01.11.2024
$
41.22
44.85
Dublin
12.8
°С
Ясно

ЩО ОЧІКУЄ НА АГРАРІЇВ, ЯКЩО ВНЕСЕНІ ПАРЛАМЕНТОМ ДО ПОДАТКОВОГО КОДЕКСУ ЗМІНИ НАБУДУТЬ ЧИННОСТІ?

29.10.2024
19:17:52
Поділитись:

На підписі в глави держави лежить, проголосований у парламенті 10 жовтня, Закон «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо особливостей оподаткування у період дії воєнного стану». Про те, які податкові зміни, якщо цей законодавчий акт таки набуде чинності, стосуватимуться аграріїв та за що доведеться платити більше, - інформує KURKUL.COM.

Підвищення військового збору

Зміни в податковому кодексі передбачають підвищення ставки військового збору (ВЗ) з 1,5% до 5% для найманих працівників (для військовослужбовців ЗСУ, СБУ, СЗР, ГУР МО, Нацгвардії, прикордонників, УДО та ДССЗЗІ ставку залишили 1,5%, та залишили звільнення для тих, хто виконує бойові завдання).

Якщо ви працюєте, як ФОП, то з 1 жовтня 2024 р. встановлюється військовий збір для всіх ФОПів І, ІІ й ІV груп у розмірі 10% від 1 розміру мінімальної зарплати, що становить 800 грн/міс

Щодо платників єдиного податку ІІІ групи, які наразі сплачують єдиний податок у розмірі 5% від доходу, то для них запроваджується додатковий військовий збір у розмірі 1% від доходу.

Найпоширеніше питання: коли почнуть діяти ставки у  5%? Зрозуміло, що для фізичних осіб 5% – не раніше дати опублікування закону. Поки закон не набув офіційної чинності, тобто не підписаний президентом, діє ставка 1,5%.

Як тільки закон набуде чинності, буде діяти ставка 5%. При цьому є можливість, що навіть виплачені в жовтні платежі зазнають перерахунку. Але це стане відомо тільки після набуття чинності закону та роз’яснень Державної податкової служби.

Орендна плата зі збільшеним військовим збором

Оскільки закон ще не вступив в дію, то виникають також питання щодо нарахування орендної плати. Адже існує можливість її нарахування та сплати до прийняття нових ставок ВЗ, запропонованими законопроєктом №11416-д. В такому разі підприємство може нарахувати орендну плату у вересні та виплатити у жовтні, застосувавши стару ставку ВЗ 1,5%.

Податківці пояснюють: нарахування, утримання та сплата військового збору до бюджету здійснюються за ставкою 1,5% від об’єкта оподаткування. Об’єктом оподаткування відповідно є дохід від надання майна у лізинг, оренду або суборенду, що включається до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку.

Якщо підприємство нарахувало у вересні 2024 р. орендну плату, то ВЗ становив 1,5% і донараховувати й доплачувати ВЗ до ставки 5% не потрібно. За умови невиплати доходу, треба буде сплатити ВЗ до бюджету до 30.10.2024. Але ставка ВЗ щодо такого вересневого доходу при цьому не зміниться. У  додатку 4ДФ  у ІІІ кварталі буде показано нарахування орендної плати та податків, а у IV кварталі — виплату орендної плати. Працівники банку перевіряють лише наявність сплати ВЗ, але не контролюють розміру сплаченого внеску. 

Якщо ж орендна плата була нарахована з 1 жовтня зі ставкою 1,5% ВЗ, то, швидше за все, потрібен буде перерахунок. Але знову ж податківці радять чекати подальших розʼяснень.

Мінімальний податок на землю

Встановлюється мінімальний податок на землю (МПЗ) у розмірі 700 грн/га, а для земель, де частка ріллі становить не менше 50% – 1400 грн/га. Також з 01.01.2025р. і до кінця воєнного стану застосовується підвищений коефіцієнт К (0,057) для формули розрахунку МПЗ.

Юристи стверджують, що такі зміни унеможливлюють коректний розрахунок МПЗ, оскільки не враховують реальні фактори, що впливають на прибутковість землі.Крім того, законопроєкт доручає КМУ внести зміни до методики нормативної грошової оцінки земель, враховуючи вплив змін клімату на прибутковість. Юристи вважають, що це порушує розподіл влади, передбачений Конституцією України.

Також в законі йдеться, що власники або користувачі не визначають МПЗ для земельних ділянок, віднесених до сільськогосподарських угідь, які належать фізичним особам на праві власності та/або на праві користування та станом на 1 січня звітного року знаходилися у межах населених пунктів. 

