ТОВ «ВІРЛІВ АГРО», що господарює на 650 га землі на Зборівщині Тернопільської області, працює за двома векторами агровиробництва – рослинництво і птахівництво. Сільгосппідприємство завжди в пошуку нових ефективних напрямків для кожного з них. Завдяки програмі від партнерів із ТОВ «Західний контейнерний термінал» тут відновили вирощування гороху. Про це розповів нашому кореспондентові керівник господарства Віталій Шулик.
Кожен із цих напрямків господарювання, що взаємопов’язані між собою, займає у сільгосппідприємстві половину його екокономічної діяльності.
- Самі ж переробляємо зібране на оброблюваних землях зерно на власному невеличкому комбікормовому заводі, – інформує про своє агроформування його керівник. – Маємо також свою переробку сої на олію й макуху, є у нас на господарці і сушка. Сільгосппідприємство забезпечене усім необхідним набором техніки – починаючи від плуга й завершуючи комбайнами для збирання урожаю.
У господарстві вирощують озимі пшеницю та ріпак, кукурудзу, сою, соняшник і цьогоріч повернулися до такої нішевої культури, як жовтозерний горох.
- Ми повернулися до вирощування гороху, перш за все, щоб покращити сівозміну на оброблюваних нашим господарством площах, – розповідає керівник господарства Віталій Шулик. – Адже ця культура перш за все є добрим попередником для озимих пшениці та ріпаку, котрі ми культивуємо.
За цьогорічних ринкових умов горох виявився не лише корисним після озимини для родючості грунту наступником, а й економічно привабливою культурою.
- Цьогоріч ми посіяли 30 га жовтого гороху сорту селекції «Хамелеон» KWS, а наступного сезону плануємо закласти більшу основу під нього, бо за економічними показниками ця культурах цьогоріч навіть не поступається окремим озимим, – стверджує Віталій Степанович. – Минулими роками ми переконалися, що озима пшениця, враховуючи собівартість її вирощування і реалізацію, вже не дає таких прибутків, як очікувалося та порахували, що горох десь на тому ж рівні виходить.
А цього року в господарці посіяли і вже до осені зібрали пристойного рівня врожай цієї культури.
- Зібрали жовтий горох з показником урожайністі майже 4 т/га, – розповідає керівник господарства. – Хоч після доведення зерна до кондиції вийшло 3,6 т/га, за твердженням фахівців, ми вчасно та гарно прямим комбайнуванням зібрали пристойний урожай гороху.
Основним стимулом, що спонукав ТОВ «ВІРЛІВ АГРО» після тривалої перерви повернутися до вирощування гороху стала програма від ТОВ «Західний контейнерний термінал».
- Чому ми повернулися до гороху, бо на початку року дізналися про програму з підтримки цього напрямку рослинництва , – зазначає Віталій Степанович. – ТОВ «Західний контейнерний термінал» повідомляв, що вони спільно з турецьким бізнесом збудують завод з переробки гороху та матимуть щодо цього прямий контракт. Згідно з цією програмою відбувається відшкодування навіть мінімальної вартості затрат на одиницю посіву – не менше 200$ США за тонну гороху. Щоб фермер міг покрити, якщо не буде доброї ціни на збут, бодай посівні витрати.
У господарстві задоволені співпрацею із ТОВ «Західний контейнерний термінал» – надійним партнером, котрий виконує свої зобов’язання.
Господарство і наступного року буде працювати за стандартною технологією в рослинництві, за уже роками напрацьованою сівозміною, в якій тепер задіяний і горох.
Олег ЛІВІНСЬКИЙ
Про справжніх господарів землі, а також тваринників і садівників, які завдяки співпраці з партнерами – постачальниками сучасних та високоефективних: сільгосптехніки, насіння, міндобрив і ЗЗР досягають високої врожайності культур, вагомих здобутків у тваринництві й загалом розвитку своїх господарств – читайте в телеграм-каналі T.ME/TERAGROTOUR.