Селянське фермерське господарство «Тюльпан» є одним із найстаріших як на Тернопіллі, так і загалом в Україні. Його засновник Володимир Мерва був одним із перших в нашій державі, хто 32 роки тому ризикнув стати одноосібним господарем, позбувшись ілюзії про «вічність» колгоспів. Сільгосппідприємство з’явилося 1993 року в селі Сади на Теребовлянщині Тернопільської області. Нині обробляє землі загальною площею 2460 тис.га. СФГ «Тюльпан» ставку робить на три сільськогосподарські культури: кукурудзу, пшеницю і соняшник. Про успішне фермерське господарство ми попросили розповісти його керівників – батька і сина – Володимира та Ігоря Мерв.
Запросив сусідів на зварені зі свого борошна пироги
За освітою педагог Володимир Мерва свого часу закінчив фізкультурний факультет тоді ще Тернопільського педінституту. І відтоді до сьогодні на землі. На запитання, чому вирішив обрати зовсім не вчительську професію, аграрій жартівливо відповідає, що «в житті є фантазером».
- Насправді, все сталося випадково, коли прочитав оголошення в місцевій газеті про продаж млина в Могилеві-Подільському. Придбав і встановив у себе на подвір’ї за 3 дні. Сусіди зустріли вже зреалізовану мою фантазію з неприхованим скептицизмом. Запросив їх на свіжі, вже зварені зі свого борошна, пироги, – з посмішкою згадує пан Володимир.
Господарку розвивав поступово – крок за кроком. Згодом залучив до справи і сина Ігоря, який після здобуття трьох вищих освіт за спеціальностями юрист, агроном та інженер вирішив продовжувати батьківську справу.
Бренд «Тюльпан» – хороша згадка про минуле!
У багатьох виникає запитання, чому бурканівський фермер обрав для свого підприємства таку флористичну назву? «Тюльпан» для цього газди не просто бренд.
Господарство вирощує чимало агрокультур. Однак основну ставку робить на кукурудзу, пшеницю та соняшник, серед яких найпріоритетніше ставлення до кукурудзи.
Хочеш хороший врожай – користуйся новою технікою!
СФГ «Тюльпан» впроваджує у своєму господарстві новітні технології. Уже декілька років у польових умовах здійснюють навчання механізаторів з ефективного посіву на демонстраційних полігонах.
- Такі навчання відбувається під егідою Precision Planting Ukraine на двох спеціалізованих агрополігонах. Один із них знаходиться неподалік Києва, а інший - наш, під соняшник та кукурудзу в понад 20 Га. А почалося все з того, що в 2019 році вирішили купити сівалку точного висіву Fendt Momentum 16 – єдиний екземпляр, який тоді зайшов на євроринок через «Агроструктуру» і потрапив до нас. Докупили до неї ще трактор – заплативши за це все 1 млн в американській валюті. До цього ризикованого кроку нас підштовхнули позитивні відгуки американських фермерів. І ми не прогадали, – запевняє фермер Володимир Мерва.
Агрегат задіяли у виробничий процес – сівалка за допомогою високотехнологічних висівних секцій розміщує насінини в ґрунті відповідно до заданої сингуляції (показника, що характеризує якість висіву і проростання). У такий спосіб досягають рівня сингуляції 99,9%, – аналізує пан Володимир.
- Відпрацювавши на ній рік, отримали необхідний результат і досвід, яким радо ділимося з тими, хто приїздить на наші польові семінари. Згідно з точним землеробством спільно з компанією Bayer засівали одне з полів кукурудзою зі зміною густоти посівів. Згідно пропозиції карти завдання – врожайність зросла. У підсумку нам довелось Баєру заплатити за те, що підняли нашу врожайність. Але ми пішли на це свідомо. Оскільки в іншій ситуації, коли б врожайність виявилась нижчою за очікувану, доплачували нам би вони, – розповів про ефективну новацію Ігор Мерва.
Скільки за добу висіває сівалка і з якою швидкістю вона може ефективно працювати? Такі запитання часто задають керівникам СФГ «Тюльпан» на їхніх же семінарах.
- Деякі фірми-виробники гарантують, що їхня техніка може висівати до 300 га за добу. Сівалка при Precisions ефективно працює зі швидкістю 12,9 км/год. Сингуляція (якість висіву) становить 99,8%. Однак, коли ми збільшили швидкість до 16,5 км/год, сингуляція впала на 4% і склала 95,8%. У підсумку, не добираєш на гектарі до 700 кг зерна.
Володимир та Ігор Мерви вважають, що запорукою успішного врожаю є високоефективна сучасна сільгосптехніка.
Як правило кількість техніки у кожному сільгосппідприємстві залежить від обсягів земельних площ, які є в його обробітку. Однак це не стосується цього фермерського господарства.
Проблема не в тому де взяти, а в тому, що ти купуєш
У СФГ «Тюльпан» добре налагоджені стосунки з поставщиками сільськогосподарської техніки.
- Усе залежить від виду техніки. Стосовно тракторів і грунтообробки, то це ТОВ «Агроструктура». Обприскувачі з повітряною підтримкою купуємо лише в ТОВ «Спектр-Агро». Насіння, ЗЗР беремо теж у них, – інформує про взаємовигідну співпрацю з партнерами пан Ігор.
Однак не всі з партнерів сільгоспвиробників на ринку добропорядні у співпраці з ними. Зі слів пана Володимира, проблема не в тому де взяти, а в тому, що ти купуєш.
- Під час війни зіштовхнулись із сумною закономірністю – багато фірм не виконують своїх зобов’язань. Приємно працювати з фірмою «Agrosem», де ми беремо практично усю техніку. Відкинули ТОВ «Скіфію», хоча вони свого часу були нашими партнерами №1. І все через ставлення до клієнтів. Так само компанія «Лан». Перші наші трактори були «Claas», але і тут на жаль, спрацював людський фактор. Нині ж є фірми, які свою безвідповідальність списують на те, що в країні війна. Наприклад, ти замовляєш один препарат, а фірма постачає тобі зовсім інший, – обурюється Володимир Мерва.
«Тюльпан» не має проблем зі збутом продукції, Господарство продає усім, хто її хоче купувати і більше за це платить.
Юрій ЛУГОВИЙ