13.06.2025
$
41.49
48.08
London
21.3
°С
Ясно

НАРОДНИЙ АМАТОРСЬКИЙ ХОР «ОБЕРІГ» – ГОРДІСТЬ МУЖИЛОВА

03.06.2023
20:18:00
Поділитись:

Особливою візитівкою с. Мужилів Підгаєцької громади є народний аматорський хор «Оберіг», що має свою понад тридцятилітню історію. Заснував його на зорі української незалежності світлої пам’яті Василь Бугай, а після його смерті, починаючи з 2003 року, керувати хором взялася дружина Марія.

 

Примітно, що «Оберіг» щонеділі співає Службу Божу у місцевій церкві святого Василія Великого, а також на різних концертах як хор Будинку культури с. Мужилів.

 

  • Хор мусить базуватися на чомусь, а зараз у селі основа – то церква, де збираються люди, і де мусить бути хор, – каже керівник народного аматорського хору «Оберіг» Будинку культури с. Мужилів Марія Бугай. – Спочатку колектив очолював мій чоловік, але у 2002 році він помер. Ми були з ним однієї професії, бо разом закінчили хоровий відділ Теребовлянського культосвітнього училища. Він був великим спеціалістом. Мені слух і голос передався від батька, який все життя пропрацював у сфері культури, вів хори. Я вела вокальні ансамблі, тож мала досвід керівництва. Тому після смерті чоловіка, щоби не пропадала його праця, очолила «Оберіг» і вже 20 років на цій посаді.

 

За цей час в колективі помінялося дуже багато людей. Старші відійшли, багато-хто з колишніх учасників уже в засвітах. Пані Марія тішиться, що хор поповнили молоді люди, – лікарі, вчителі, бухгалтери, підприємці. Усі вони люблять пісню і свій колектив, дружать між собою, підтримують одні одних.
Наразі у хорі є 35 учасників – 20 жінок і 15 чоловіків. Репертуар дуже великий і різноманітний. Сюди входять і колядки, і гаївки, і релігійні твори, народні та авторські пісні.

 

  • Ми стараємося визбирувати забуті народні пісні, – каже жінка. – Саме тому в нас така назва – «Оберіг», бо оберігаємо ту спадщину, яка якимось дивом дійшла до нас від попередніх поколінь. Я особисто визбирую такі пісні в селі і розучую їх із хористами. Зокрема в моєму рідному селі Носів назбирала багато старих пісень. Великий пісенний багаж я взяла від свого тата. Він мене навчив стількох пісень, що коли мене перевели на роботу в Будинок культури, то я створила ансамбль «Спогад» і всі ті твори звучали у виконанні цього колективу.

 

Марія Бугай каже, що вкладає в хор усю себе, бо хоче, щоб він жив і продовжував виступати. «Оберіг» має свої традиції, як от вітати учасників із днем народження. До ювілейних дат хористам готують пам’ятні альбоми. До війни збиралися за святковими столами, багато співали. На такі події завжди запрошували священника о. Михайла Касіяна – настоятеля храмів Василія Великого та Покрови Пресвятої Богородиці с. Мужилів.

 

  • Ми завжди радимося з отцем щодо духовних пісень, – додає пані Марія. – Наш колектив мав спільну поїздку з ним до Зарваниці, де відспівали Хресну дорогу. Коли у 2014 році почалася війна, то в трьох капличках нашого села ми разом із отцем відправляли в травні маївки біля них. Хористи зробили таку офіру – спільно відспівувати всі маївки, які будуть проходити упродовж травня, й молитися за мир.

 

До речі, творчий колектив має навіть свій гімн «Співай, «Оберіг»!», слова до якого написала учасниця хору, місцева вчителька Мирослава Чемерис, а музику – вчитель  Володимир Рейда. Співає в колективі й староста хору, вчителька молодших класів Ганна Цяпута. Вона дбає про транспорт та інші потреби колективу. У лавах ЗСУ зараз служить акомпаніатор Василь Мартинів, тому тепер хористи виконують твори акапельно.

 

  • В селі зібрати колектив із 35 осіб і тримати його – то дуже велика праця, – зазначає керівник. – Але я стараюся з усіх сил. Завжди кажу, що назва хору з Мужилова звучить на різних заходах, а це дуже престижно для села, тому треба триматися разом і продовжувати співати попри всі труднощі. На репетиції збираємося щонеділі після Служби Божої. Ми маємо кімнату в сільській раді. Це великий зал, там ми займаємося. Маємо чотири комплекти костюмів. На них у свій час виділила кошти сільська рада, один комплект придбав депутат Верховної Ради України Валентин Наливайченко. В зимовий період з дозволу директора школи проводимо репетицію в приміщені школи.

