01.11.2024
$
41.22
44.85
Dublin
7.8
°С
Ясно

ЙОМУ ЖИТТЯ НЕ СТЕЛИЛОСЯ ЯБЛУНЕВИМ ЦВІТОМ

16.10.2024
18:34:33
Поділитись:

   На 100-річчя від дня народження знаного на Бережанщині, що на Тернопіллі, аграрія Богдана Шургота

 

Богдан Йосипович народився 16 жовтня 1924 року в селі Яблониця Польська Кроснянського повіту Краківського воєводства у Польщі. Й хоча вітцівщина мала настільки поетичну назву, життєва дорога його і краян стелилася зовсім не яблуневим цвітом.

Це – мій батько, Богдан Шургот, син Йосифа й Марії (з дому Скальської). В багатодітній сім'ї Шурготів виховувалося п'ятеро синів: Богдан, Петро, Микола, Іван, Володимир. Як і всі роботящі лемки, мали хату, поле, сад, реманент, худобу. Трудилися разом – дорослі й малі. Діти також ходили до школи. Жили не в розкошах, але дружно.

Навколишнє мальовниче горбогір'я захищало від холодних вітрів, земля гарно родила. Особливо багато було яблуневих садів. Мабуть, звідти і назва села -- Яблониця.

На долю батька випало стільки випробувань, що вистачало б на кількох. Наприкінці 1930-х від тифу померла мати. У квітні--травні 1945-го разом з усіма рідними та яблоничанами пережив страшну депортацію. Загинуло молодими двоє рідних братів – Микола ще на заході, Іван уже в Бережанах.

У місті над Золотою Липою оселилися після переселення. Осіли на мальовничій вулиці Хатки, яка так нагадувала родимі місця!..

Спочатку було непросто. Та життя брало своє. Налагодився побут.

На початку 1950-х тато одружився з Мирославою Семчишин із села Лісники поблизу Бережан. Мама працювала медсестрою.

А батьків диплом агронома, отриманий в 1944 р. у Черницькій рільничій школі, надовго визначив стиль життя сім'ї: впродовж майже тридцяти наступних років довелося мандрувати районом. Це – Літятин, Біще, Поручин, Лапшин, Куряни... Займав посади агронома, голови колгоспу. Тому й сталося так, що брат Володимир 1954-го народився в Поручині, я 1957-го – в Лапшині, а восьмирічну школу ми закінчували в Курянах.

  

На світлині: Богдан Шургот – агроном колгоспу села Лапшин Бережанського району, приблизно 1957 рік.

 

Мамі як сільському медикові пішки довелося дослідити всі вулиці та стежки-дороги цих населених пунктів: із транспортом тоді складалося не завжди.

Ілюстрацією непростих 1950-х були вже пізніші, такі не часті одкровення, коли на мої іноді надто категоричні запитання тато відповідав: «А коли вдень із райкому приїздили одні, а вночі з лісу приходили інші – що би ти робив?»

Цього вистачало: подальших аргументів я не знаходив.

Чи ще один спогад, із 1970-х. До останнього противився недолугим проєктам тодішніх чиновників, не даючи провести в Курянах меліорацію заплав річки Нараївки та випрямлення її русла... Поступився тільки під загрозою звільнення з роботи.

Обоє батьків практично не знали вихідних. Утім ніщо людське не було їм чужим. Із нагоди якихось торжеств могли і посвяткувати.

Коли вже оселилися в Курянах, нерідко зустрічалася, особливо на виїздах, із родинами татових друзів – таких же голів колгоспів у Бережанському районі: Євгена Несторовича Кметка з Рибників (теж депортованого з Яблониці Польської) і Данила Григоровича Павліва з Рогачина. А в нашій курянівській оселі часто бували місцеві педагоги – подружжя Процівих: директор школи Роман Олексійович та вчителька Марія Василівна.

Батько в роботі був дуже ретельним. Працював багато й затято, забезпечував сім'ю. Умів уперто, до останнього відстоювати власну думку. Лише потім я усвідомив, що саме ця риса допомогла пройти життям і не загубитися в ньому.

У 1979 р. ми переїхали до Бережан. Тато закінчував трудову діяльність заступником головного лікаря з господарських питань Бережанської райлікарні, мама там же працювала медсестрою.

В останні роки батьки обоє хворіли – далося взнаки перебуте.

Тато відійшов у засвіти 24 листопада 2001 року.

Він проживав у трьох державах, під двома окупаціями, в кількох політичних системах, був виселений та переселений, як і тисячі українців на зламі часів і протистоянь. Чому став саме таким – треба оглянутися на його епоху.

А в ній – зовсім інші виміри, для крою характерів – абсолютно не ті лекала. Та важливим є інше: все, що судилося, не могло забрати в нього найповажнішого статусу: людини і трудівника.

Ярослав ШУРГОТ,

м. Бережани

Останні новини

31.10.2024
23.20.00
УКРАЇНА НА ШЛЯХУ ДО ГЛОБАЛЬНОЇ ЦИФРОВІЗАЦІЇ АГРОПРОДОВОЛЬЧОЇ ПРОДУКЦІЇ
Уряд ухвалив рішення, що надає можливість впровадження системи ePhyto та приєднання інформаційної ав...
31.10.2024
22.58.30
ОККО ПЛАНУЄ ЗАПУСТИТИ НА ТЕРНОПІЛЛІ НОВИЙ ЕЛЕВАТОР
ОККО GROUP збудує елеватор на 60 тис. тонн одночасного зберігання зерна в рамках будівництва бі...
31.10.2024
22.23.50
У ЛИСТОПАДІ ЗЕРНОВОЗИ УКРЗАЛІЗНИЦІ ВАРТУВАТИМУТЬ 1250 ГРН НА ДОБУ
Хоч у листопаді знизяться ставки плати за використання більшості рухомого складу АТ «Укрзалізн...
31.10.2024
22.02.20
ЗАВДЯКИ СУЧАСНОМУ ОБЛАДНАННЮ ВРОЖАЙНІСТЬ ЯБЛУК ЗБІЛЬШИЛАСЬ НА 20%
Господарство «Фрукт Консалтинг» із Закарпаття активно впроваджує сучасні технології для ...
31.10.2024
21.39.53
ЗРОСТАЮТЬ ЦІНИ НА ЯКІСНУ УКРАЇНСЬКУ МОРКВУ
Підвищення торгової активності стимулює зростання цін на моркву в вітчизняних господарствах, повідом...
31.10.2024
09.02.50
ВШАНУВАЛИ ПАМ'ЯТЬ ВИПУСКНИКА ЗБАРАЗЬКОГО ЛІЦЕЮ
Меморіальну дошку в пам'ять про ще одного Героя – випускника Збаразького ліцею Тернопільської ...
31.10.2024
08.42.43
ВОЛОДИМИР КРАВЕЦЬ ЗНОВУ ОЧОЛИВ ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ПЕДУНІВЕРСИТЕТ
30 жовтня 2024 року з ініціативи Міністерства освіти та науки України відбулися загальні збори трудо...
31.10.2024
08.04.19
ЗАХИСНИК ІЗ КРЕМЕНЕЧЧИНИ ОТРИМАВ «ХРЕСТ ДОБЛЕСТІ»
Головнокомандувач Збройних Сил України, генерал Олександр Сирський на передовій лінії фронту вручив ...
Всі новини