Відомості про розташування земельних ділянок відносно меж населених пунктів визначаються згідно з даними про межі адміністративно-територіальних одиниць, внесеними до Державного земельного кадастру. У разі відсутності таких даних, ділянки у межах населених пунктів належать до сіл, селищ, міст, відповідно до даних індексних кадастрових карт (планів) Державного земельного кадастру. А при визначенні МПЗ за 2025 рік та наступні роки, закінчуючи роком, у якому буде припинено або скасовано воєнний стан, коефіцієнт «К», при визначенні МПЗ щодо земельної ділянки, нормативна грошова оцінка якої проведена, та щодо земельної ділянки, нормативна грошова оцінка якої не проведена, застосовується із значенням 0,057. Наразі даний коефіцієнт становить 0,05.

Хто має сплачувати податок на землю?

Земельний податок є обов’язковим для власників землі в Україні. Плата за землю – це частина податку на майно, який сплачується у вигляді земельного податку або орендної плати за державні та комунальні ділянки. Землекористувачі, у тому числі й орендарі, сплачують орендну плату за користування земельними ділянками державної або комунальної власності. До об’єктів оподаткування належать земельні ділянки, що перебувають у власності або користуванні, а також земельні частки, які перебувають у власності.

Земельний податок сплачується власниками або користувачами з моменту, коли у них виникає право власності або користування земельною ділянкою. Якщо право власності на будівлю переходить іншій особі, податок сплачується з дати державної реєстрації новим власником.

Хоча закон передбачає окремі категорії землекористувачів, що мають пільги при сплаті земельного податку. Відповідно до норм Податкового кодексу України від сплати земельного податку звільняються:

·         особи з інвалідністю I і II групи;

·         пенсіонери (за віком); ветерани війни та особи, на яких поширюється дія Закону України від 22 жовтня 1993 року № 3551-XII «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»;

·         фізичні особи, визнані законом особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Останні новини

31.10.2024
23.20.00
УКРАЇНА НА ШЛЯХУ ДО ГЛОБАЛЬНОЇ ЦИФРОВІЗАЦІЇ АГРОПРОДОВОЛЬЧОЇ ПРОДУКЦІЇ
Уряд ухвалив рішення, що надає можливість впровадження системи ePhyto та приєднання інформаційної ав...
31.10.2024
22.58.30
ОККО ПЛАНУЄ ЗАПУСТИТИ НА ТЕРНОПІЛЛІ НОВИЙ ЕЛЕВАТОР
ОККО GROUP збудує елеватор на 60 тис. тонн одночасного зберігання зерна в рамках будівництва бі...
31.10.2024
22.23.50
У ЛИСТОПАДІ ЗЕРНОВОЗИ УКРЗАЛІЗНИЦІ ВАРТУВАТИМУТЬ 1250 ГРН НА ДОБУ
Хоч у листопаді знизяться ставки плати за використання більшості рухомого складу АТ «Укрзалізн...
31.10.2024
22.02.20
ЗАВДЯКИ СУЧАСНОМУ ОБЛАДНАННЮ ВРОЖАЙНІСТЬ ЯБЛУК ЗБІЛЬШИЛАСЬ НА 20%
Господарство «Фрукт Консалтинг» із Закарпаття активно впроваджує сучасні технології для ...
31.10.2024
21.39.53
ЗРОСТАЮТЬ ЦІНИ НА ЯКІСНУ УКРАЇНСЬКУ МОРКВУ
Підвищення торгової активності стимулює зростання цін на моркву в вітчизняних господарствах, повідом...
31.10.2024
09.02.50
ВШАНУВАЛИ ПАМ'ЯТЬ ВИПУСКНИКА ЗБАРАЗЬКОГО ЛІЦЕЮ
Меморіальну дошку в пам'ять про ще одного Героя – випускника Збаразького ліцею Тернопільської ...
31.10.2024
08.42.43
ВОЛОДИМИР КРАВЕЦЬ ЗНОВУ ОЧОЛИВ ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ПЕДУНІВЕРСИТЕТ
30 жовтня 2024 року з ініціативи Міністерства освіти та науки України відбулися загальні збори трудо...
31.10.2024
08.04.19
ЗАХИСНИК ІЗ КРЕМЕНЕЧЧИНИ ОТРИМАВ «ХРЕСТ ДОБЛЕСТІ»
Головнокомандувач Збройних Сил України, генерал Олександр Сирський на передовій лінії фронту вручив ...
Всі новини