ягід, – висловлює бажання місцевих мешканців староста Таурова Мирон Довгань. – Але, на жаль, поки немає охочих підприємців і підприємств, які б розвивали цей бізнес, створювали більше робочих місць і платили податки у бюджет громади.

Комфортні умови для навчання

У Таурові діє ЗОШ І-ІІ ступенів, дитсадок «Вишиванка», ФАП, Будинок культури, бібліотека, відділення «Укрпошти».

У школі, де нині 48 учнів, створені комфортні умови для навчання. Адже ще у 2013-2014 роках за Програмою розвитку ООН «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду» замінили систему опалення – із газового на альтернативне, встановили піролізний котел, а також замінили вікна і двері. А у 2016-2017 рр.., уже за рахунок державної субвенції на формування інфраструктури громад, замінили дах, відремонтували фасад школи, встановили бруківку, закупили нові парти у трьох класах і оновили комп’ютери.

А у дитсадку (тепер у ньому перебуває 14 дошкільнят), який міститься в адмінбудинку села, збереглася газова система опалення. Влада громади поки не планує її замінити, зважаючи на суттєве подорожчання вартості електроенергії, а також значних капіталовкладень для переходу на тверде паливо.

В адмінбудинку «поселився» ще й Будинок культури, оскільки його старе приміщення знаходиться в аварійному стані. Та культурне життя не завмерло і на новому місці. Хоровий і танцювальний колектив села неодноразово здобував перші місця на конкурсах і фестивалях як громаді, так і в колишньому Козівському районі і області. Учасники художньої самодіяльності ставлять ще й театральні вистави. А юна співачка, бандуристка і піаністка Наталія Любінська з Таурова вже навіть виступає за кордоном.

Підтримують спорт

Відомою стала футбольна команда «Таурів». Завдяки спонсорській підтримці в особі ТОВ «Агропродсервіс інвест» вона добре виступає як у міні-футболі, так і у великому футболі. Торік ФК «Таурів» здобула кубок району з футболу, а цього року є одним із лідерів Бережансько-Козівської регіональної ліги.

Незабаром у селі відкриють майданчик для гри у футбол та баскетбол. Такий подарунок мешканцям села, особливо молоді, зробило ФГ «Вікторія-92». До слова, за кошти цього підприємства ще у 2017 р. придбано і встановлено спортивні тренажери біля школи.

Село причепурилося

За останні роки село відчутно причепурилося. У Таурові, як і в решті сілі Козлівської громади, налагоджене роздільне сортування сміття. Із 2018 р. мешканці поміщають пластик у металеві сітки, скло – у бочки, яких у селі уже є по 44 штуки. А вивозить відсортоване сміття на переробку фірма з Тернополя.

У 2017-2018 рр.. за кошти державної інфраструктурної субвенції для громад у селі збудований водогін, а в наступні два роки (2019-2020) – повністю реконструювали систему освітлення, встановивши 160 світильників і три трансформаторні підстанції. Звісно ж, не обійшлося без державної підтримки. Для цих цілей з Державного фонду регіонального розвитку було виділено 29 млн. грн..

А ось дороги в селі потребують невідкладного ремонту. Для прикладу, із 2016 р. принаймні двічі проводили ямковий ремонт центральної дороги. І все це – за спонсорські кошти, якнайбільше ТОВ «Слава». Але такі дороги навесні «сходили» разом зі снігом.

– Ми сподіваємося, що обласна рада в цьому році таки закладе і виділить 12 млн. на капітальний ремонт центральної дороги протяжністю 7 кілометрів, – наголошує староста Таурова Мирон Довгань.

Роман Якель

Останні новини

23.11.2024
23.21.01
ГОЛОДОМОРОМ НАМАГАЛИСЯ ЗНИЩИТИ В УКРАЇНЦЯХ ГОСПОДАРІВ ЗЕМЛІ
Не зумівши загнати українських землеробів у колгоспне рабство, московська влада в 1932-33 роках неща...
23.11.2024
22.00.00
УПРОДОВЖ РОКУ ІМПОРТ ЖИВИХ СВИНЕЙ ЗРІС НА 29,4%
У січні-жовтні 2024 року Україна імпортувала 630 тонн живих свиней, що на 29,4% більше, ніж за анало...
23.11.2024
15.42.49
ЗА ПОТОЧНИЙ РІК ЦІНА НА КУРЯЧІ ЯЙЦЯ ЗРОСЛА НА 58%
Середня вартість десятка курячих столових яєць на оптовому ринку у Львові сягнула 58,5 грн, що на 58...
22.11.2024
21.49.54
У ДЕРЖАВНОМУ АГРАРНОМУ РЕЄСТРІ З'ЯВИТЬСЯ СИСТЕМА ОПОВІЩЕННЯ ДЛЯ БДЖОЛЯРІВ
Законодавчо на державному рівні анонсовано врегулювання питання щодо запобігання загибелі бджіл від ...
22.11.2024
18.51.32
НА ТЕРНОПІЛЛІ З'ЯВИТЬСЯ ЗАВОД ХАРЧОВИХ НАПІВФАБРИКАТІВ
Завод із виробництва харчових продуктів на основі тіста планують побудувати на Тернопіллі до літа 20...
22.11.2024
14.55.33
ВИРОЩУВАТИ СОЮ БЕЗ ГМО АГРАРІЯМ ВИГІДНІШЕ, ПРОТЕ ПОПИТ НА КУЛЬТУРУ МОЖЕ БУТИ ОБМЕЖЕНИЙ
Експортні закупівельні ціни на сою падають в Україні третій тиждень поспіль. Це дозволяє опускати ці...
22.11.2024
14.21.19
ЄВРОПЕЙСЬКІ ІМПОРТЕРИ НАРАЗІ НЕ ПОСПІШАЮТЬ КУПУВАТИ УКРАЇНСЬКУ КУКУРУДЗУ
Попри нещодавнє зниження цін, українська кукурудза стикається з парадоксом: її конкурентоспроможніст...
22.11.2024
13.37.55
УКРАЇНСЬКИЙ ЦУКОР ЗА ЦІНОЮ І ЗА ОБСЯГАМИ РЕАЛІЗАЦІЇ МОЖЕ ВИЙТИ НА НОВІ ВИСОТИ
Як повідомляють аналітики «ПУСК», створеного в межах ВАР, на українському ринку цукру сп...
Всі новини