05.07.2025
$
41.73
49.12
Maumelle
27.2
°С
Невелика хмарність

У СКАЛАТСЬОМУ ЗАМКУ ЗВУЧАТИМУТЬ ПІСНІ

03.08.2021
11:27:42
Поділитись:

Десятиліттями у місті Скалаті та довколишніх селах заклади культури ледве животіли – їхні будівлі занепадали, руйнувалися, частина працівників залишали роботу. З утворенням Скалатської міської громади вдалося зупинити сповзання галузі культури у прірву – провести невідкладні ремонти, оновити матеріальну базу. Про заходи для нинішнього і майбутнього порятунку культури розмовляємо із керівником відділу культури, туризму та охорони культурної спадщини Скаластької міської територіальної громади Олександром Маліцьким.

Заклади були занедбані

– Пане Олександре, невже всі чи майже всі заклади культури від колишнього Підволочиського району до Скалатської міської територіальної громади перейшли у плачевному стані?

– У спадок ми отримали Скалатський міський Будинок культури, чотири сільських Будинки культури та 11 сільських клубів, а також Скалатську музичну школу та 12 бібліотек. Буквально декілька сільських клубів були в задовільному стані, наприклад, у селі Новосілка, де клуб підтримував спиртозавод, у селах Криве та Старий Скалат були зроблені ремонти внутрішніх приміщень відповідно клубу і  Будинку культури. Всі інші заклади культури перебували у занедбаному стані. Ще гіршою була їхня матеріально-технічна база. Навіть Скалатський міський Будинок культури не мав повного комплекту звукової апаратури. А коли цього немає, то неможливо підготувати якісний концерт: людям нецікаво приходити на репетиції, а крім того, неможливо якнайкраще провести День села чи День молоді в селі тощо.

– Бібліотеки громади теж мали жалюгідний вигляд?

– Найгірше те, що у бібліотеках, особливо в сільській місцевості, маємо застарілі книжкові фонди. Тим не менше, Скалатська міська бібліотека увійшла в перелік кращих бібліотек України і за державною програмою оновлення книжкових фондів у 2021 році отримала літератури на суму понад 100 тисяч грн..

Змінили ситуацію на краще

– Як же ж вдалося поліпшити зовнішній і внутрішній вигляд закладів культури за період діяльності Скалатської міської громади?

Справді, із 2016 року, коли почала діяти Скалатська міська територіальна громада, ситуацію у галузі культури вдалося змінити на краще, адже значна частина коштів залишалися в громаді, а не направлялися в район, а потім непрозорим шляхом розподілялися. Крім того у сферу культури були спрямовані і державні субвенційні кошти на розвиток інфраструктури громад. І вже у перший рік діяльності нашої громади відремонтували три клуби: у селах Криве та Хоптянка перекрито дахи, у селі Зарубинці провели капітальний ремонт внутрішніх приміщень. Зробили також частковий ремонт у Скалатському міському Будинку культури – за допомогою пластикових перегородок ми зуміли відділити зал і та приміщення другого  поверху від решти приміщень і можемо їх опалювати електричними обігрівачами взимку. І тепер у нас 120 дітей без проблем займаються у дитячому зразковому танцювальному ансамблі «Перлинка». Також у Будинку культури діють духовий і симфонічний духовий оркестри, які мають звання народних.

– Які цікаві фестивалі цього року будуть проведені у Скалатській міській територіальній громаді?

– Зовсім недавно, 4 липня, ми провели у Скалатському Будинку культури 4-ий фестиваль української духовної пісні «Славимо Господа», в якому були задіяні всі вікові категорії – і дорослі, і юнаки, і діти. А у жовтні плануємо провести вже 5-ий дитячо-юнацький фестиваль «Солоспіви Скалатського замку». Передбачається, що участь у ньому візьмуть понад 40 учасників – творчі колективи і солісти. Наразі це фестиваль нашої громади, але сподіваємося, що за кілька років він набуде статусу обласного, а згодом всеукраїнського.

Бракує молодих кадрів

– Які зміни потрібно вносити в українське законодавство, щоб активізувати розвиток культури на рівні громади?