 

Важливо, що в «Оберезі» співають цілі родини. Зокрема, мама Марія Гуліят, дочка Світлана Верцюх, син Ігор Гуліят, внук Тарас Верцюх і похресник Михайло Мохун, який є дяком у церкві. Співають разом також батько і син Андрій і Василь Андроняки. Учасницею хору є також донька Марії Бугай – Софія Дюг. Саме вона оформляє пам’ятні альбоми учасникам. Є в колективі й свій касир Леся Волошин, тож коли виникає потреба, то гроші дуже швидко збирають у разі хвороби чи смерті когось із рідних хористів.

 

«Оберіг» неодноразово виступав у Підгайцях, у Тернополі на фестивалі «Нова радість стала», на творчих звітах Підгаєччини, в Бережанах тощо. У 2014 році на Різдвяні свята побували в Києві. Колектив – постійний учасник «Лемківської ватри» (м. Монастириська), фестивалю «Дзвони Лисоні» (м. Бережани), регіонального фестивалю духовної пісні «Один Бог. Один Народ. Одна Україна!», «Різдвяні дзвони» та  інших заходів.

 

– У Мужилові щороку 15 травня святкують свобідний день, – розповідає Марія Бугай. – Біля символічного хреста на честь скасування панщини відбувається відправа за участю нашого колективу. Традиційно з року в рік на Зелені свята хор дає концерт та співає панахиду біля символічної могили загиблим за волю України в центрі села.

 

Як розповіла учасниця хору, спеціалістка з обслуговування читачів КЗ «Культурно-бібліотечний центр» Софія Дюг, з початку повномасштабної агресії всі хористи включені в благодійну роботу по збору продуктів, одягу, плетенню маскувальних сіток, виготовлення турнікетів із шин. Також відбувається постійний збір коштів на потреби ЗСУ. Таким чином «Оберіг» тримає свій духовний, культурний і волонтерський фронт із вірою та постійною молитвою за перемогу.

 

Леся ЗАМОРСЬКА

Останні новини

12.06.2025
20.31.03
ФІДСТІМ ВПОРАЄТЬСЯ ІЗ НЕГАТИВНИМИ НАСЛІДКАМИ ТЕПЛОВОГО СТРЕСУ
ФІДСТІМ впорається із негативними наслідками теплового стресу, забезпечить стимулюючий вплив на захи...
10.06.2025
20.23.33
ВІЙСЬКОВИЙ З ТЕРНОПІЛЛЯ ДОГЛЯДАЄ ЗА ГРЯДКАМИ НА СХОДІ УКРАЇНИ
У вільний від служби час доглядає за грядками на передовій командир роти вогневої підтримки 83-го ба...
10.06.2025
18.38.45
AGRO UKRAINE SUMMIT 2025: ЯК ПРОЙШОВ МІЖНАРОДНИЙ АГРОСАМІТ У КИЄВІ?
У столиці нашої держави вже другий рік поспіль відбувся міжнародний аграрний форум Agro Ukraine Summ...
09.06.2025
21.51.52
TRAVELITEAGRO ЗАПРОШУЄ ВАС ПРИЄДНАТИСЯ ДО КОНФЕРЕНЦІЇ ПОЛЬОВОГО АГРОКОНСИЛІУМУ '25
7–8 липня 2025 р. біля м. Луцьк (на базі ф/г «ВІЛІЯ») відбудеться Конференція Поль...
08.06.2025
10.56.12
ВІТАЄМО ІЗ ЗЕЛЕНИМИ СВЯТАМИ!
Ще до християнства в хліборобському календарі наших предків Зелені свята займали вагоме місце і були...
06.06.2025
13.53.39
«АГРОТУР» РАЗОМ ІЗ АГРАРІЯМИ ВСТУПИВ У ЛІТО
Вийшов з друку черговий випуск журналу про сільгоспвиробництво та агропереробну промисловість і супу...
04.06.2025
20.10.14
РОЗВЕДЕННЯ ВРХ ЗАВЖДИ БУЛО ВАЖЛИВОЮ ГАЛУЗЗЮ ГОСПОДАРЮВАННЯ
Розведення великої рогатої худоби, свиней, овець, коней, відоме вже з часів неоліту. На території Ук...
04.06.2025
13.21.41
ПРОФІЛАКТИКА МАСТИТУ В КОРІВ У ПЕРІОД ЗАПУСКУ ТА СУХОСТОЮ
У системі лікувально-профілактичних протимаститних заходів, важлива роль відведена періоду сухостою,...
Всі новини