Для забезпечення рентабельності вирощування фундука не обов'язково створювати величезне господарство. Про це розповів засновник і директор НВО «Філберт» Максим Шейко. Інформує KURKUL.COM.
«Обсяг насаджень під час вирощування фундука не відіграє вирішальної ролі. Успішний проєкт можна реалізувати навіть на 3-5 га. Власне, у ЄС, Туреччині та Грузії фермери саме так фундук і вирощують. Та й в Україні зазвичай розмір саду не перевищує 20-30 га. Питання лише в тому, що ви хочете отримати в результаті та на який сумарний розмір прибутку орієнтовані – з урахуванням того, що це довгий бізнес, і на товарний урожай доводиться чекати не менше 6-7 років», – пояснив садівник з Одещини.
При цьому, за словами фермера, великі сади фундука мають особливість – вони дозволяють дивитися на ситуацію не лише в призмі конкретного бізнес-проєкту, а й з позицій розвитку всього ринку в цілому. Принаймні в Україні.
«Для фундукового саду 820 га – дуже великий об'єм. Тут уже не дивишся на заробіток. Важливим є сам процес – ти отримуєш задоволення від того, чим займаєшся: хочеться бути першим у галузі, зробити щось, чого в Україні ще немає. І гроші в цьому випадку – не визначальна мотивація», – додав Максим Шейко.
У 2018 році сумарна площа садів у «Філберт» досягла 500 га, наразі – це вже найбільший в Україні фундуковий сад площею 820 га.
У 2020 р. підприємство отримало перший товарний урожай – 20 т. А вже за рік валовий збір становив 100 т. На повне плодоношення сади мають вийти у 2026/27 рр.
У перспективі компанія може вийти на обсяги виробництва фундука в 0,6-1 тис. т. Для України це безпрецедентний показник.
Юлія НЕМЦЕВА, Kurkul.com