21.11.2024
$
41.25
43.56
Columbus
3.9
°С
Суцільна хмарність

ПОЛЬСЬКІ ФАХІВЦІ НАЗВАЛИ КЛЮЧОВІ АСПЕКТИ ІДЕАЛЬНОЇ ОРАНКИ ПІД ЗИМУ

07.11.2024
20:14:23
Поділитись:

Якщо плануєте сіяти ярі культури, варто обрати підзимову оранку. Плуг досі залишається важливим знаряддям землероба. Якщо залишену стерню планується обробляти плугом, призначену для посіву ярих культур, її варто зорати перед зимою, рекомендує Farmer.pl.

Однак таке рішення має деякі недоліки, особливо важливі в епоху зміни клімату, про які варто пам’ятати та враховувати при виборі ґрунтообробної машини та терміну застосування, зазначає автор.

Перше і найголовніше – правильно вибрати дату процедури.

«Якщо ми зважимося на оранку під зиму, то найчастіше це буде пізня осінь. Варто зауважити, що поспішати не варто. Занадто рання оранка збільшує ризик надто швидкого осідання ґрунту, а це означає, що він не промерзне належним чином, а саме це й є завданням оранки під зиму. Правильним терміном вважається проведення цього заходу після заморозків, що полегшить заїзд важкої техніки і правильне розміщення борозен. Дуже вологий або навіть багнистий ґрунт орати немає сенсу, оскільки при цьому сильно порушується його структура, тому говорити про користь такої процедури важко. Водночас, якщо ми збираємося зняти плугом проміжні культури, бажано, щоб вони були ще зеленими, а це багато в чому залежить від погоди в даний сезон, часто задовго до запланованої оранки», наголошує автор.

Зазначається також, що вибір відповідної робочої глибини плуга також має вирішальне значення. В основному оранка під зиму має бути глибокою. Залежно від типу ґрунту передбачається 20-30 см.

«На більш легких ґрунтах використовуються нижчі значення, менше заглиблення, щоб не видаляти шлаки та не викликати надмірне висихання ґрунту. У свою чергу, важкі ґрунти вимагають великої глибини обробітку ґрунтообробних машин, бажано замінити їх у наступні роки, щоб не тільки достатньо розпушити ґрунт, а й уникнути утворення плужної підошви», йдеться у повідомленні.

І додається, що на важких ґрунтах, зокрема, рекомендується орати з так званим «гострим відвалом». Це сприяє розморожуванню ґрунту та утриманню води, що проникає в глибші шари ґрунтового профілю. У той же час, в посушливі сезони гострий зріз може збільшити ризик ерозії. З цієї причини використання плуга в період зміни клімату стає все більш суперечливим, незважаючи на деякі його переваги, підкреслюють автори.

«Щодо виконання оранки, то це має бути не ізольована процедура, а елемент цілого комплексу заходів. Зокрема, за допомогою плуга ми не тільки видаляємо стерню, а й змішуємо з ґрунтом добрива чи більшу кількість пожнивних решток, перед оранкою їх варто дискувати. Ця процедура дозволить змішати добриво або біомасу з шаром ґрунту, а не просто висипати на дно борозни та засипати. Особливо у випадку кукурудзи, а також інших культур з високою стернею також варто подрібнити пожнивні залишки за допомогою мульчувача або ножового котка. Це дозволить їм легше розкладатися, ускладнить зимівлю шкідників, а під час дискування сприятиме рівномірному перемішуванню з ґрунтом», пише автор.

Він нагадує, що перед оранкою також варто внести добрива, придатні для такого раннього використання, – гній, компост, вапно, а також калійні добрива.

