02.11.2024
$
41.29
44.97
Columbus
4.4
°С
Ясно

МАРІЯ ГОРБАЛЬ: «ДОТРИМАННЯ ТЕХНОЛОГІЙ, СУЧАСНА ТЕХНІКА, ВИСОКОКВАЛІФІКОВАНІ ФАХІВЦІ ТА ОБІГОВІ КОШТИ – ЧОТИРИ КИТИ УСПІШНОГО СІЛЬГОСПВИРОБНИЦТВА»

26.09.2024
11:29:27
Поділитись:

Як уже розповідало наше видання, понад двадцять років на півдні Тернопілля поблизу Чорткова господарює ПП «Агроспектр».  Сільгосппідприємство успішно впоралося зі збором ріпаку та пшениці й уже готує площі під урожай наступного року. Окрім рослинництва тут нещодавно розвинули ще й овочівництво, завдяки якому в сезонний період працевлаштовують чимало місцевих жителів. У цьому сільгосппідприємстві дбайливо ставляться до грунтів, за що вони віддячують господарству пристойними врожаями. Власниця та очільниця  ПП «Агроспектр» Марія Горбаль сповідує філософію, згідно з якою під час війни треба ефективно заробляти та грамотно розпоряджатися коштами, щоб допомагати ЗСУ і тим, кому нині набагато важче.

Цьогорічні жнива ПП «Агроспектр» розпочали 19 липня зі збору ріпаку. Після цього у сільгосппідприємстві зібрали пшеницю. Обидві культури, незважаючи на тривалу до цього посуху, дали пристойні врожаї.

- Дуже ми чекали на них, оскільки для підприємства це були перші гроші, завдяки яким ми могли вирішити низку проблемних питань,  стверджує Марія Володимирівна. Мали свої виклики, коли сильний вітер поклав ріпак на чималій площі, але, не дивлячись на ніщо, однак можемо похвалитися тим, що цього року ми закрили на круг бункер на 5,4  ц/га цієї культури дуже хороший результат. Пристойного рівня урожай зібрали й пшениці від 8,5 до 9,5 ц/га різних сортів. Та й кожне поле має свої особливості: власні грунти (одні родючі, інші ж, навпаки, вимагають постійної підживи) і попередники. Ну, і цей рік став для нас був ще одним природнім викликом, а саме посухою. Понад місяць не було продуктивних опадів, коли земля зволожується не менше, аніж на 5 см. Незважаючи на це, ми таки зібрали хороший врожай. Для жнив застосували два комбайни: один білоруський  «Полісся» а також компанії «New Holland». Від останьої з цих фірм також маємо сучасні трактори. Цієї техніки як для збору врожаю, так і для обробітку землі нам достатньо. Добре, що на ріпак видалася дуже сприятлива реалізаційна ціна. Ми його вже продали й сподіваємося на такий же економічний результат і від збору інших культур.

У цьому агроформуванні досягають високих урожаїв завдяки чотирьом чинникам успішного ведення рослинництва й загалом сільгоспвиробництва.

  • У агровиробництві дуже багато залежить від погоди, але, незважаючи на це дотримання технологій завжди дають значно якіснішу продукцію і відповідно кращу продажну ціну, розповідає про підгрунтя власного успішного господарювання Марія Горбаль. Наступне це сучасна техніка, яка виходить в поле без втрат. Третє людський ресурс, який обмежений сьогодні практично на кожному підприємстві, адже на складну високотехнологічну техніку може сісти лише висококваліфікований фахівець. Чимало з наших працівників пішло воювати і ми відчуваємо так званий кадровий голод. Також велике значення мають обігові кошти, які здатні практично одразу вирішувати проблемні питання.  Тож, дотримання технологій, сучасна техніка, висококваліфіковані фахівці та обігові кошти – чотири кити успішного сільгоспвиробництва в ПП «Агроспектр».

