Попри нещодавнє зниження цін, українська кукурудза стикається з парадоксом: її конкурентоспроможність зросла, але привернути увагу покупців все ще важко. Про це в коментарі LATIFUNDIST.COM розповіла Вікторія Блажко, керівниця відділу редакційного контенту та аналітики ASAP Agri.
Протягом останнього місяця ціни на FOB впали більш ніж на $10, досягнувши 213 $/т. Хоча це робить пропозицію привабливою на папері, попит на ключових ринках залишається слабким.
За словами Блажко, незважаючи на привабливі ціни, європейські імпортери поки не поспішають купувати українську кукурудзу. Іспанія, яка минулого маркетингового року була одним із найбільших покупців, цього сезону надає перевагу американській зерновій. Поточні пропозиції української кукурудзи складають 237 $/т CIF Іспанія та 239 $/т CIF Північна Іспанія, однак покупці орієнтуються на рівні ближчі до 230 $/т.
Аналогічна ситуація спостерігається й в Італії: постачальники пропонують партії за 237 $/т CIF, тоді як покупці цікавляться цінами в районі 230 $/т.
«Китай, один із традиційно найбільших споживачів української кукурудзи, цього сезону не демонструє активного попиту. Хоча спостерігаються незначні ознаки інтересу з боку китайських покупців, реальних угод поки що немає. Згідно з прогнозами ASAP Agri, цього сезону експорт української кукурудзи до Китаю складе лише 3 млн т, порівняно з 5 млн т минулого року», – зазначила Блажко.
Бразилія продовжує домінувати на китайському ринку, а зниження USDA прогнозу імпорту кукурудзи в Китай у 2024/25 МР додатково погіршує перспективи України в Східній Азії.
Слабкий попит у ключових регіонах та жорстка конкуренція створюють ризики подальшого тиску на ціни української кукурудзи в короткостроковій перспективі, зауважила пані Блажко.
Водночас навіть незначна активізація китайських покупців може стабілізувати ринок і дати йому імпульс для відновлення. До цього часу українська кукурудза залишається в ситуації тонкого балансу між привабливою ціною та слабким попитом, очікуючи моменту, коли покупці «клюнуть».