Як зазначається, переваги та недоліки зяблевої оранки слід розглядати щонайменше у двох аспектах — сама оранка як ґрунтозахисний обробіток, а також з точки зору вибору саме цих термінів для обробітку. Прихильники зяблевої оранки підкреслюють, що вона добре перемішує добрива і пожнивні рештки з ґрунтом, зменшує кількість гризунів, грибків і личинок шкідників, аерує ґрунт, збільшує післязимові запаси води або створює дрібнозернисту структуру завдяки тривалому періоду між оранкою і сівбою. Безумовно, зяблева або передзимова оранка є кращою за весняну з точки зору збереження запасів вологи в ґрунті, оскільки весняна оранка значно сприяє висиханню ґрунту і тому її варто використовувати лише в крайньому випадку.

«Говорячи про недоліки зимової оранки, не слід забувати, що незораний ґрунт, який залишається під впливом погодних умов протягом кількох місяців, піддається значному ризику ерозії. У той же час, однак, менш імовірно, ніж при весняній оранці, що ґрунт може пересохнути. Оранка, проведена некваліфіковано, на неправильну глибину або без належної підготовки поля, також може спричинити низку агротехнічних проблем, деякі з яких можуть стати очевидними лише із запізненням. До них можна віднести ускладнений доступ до вологи або поживних речовин, а також погіршене поглинання дощової води», наголосив автор.  

Переклад: SUPERAGRONOM.COM

Останні новини

20.11.2024
22.38.56
ХВОРОБУ АЧС В УКРАЇНІ МОЖНА ПОДОЛАТИ КОМПЛЕКСНИМ ПІДХОДОМ
Виробники свинини вважають, що критичної ситуації з африканською чумою свиней в Україні немає, адже ...
20.11.2024
22.03.34
ХАБИ КАРТОПЛЯРСТВА ДЛЯ СПІВПРАЦІ З ЛОКАЛЬНИМИ ФЕРМЕРАМИ – ВІД ВИРОЩУВАННЯ ДО ЗБЕРІГАННЯ
У межах хабів картоплярі розвивають співпрацю, впроваджують контрактне вирощування, розширюють ...
20.11.2024
21.24.06
НА 21% ЗА ТИЖДЕНЬ В УКРАЇНІ ЗДЕШЕВШАЛА МОРКВА
На ринку моркви в Україні спостерігається тенденція до зниження цін. При цьому, за словами виро...
20.11.2024
13.45.52
СФОРМУВАЛИ ПЕРЕЛІКИ, ХТО ЕКСПОРТУВАТИМЕ ЯЧМІНЬ, КУКУРУДЗУ ТА СОЮ ДО КИТАЮ
Держпродспоживслужба сформувала Переліки осіб, що планують експорт ячменю, кукурудзи та сої до КНР т...
20.11.2024
13.21.03
ЧЕТВЕРТИЙ ТИЖДЕНЬ ПОСПІЛЬ У ПОРТАХ УКРАЇНИ ДЕШЕВШАЄ СОНЯШНИКОВИЙ ШРОТ
За даними моніторингу ІА «АПК-ІНФОРМ», четвертий тиждень поспіль ціни на соняшниковий шр...
19.11.2024
22.19.06
ЗНАЙОМТЕСЬ. ЕКСКЛЮЗИВНА ГЕНЕТИКА КУКУРУДЗИ STINE® І ТЕХНОЛОГІЯ НР (HIGH-POPULATION)
ТОВ «СІД ІНВЕСТ» є не лише ексклюзивним дистриб’ютором насіння цукрових буряків Fl...
19.11.2024
21.34.30
УКРАЇНСЬКІ ВИРОБНИКИ СИРУ ОТРИМАЛИ 8 НАГОРОД WORLD CHEESE AWARDS 2024
На міжнародному сирному конкурсі World Cheese Awards 2024 у м. Візеу, що в Португалії, було представ...
19.11.2024
18.35.14
У ДЕРЖБЮДЖЕТІ 2025 НА АГРОГАЛУЗЬ ЗАПЛАНУВАЛИ ПОНАД 6 МЛРД. ГРН
Верховна Рада прийняла Державний бюджет на 2025 рік, він передбачає рекордні видатки на оборону у ро...
Всі новини