Згадані «чотири кити» треба ще й уміти гармонійно та високоефективно повязати в єдине ціле задля досягнення загального результату. У цій господарці цього досягається завдяки менеджерським здібностям і набутими роками копіткої праці навичками її директорки та власниці в одній особі.

          - Мабуть це в мене в характері, щоб я правильно розуміла всю роботу наших працівників, маю вникнути і сама зрозуміти її сутність, ділиться своїм менеджерським досвідом очільниця ПП «Агроспектр».  Агронома в господарстві нема і ця функція лежить на мені. Це відкритий університет, будучи власником і керівником компанії, ще й маєш бути трохи юристом, бухгалтером, інженером, й десь звичайною людиною, аби зрозуміти тих людей, які приходять до тебе з певною виробничою проблемою. Тут вже має значення психологія стосунків, аби ефективно управляти виробничим процесом.

          Окрім озимих ріпаку й пшениці,  що є культовими в цьому агроформуванні, тут ще збирають гарні врожаї й інших культур. А також вже зараз здійснюють підготовку грунту і закладають основу під майбутній сільськогосподарський рік.

- Одразу ж після збору ріпаку продискували поля для того, щоб не було його навантаження на наступні культури,  розповідає про хід польових робіт і їх плани на осінь Марія Володимирівна.   У серпні посіяли ріпак, а упродовж вересня заклали клин озимої пшениці та провели десикацію соняшника  Також у цьому місяці матимемо зібрали соняшник. Після цього сіємо озиму пшеницю, потім перейдемо на збір сої і закінчимо жнива кукурудзою. Паралельно з цим йде оранка і підготовка грунтів під весняні культури.

          У ПП «Агроспектр», за словами пані Горбаль, ефективно використовують той потенціал, який дає земля. За дбайливе господарське ставлення до грунтів природа віддячує господарству пристойними врожаями. 

          - Ми вже багато років поспіль не палимо стерні й під ріпак використовуємо тільки оранку,  зазначає директорка сільгосппідприємства.  Так важче, але земля потім це все віддає сповна. Зерно ми продаємо, а біомаса, в котрій є ті ж калій, кальцій азот, фосфор та інші поживні елементи, залишається. Тоді треба зробити так, аби змусити його під дією мікроорганізмів розкладатися і повернути всі ці мікроелементи в землю. Нам вдалося випробувати різні, починаючи з живих грибів, деструктори. Також використовуємо як міндобрива ту ж солому. При нинішній вартості міндобрив це найкраще рішення для аграрія і це, на мою думку, найправильніший шлях.

Додатковим до основних напрямків рослинництва в цьому агроформуванні є овочівництво. Цю галузь тут щороку активно розвивають і в ній теж досягають хороших урожаїв.

- Ми переступили поріг за 50 тонн з гектара у вирощуванні огірка,   розповідає про розвиток овочівництва на своєму сільгосппідприємстві Марія Горбаль. Здаємо продукцію на консервний завод в Коломию товар забирають, розраховуються вчасно. У серпні вже почали збирати помідори, які теж непогано зародили. Також у наших теплицях вирощуємо перець. Розвиваємо цей напрямок у рослинництві не лише задля багатовекторності господарства, а в першу чергу для того, що він дає для місцевих жителів додаткові робочі місця. Там задіяно як мінімум до 20 людей, котрі завдяки цьому нашому промислу мають додаткову зарплатню. Переважно – це наші ж пайовики.

У ПП «Агроспектр» майже 340 пайовиків, з якими господарство справно та своєчасно розраховується за користування їхніми земельними наділами.

- Наділи, що ми орендуємо в місцевих жителів, є різними – від 1,7 до 2 гектарів, – інформує про орендну плату пайовикам за користування їхніми земельними ділянками Марія Володимирівна. –  Піднімається орендна плата по паях і я тішуся з того, що вона достойна. У нас виходить за 1,7 га паю 1 т 700 кг зерна, 2 мішки цукру і 5 літрів олії. Якщо брати це в грошовому еквіваленті, то становить приблизно 12 тис. грн. За бажанням  наших орендодавців розплачуємося з ними за паї і борошном.

