Юрист Нараївської сільської ради Роман Михальчук нещодавно видав свою другу прозову книжку «Твоя дорога», презентація якої разом із виставкою живописних робіт автора відбулася у Бережанському краєзнавчому музеї.
Ми поспілкувалися з паном Романом про його книжкову новинку, тож детальніше читайте в цьому інтерв’ю.
– Пане Романе, про що йдеться у Вашій новій книжці? Як довго Ви над нею працювали?
– Книжка «Твоя дорога» розповідає про життєвий вибір українців на прикладі кількох поколінь. Це не автобіографічне видання. Виклад матеріалу поданий у вигляді дитячих спогадів.
Справа в тому, що я в дитинстві дуже часто їздив у село до бабусі, а до неї приходило багато неординарних особистостей, які пережили війну і важкі повоєнні часи – період становлення радянської влади в західних областях України. Вони правдиво розповідали про це. Тому перша частина книги – «Лайдак» присвячена тим процесам, які тоді відбувалися. Я описую все так, як воно фактично було, очима очевидців , а не так, як воно подавалося в підручниках. Бо радянська історія розказувала про те, як усі раділи, що прийшла радянська влада. Однак, не лише на основі розповідей старожилів, а й перевіривши інформацію в архівах, де знайшов багато підтверджуючих фактів у «Літописі УПА», в якому служба безпеки ОУН описувала ті всі події та архівувала, написав цей розділ. Власне у першій частині книги описаний період дитинства, шкільної юності, є розповіді старожилів про радянську владу і мої власні спостереження.
Друга частина називається «Трабалядор». До речі, у 2018 році ця повість вже виходила окремою книжкою. В ній ідеться про заробітчанство й долю українців закордоном, зокрема в Португалії, де я був цілий рік і все докладно описав.
Третя частина – «Нараївські байки». Це цікаві гумористичні історії, які мені розповідали жителі Нараїва, в основному сільський голова Євген Здебський, який знає чимало таких історій. Прізвища людей змінені, але події – реальні.
На збір матеріалу для першої і третьої частин нової книги я витратив рік, а написав за два місяці.
– Де видавали і хто допоміг з оформленням і редагуванням?
– Чесно кажучи, я хотів видати «Лайдак» і «Нараївські байки» окремими книжками, але мені в редакції запропонували все об’єднати в одну книгу, бо буде надто дорого видавати все окремо. На що я і погодився. Художнє оформлення книги моє, бо я ще займаюся живописом і різьбярством.
Щира подяка за фінансову підтримку видання книги «Твоя дорога», активне сприяння у підготовці книжних матеріалів голові Нараївської сільської ради Євгенові Здебському, благодійному фонду «Контіненталь Фармерз Груп» (м. Тернопіль), редактору ТОВ «Терно-граф» Петру Козловському, а також рецензентам Оксані Лещук та світлої пам'яті Ярославі Мазурак.
Також я вдячний працівникам Бережанського краєзнавчого музею (директорка Наталія Бойко) за професійно підготовлену презентацію та оформлення виставки моїх картин , а також усім щирим шанувальникам мого скромного таланту. Цей захід відбувся 2 лютого. Кошти від проданих книг під час презентації я спрямував на лікування пораненого бійця штурмової бригади. Частину видання просто роздарував і продовжую це робити. Наклад невеликий – всього 200 екземплярів. 14 лютого – в Міжнародний день дарування книг я подарував кілька книжок в бібліотеки Нараївської та Бережанської громад.
– Які відгуки Ви вже чули про свою книжку?
– Люди кажуть, що вона легко читається. А найкращим відгуком для мене стало те, що я подарував книжку одній жінці, вона ще не встигла дочитати, як книжку хтось поцупив. А для мене – це найвища похвала, бо якщо мої книжки крадуть, то значить вони чогось вартують. Прочитайте – буде цікаво й не пошкодуєте за витрачений час.
Розмовляла Леся ЗАМОРСЬКА