Підгаєцька міська територіальна громада стала однією із 1469 громад, утворених у червні 2020 року під час адміністративно-територіальної реформи в Україні. До її складу увійшло 35 сіл колишнього Підгаєцького району і місто Підгайці, яке є адміністративним центром громади. Загальна чисельність населення громади становить близько 17 тисяч осіб.
Розвиватимуть туризм
Перед молодою громадою постало багато завдань та викликів: освіта, культура, медицина, адміністративні послуги, дороги, освітлення, водопостачання, сміття, благоустрій, забудова – все це тепер відноситься до повноважень громад.
З 1 грудня 2020 року новостворену Підгаєцьку громаду очолив Ігор Мерена, бізнесмен, екс-депутат Тернопільської обласної ради. З перших днів роботи на посаді міський голова розумів, що новостворена громада не стане автоматично заможною, що потрібно докласти максимум зусиль для того, щоб вона була спроможною. Оскільки на Підгаєччині не було виробництва, то в першу чергу потрібно створювати нові робочі місця та сприятливі умови для впровадження інвестиційних проєктів, розвивати туризм у громаді.
Підгаєччина має хороший туристичний потенціал, адже здавна славилася своєю багатою історією та пам’ятками – загалом на теренах громади розміщено 7 пам’яток архітектури національного значення, 87 пам’яток архітектури місцевого значення та 9 дерев’яних церков. На території адміністративного центру – міста Підгаєць – розташовані такі пам’ятки архітектури як синагога, костел Пресвятої Трійці, Успенська церква, Спасівська церква, Підгаєцька ратуша, Єврейське кладовище, Ринкова площа (тепер майдан Незалежності), що має унікальну трикутну форму.
Створені нові комунальні підприємства
У громаді функціонує три комунальні підприємства, які надають послуги у різних сферах життєдіяльності. Одне з них – КП «Підгайці- Водоканал» – надає підгайчанам вже більше десяти років комунальні послуги у сферах водопостачання, водовідведення, вивезення рідких та твердих побутових відходів у м. Підгайці. Комунальне підприємство також виконує роботи по благоустрою міста та обслуговує мережі вуличного освітлення в територіальній громаді. Поки що централізованого вивезення побутових відходів у селах громади немає, але над цим питанням працюють старости, а також керівництво громади, які докладають усіх зусиль, щоб якнайшвидше врегулювати це питання.
Нещодавно з ініціативи міського голови створено нове комунальне підприємство Підгаєцької міської ради «Дорожнє», яке за короткий період роботи показало хороші результати. Підприємство спеціалізується на виконанні дорожніх ремонтних робіт вулиць у населених пунктах громади. Пріоритетом є ремонт вулиць у селах громади, зокрема там, де доріг до цього часу не було ніколи. В комунальному підприємстві наразі працює 6 чоловік. Але, оскільки закупляється дорожня техніка, то буде можливість створити нові робочі місця. Зі слів керівника громади, за шість місяців комунальники зробили близько 10 км кам’яної дороги, а до кінця року планують зробити ще стільки ж. Для цього вже закупили 3000 т щебню.
Ще одним нещодавно створеним за ініціативою міського голови комунальним підприємством є КСП «Підгаєцький фермер», що тільки розпочинає господарську діяльність. Наразі ведуться підготовчі роботи з оформлення документів на право користування земельною ділянкою площею 27 га.
– Ми плануємо вирощувати малину і закласти яблучний сад, а також сіяти зернові культури, щоби дати людям робочі місця, – наголошує Ігор Мерена. – У цьому нам хоче допомогти «Контіненталь Фармерз Груп», який обробляє майже 10 тис га землі на Підгаєччині та є найбільшим орендарем паїв» у громаді. Діяльність новоствореного комунального сільськогосподарського підприємства дозволить створити нові робочі місця та збільшити зайнятість населення громади, адже люди матимуть змогу реалізувати вирощену на власних земельних ділянках сільськогосподарську продукцію.
Надаються якісні та доступні послуги
У молодій Підгаєцькій громаді створено комунальну установу «Центр надання соціальних послуг», в якій надаються соціальні послуги незахищеним та вразливим верствам населення. У Підгайцях діє лікарня, в якій проведено сучасні ремонти та придбано медичне обладнання. Кілька місяців тому у громаді відкрили новозбудовану за кошти державного та районного бюджетів амбулаторію загальної практики сімейної медицини. У великих і малих селах функціонують ФАПи.
На території громади функціонують дві школи естетичного виховання: музична школа Підгаєцької міської ради та художня школа народних ремесел. Вихованці Підгаєцької школи народних ремесел є переможцями міжнародних, всеукраїнських та обласних конкурсів.
Загалом у Підгаєцькій міській територіальній громаді функціонує 10 закладів дошкільної освіти, 4 школи І ступеня, 7 шкіл І-ІІ ступеня, 4 школи І-ІІІ ступенів, опорний заклад із трьома філіями та гімназія імені Маркіяна Паславського. В сукупності це становить більше 30 закладів освіти у громаді. Питання реформування змушує приймати важкі, але необхідні рішення. Після проведення детального аналізу функціонування шкіл, наповнюваності класів, матеріально-технічної бази було прийнято рішення про збереження навіть тих шкіл, де навчаються 6-8 учнів. Добробут жителів громади, надання освітніх послуг та забезпечення їх доступності є пріоритетами для міського голови Ігоря Мерени.
Розвивають культуру та спорт
У Підгаєцькій громаді вдалося зберегти мережу клубних закладів. У громаді створено КУ «Централізована клубна система», яка об’єднує 31 клубний заклад. З метою популяризації культурних надбань на теренах краю в громаді працюють 9 колективів, що мають звання «народний».
Коштом міського бюджету відновлюється робота Староміського сільського клубу, проводиться ремонт малого залу, придбано апаратуру.
Комунальна установа «Культурно-бібілотечний центр» Підгаєцької міської ради забезпечує надання культурно-бібліотечних послуг на території громади. Також у громаді функціонує народний історико-краєзнавчий музей Підгаєцької міської ради, де зберігаються експонати сторінок історії Підгаєччини.
Особлива увага приділяється розвитку фізичної культури та спорту. Фізкультурно-спортивне товариство «Колос» є базовим закладом, який координує та провадить спортивні заходи на території громади. Успішно функціонує ДЮФК «Чемпіон» – тренер Ярослав Чернець та ФК «Нива» – тренер Тарас Стирчак. Міський голова Ігор Мерена активно підтримує команди у фінансовому плані та сприяє залученню молодих людей до організації спортивно-масового життя громади. Так, у 2021 році для участі команди «Нива» в чемпіонаті Тернопільської області по футболу – І ліга було виділено 200 тис. грн. Проводилась робота щодо залучення додаткових коштів.
Покращують інфраструктуру в селах
Тривають роботи зі встановлення вуличного освітлення у селах громади. Зокрема облаштовано вуличне освітлення у селах Голгоча, Новосілці, продовжуються роботи по освітленні вулиць у с. Литвинів та с. Рудники.
Також у селах встановлюють дитячі майданчики. Наразі вже облаштували їх у с. Мужилів та с. Галич. Надалі роботи зі встановлення майданчиків будуть продовжуватись.
Леся ЗАМОРСЬКА