Сенс агробізнесу за нинішніх умов для Марії Горбаль – створювати нові робочі місця, всебічно сприяти ЗСУ та допомагати нужденним.

- Створи і дай робоче місце людині, яка хоче працювати! – закликає усіх підприємців   власниця та очільниця  ПП «Агроспектр». – На мою думку, нині сенс бізнесу заробити тут і допомогти нашим хлопцям, котрі боронять Україну на фронтах від російських загарбників, усім,  чим потрібно. І загалом я сповідую філософію, згідно з якою під час війни треба ефективно заробляти та грамотно розпоряджатися коштами, щоб допомагати тим, кому нині набагато важче.

          Олег ЛІВІНСЬКИЙ

Останні новини

02.11.2024
00.28.48
ПРАЦІВНИКИ ВІДДІЛУ КУЛЬТУРИ, ТУРИЗМУ ТА ОХОРОНИ КУЛЬТУРНОЇ СПАДЩИНИ БІЛЕЦЬКОЇ СІЛЬРАДИ ПРОДОВЖУЮТЬ ПРАЦЮВАТИ ДЛЯ ПЕРЕМОГИ УКРАЇНИ!
З великим завзяттям працівники Відділу культури, туризму та охорони культурної спадщини Білецької сі...
02.11.2024
00.06.21
У БІЛЕЦЬКІЙ СІЛЬСЬКІЙ РАДІ ВІДБУЛАСЯ ЗУСТРІЧ ІЗ ПРЕДСТАВНИКАМИ ОБ'ЄДНАНОЇ ШТУРМОВОЇ БРИГАДИ НАЦІОНАЛЬНОЇ ПОЛІЦІЇ УКРАЇНИ «ЛЮТЬ»
Під час зустрічі представники об'єднаної штурмової бригади Національної поліції України «Лють&...
01.11.2024
23.43.34
В ОДНІЙ ІЗ ГРОМАД ТЕРНОПІЛЛЯ ПОБУДУЮТЬ ВІТРОВІ ТА СОНЯЧНІ ЕЛЕКТРОСТАНЦІЇ
У Саранчуківській сільській раді відбулась важлива зустріч керівництва громади з представниками ДП Н...
01.11.2024
23.28.04
ДЛЯ УКРАЇНСЬКИХ СІЛЬГОСПВИРОБНИКІВ ВІДКРИЮТЬСЯ НОВІ РИНКИ ЗБУТУ ДО КИТАЮ
Відкриття нових ринків збуту української продукції рослинного та тваринного походження обговорено ке...
01.11.2024
22.05.51
НА НОВИХ АУКЦІОНАХ З СУБОРЕНДИ АГРАРНИХ ДЕРЖЗЕМЕЛЬ ЦІНИ ЗРОСЛИ ВДЕСЯТЕРО
ДП «Земельний банк» 1 листопада провело 9 нових аукціонів із суборенди державних земель ...
01.11.2024
20.56.00
ЦІНА СВИНИНИ ЖИВОЮ МАСОЮ КОЛИВАЄТЬСЯ В МЕЖАХ 59-60 ГРН/КГ
Наприкінці жовтня котирування на ринку живця забійних кондицій продемонстрували досить стрімке відно...
01.11.2024
20.35.47
ОСОБЛИВОСТІ СПЛАТИ ОРЕНДИ ЗА ЗЕМЛЮ У ВИПАДКУ ПРИПИНЕННЯ АБО РОЗІРВАННЯ ДОГОВОРУ
У разі припинення або розірвання договору оренди земельної ділянки державної і комунальної власності...
01.11.2024
20.20.12
СІЛЬГОСПВИРОБНИКИ СТРИМУЮТЬ ПРОДАЖІ ОЛІЙНИХ, ОЧІКУЮЧИ НА ЇХНЄ ЗДОРОЖЧАННЯ
Ціни на соняшник в Україні поточного тижня продовжили свій ріст. Як повідомили аналітики S...
Всі новини