Плановий аудит у ДП «Тернопільське лісове господарство», ДП «Кременецьке лісове господарство» , ДП «Чортківське лісове господарство», а також в обласному управлінні лісового та мисливського господарства відбувся 8-19 лютого 2021 року. Про результати перевірки та підсумки роботи лісогосподарських підприємств Тернопільщини за 2020 рік розповів представникам ЗМІ начальник обласного управління лісового та мисливського господарства Олег Павлович Яремко.Найперше він зазначив, що всі три підприємства отримали умовно позитивну оцінку, а обласне управління – ефективну.
Порушення не значні
Найбільше недоліків аудитори виявили в питанні охорони праці, зважаючи на те, що у 2020 році у двох лісгоспах – Чортківському й Бережанському трапилися нещасні випадки, хоча за передостанні 5 років їх не було. Незначні недоліки щодо охорони праці зафіксовані у Тернопільському лісгоспі в Микулинецькому лісництві, в Кременецькому лісгоспі у Почаївському лісництві та в Чортківському лісгоспі.
Стосовно незаконних рубок начальник обласного управління лісового та мисливського господарства наголосив, що Тернопільські державні лісогосподарські підприємства входять у сімку кращих в Україні. За останніх три роки виявлено лише 360, 350, 330 кубометрів, а у 2020-му році – 265 кубометри незаконних рубок.
Діють рейдові бригади
Також чиновник акцентував увагу на тому, що Тернопільщина належить до не лісистих і не ресурсних областей. До того ж упродовж останніх чотирьох років лісогосподарські підприємства не фінансуються з державного бюджету, проте дають собі раду і є прибутковими. Зокрема у 2020-му році сплатили 100 млн. податків.
Начальник обласного управління лісового та мисливського господарства не приховує того, що з подачі управління є відкриті кримінальні справи. Бо якщо рейдовою бригадою зафіксовані факти правопорушення, то їх одразу ж належно оформляють і передають у поліцію для подальшого розслідування.
За результатами аудиторської перевірки 9 березня вийде наказ, підписаний керівником Держлісагентства, в якому будуть вказані усі виявлені недоліки і хто має понести за це відповідальність.
Дбають про ліс
Прозвітував О. П. Яремко також і про підсумки роботи лісогосподарських підприємств Тернопільщини за 2020 рік.
Одними з основних завдань державних лісогосподарських підприємств є вирощування, догляд і охорона лісу від шкідників, незаконних рубок і пожеж. За останніх 5 років пожеж у лісах області не було, хоча минулого року зайнялося на площі до 5 га, але це просто дріб’язок у порівнянні з тисячами гектарів, які згоріли в інших областях.
Отримали мільйон прибутку
У найближчих планах – придбати квадрокоптери, які допомагатимуть ефективніше охороняти ліс, адже лише один такий апарат охоплює радіус до 60 км. Також потрібно провести інвентаризацію нових земель, виробити акти на право власності на землі Держлісфонду, продовжувати лісоохоронні рейди, працювати над унеможливленням незаконних рубок.
Щодо промислових рубок, то вони становлять 225-230 тисяч метрів кубічних, оскільки Тернопільщина належить до не ресурсних і не лісистих областей. До того ж 40% лісів складає малоцінна порода – граб, тому 80% від усієї заготівлі становить дров’яна деревина. Загалом в області є 5,9 млн. кубів стиглого і перестійного лісу, готового до заготівлі. В середньомуз одного гектара приростає 4 метри кубічних деревини. Одразу після заготівлі ділянку засаджують молодим лісом.
За словами начальника Тернопільського ОУЛМГ, лісогосподарські підприємства області не експортують у Європу ні дров’яної, ні ділової деревини. Минулого року експорту практично не було за винятком Румунії , в яку поставляли тріску.
– За 2020 р. всі лісогосподарські підприємства області є прибутковими, – наголосив Олег Павлович. –Отримали понад один мільйон прибутку. За попередні роки було 4-5 млн., але треба зважати на те, що подорожчало пальне, запчастини, зросла зарплата. Невдовзі розпочнеться реформування лісового господарства України, тому буде актуальним питання укрупнення та об’єднання лісгоспів. Тож 2021-й рік стане для лісників переломним.
Леся Заморська