– Дуже прикро, що фінансування культури скинули виключно на рівень громад, тоді як освіта отримує освітню субвенцію від держави, первинну та вторинну ланку медицини фінансує Національна служба здоров’я. У культурі немає цільового державного фінансування. І тому багато громад не спроможні пристойно утримувати заклади культури. У Скалаті є відома музична школа. Її вихованці постійно займають призові місця на всеукраїнських і міжнародних конкурсах, зокрема, у США, Канаді, Болгарії, Чехії, Польщі та Австрії. А поїздки туди вельми накладні як для батьків, так і для громади. А ще – у галузі культури тепер гостро постало питання із кадровим забезпеченням. Поповнення молодими спеціалістами відбувається дуже слабо – їх відлякують низькі оклади, адже потрібно досягти хоча б 15-20 років стажу, щоб «приріс»  відчутний відсоток до мінімальної зарплати. І щоб не втратити кадровий потенціал культури, держава повинна невідкладно почати виправляти ситуацію.  Це дуже важливо, бо досвід громад сусідньої Польщі доводить, що у закладах культури можуть бути проведені суперремонти, придбана надсучасна апаратура, а фахівців, які пішли з культури, уже не повернеш.

                                                         Роман ЯКЕЛЬ

Останні новини

04.07.2025
23.36.53
РИНОК СОНЯШНИКА УПОВІЛЬНИВСЯ ПЕРЕД СТАРТОМ СЕЗОНУ РІПАКУ
Ринок соняшнику зараз переживає період низької ліквідності, що призводить до зниження торгівельної а...
04.07.2025
14.09.15
ВПЛИВ ДОБРИВА «ЖИВИЦЯ» НА КІЛЬКІСТЬ ТА ЯКІСТЬ ВАШОГО ВРОЖАЮ
Проблема отримання гарного  врожаю в несприятливих весняних погодних умовах /заморозки та дожді...
04.07.2025
13.33.46
ДЕНЬ ПОЛЯ НА БАЗІ ТОВ «УКРАЇНА» – БАГАТОПРОФІЛЬНОГО АГРОПІДПРИЄМСТВА ТЕРНОПІЛЬЩИНИ
У Тернопільській області відбувся черговий агрозахід – один із найпотужніших аграрних майданчи...
04.07.2025
13.07.53
ПОЛЬОВИЙ АГРОКОНСИЛІУМ '25 – КУРС НА ЛУЦЬК!
Уже в цю суботу Міжнародна Експертна Рада завершить роботу на фінальному полі в межах Польового Агро...
04.07.2025
12.39.14
ГАЇ РОЗТОЦЬКИЙ КАР’ЄР ПРОПОНУЄ СІЛЬГОСПВИРОБНИКАМ, ГРОМАДАМ І ГАЗДАМ
Гаї Розтоцький кар’єр, що в Залозецькій громаді на Тернопіллі, пропонує фермерам, сільгосппідп...
04.07.2025
09.06.57
У СЕЛІ БІЛА ВІДБУЛОСЯ УРОЧИСТЕ ВІДКРИТТЯ АМБУЛАТОРІЇ ЗАГАЛЬНОЇ ПРАКТИКИ СІМЕЙНОЇ МЕДИЦИНИ!
25 червня відбулася подія, яка відкриває новий розділ в історії села Біла, що н Тернопіллі, а саме у...
03.07.2025
21.42.35
З НАГОДИ ДНЯ КОНСТИТУЦІЇ УКРАЇНИ У СЕЛАХ БІЛЕЦЬКОЇ ГРОМАДИ ВІДБУЛИСЯ БЛАГОДІЙНІ ЗАХОДИ!
У неділю, 29 червня 2025 року, у Білецької громади, що на Тернопіллі, відбулися урочисті благодійні ...
03.07.2025
21.06.44
ВІДСУТНІСТЬ ОПАДІВ НА ЛЬВІВЩИНІ ЗУМОВИЛА ЗНИЖЕННЯ ЗАПАСІВ ПРОДУКТИВНОЇ ВОЛОГИ ҐРУНТУ
У період з 26 червня до 2 липня на Львівщині переважав високий температурний режим, за винятком 1.07...
Всі новини