Як уже розповідало наше видання, понад двадцять років на півдні Тернопілля поблизу Чорткова господарює ПП «Агроспектр». Сільгосппідприємство успішно впоралося зі збором ріпаку та пшениці й уже готує площі під урожай наступного року. Окрім рослинництва тут нещодавно розвинули ще й овочівництво, завдяки якому в сезонний період працевлаштовують чимало місцевих жителів. У цьому сільгосппідприємстві дбайливо ставляться до грунтів, за що вони віддячують господарству пристойними врожаями. Власниця та очільниця ПП «Агроспектр» Марія Горбаль сповідує філософію, згідно з якою під час війни треба ефективно заробляти та грамотно розпоряджатися коштами, щоб допомагати ЗСУ і тим, кому нині набагато важче.
Цьогорічні жнива ПП «Агроспектр» розпочали 19 липня зі збору ріпаку. Після цього у сільгосппідприємстві зібрали пшеницю. Обидві культури, незважаючи на тривалу до цього посуху, дали пристойні врожаї.
- Дуже ми чекали на них, оскільки для підприємства – це були перші гроші, завдяки яким ми могли вирішити низку проблемних питань, – стверджує Марія Володимирівна. – Мали свої виклики, коли сильний вітер поклав ріпак на чималій площі, але, не дивлячись на ніщо, однак можемо похвалитися тим, що цього року ми закрили на круг бункер на 5,4 ц/га цієї культури – дуже хороший результат. Пристойного рівня урожай зібрали й пшениці – від 8,5 до 9,5 ц/га різних сортів. Та й кожне поле має свої особливості: власні грунти (одні родючі, інші ж, навпаки, вимагають постійної підживи) і попередники. Ну, і цей рік став для нас був ще одним природнім викликом, а саме посухою. Понад місяць не було продуктивних опадів, коли земля зволожується не менше, аніж на 5 см. Незважаючи на це, ми таки зібрали хороший врожай. Для жнив застосували два комбайни: один білоруський «Полісся» а також компанії «New Holland». Від останьої з цих фірм також маємо сучасні трактори. Цієї техніки як для збору врожаю, так і для обробітку землі нам достатньо. Добре, що на ріпак видалася дуже сприятлива реалізаційна ціна. Ми його вже продали й сподіваємося на такий же економічний результат і від збору інших культур.
У цьому агроформуванні досягають високих урожаїв завдяки чотирьом чинникам успішного ведення рослинництва й загалом сільгоспвиробництва.
Згадані «чотири кити» треба ще й уміти гармонійно та високоефективно пов’язати в єдине ціле задля досягнення загального результату. У цій господарці цього досягається завдяки менеджерським здібностям і набутими роками копіткої праці навичками її директорки та власниці в одній особі.
- Мабуть це в мене в характері, щоб я правильно розуміла всю роботу наших працівників, маю вникнути і сама зрозуміти її сутність, – ділиться своїм менеджерським досвідом очільниця ПП «Агроспектр». – Агронома в господарстві нема і ця функція лежить на мені. Це відкритий університет, будучи власником і керівником компанії, ще й маєш бути трохи юристом, бухгалтером, інженером, й десь звичайною людиною, аби зрозуміти тих людей, які приходять до тебе з певною виробничою проблемою. Тут вже має значення психологія стосунків, аби ефективно управляти виробничим процесом.
Окрім озимих ріпаку й пшениці, що є культовими в цьому агроформуванні, тут ще збирають гарні врожаї й інших культур. А також вже зараз здійснюють підготовку грунту і закладають основу під майбутній сільськогосподарський рік.
- Одразу ж після збору ріпаку продискували поля для того, щоб не було його навантаження на наступні культури, – розповідає про хід польових робіт і їх плани на осінь Марія Володимирівна. – У серпні посіяли ріпак, а упродовж вересня заклали клин озимої пшениці та провели десикацію соняшника Також у цьому місяці матимемо зібрали соняшник. Після цього сіємо озиму пшеницю, потім перейдемо на збір сої і закінчимо жнива кукурудзою. Паралельно з цим йде оранка і підготовка грунтів під весняні культури.
У ПП «Агроспектр», за словами пані Горбаль, ефективно використовують той потенціал, який дає земля. За дбайливе господарське ставлення до грунтів природа віддячує господарству пристойними врожаями.
- Ми вже багато років поспіль не палимо стерні й під ріпак використовуємо тільки оранку, – зазначає директорка сільгосппідприємства. – Так важче, але земля потім це все віддає сповна. Зерно ми продаємо, а біомаса, в котрій є ті ж калій, кальцій азот, фосфор та інші поживні елементи, залишається. Тоді треба зробити так, аби змусити його під дією мікроорганізмів розкладатися і повернути всі ці мікроелементи в землю. Нам вдалося випробувати різні, починаючи з живих грибів, деструктори. Також використовуємо як міндобрива ту ж солому. При нинішній вартості міндобрив – це найкраще рішення для аграрія і це, на мою думку, найправильніший шлях.
Додатковим до основних напрямків рослинництва в цьому агроформуванні є овочівництво. Цю галузь тут щороку активно розвивають і в ній теж досягають хороших урожаїв.
- Ми переступили поріг за 50 тонн з гектара у вирощуванні огірка, – розповідає про розвиток овочівництва на своєму сільгосппідприємстві Марія Горбаль. – Здаємо продукцію на консервний завод в Коломию – товар забирають, розраховуються вчасно. У серпні вже почали збирати помідори, які теж непогано зародили. Також у наших теплицях вирощуємо перець. Розвиваємо цей напрямок у рослинництві не лише задля багатовекторності господарства, а в першу чергу для того, що він дає для місцевих жителів додаткові робочі місця. Там задіяно як мінімум до 20 людей, котрі завдяки цьому нашому промислу мають додаткову зарплатню. Переважно – це наші ж пайовики.
У ПП «Агроспектр» майже 340 пайовиків, з якими господарство справно та своєчасно розраховується за користування їхніми земельними наділами.
- Наділи, що ми орендуємо в місцевих жителів, є різними – від 1,7 до 2 гектарів, – інформує про орендну плату пайовикам за користування їхніми земельними ділянками Марія Володимирівна. – Піднімається орендна плата по паях і я тішуся з того, що вона достойна. У нас виходить за 1,7 га паю – 1 т 700 кг зерна, 2 мішки цукру і 5 літрів олії. Якщо брати це в грошовому еквіваленті, то становить приблизно 12 тис. грн. За бажанням наших орендодавців розплачуємося з ними за паї і борошном.
Сенс агробізнесу за нинішніх умов для Марії Горбаль – створювати нові робочі місця, всебічно сприяти ЗСУ та допомагати нужденним.
- Створи і дай робоче місце людині, яка хоче працювати! – закликає усіх підприємців власниця та очільниця ПП «Агроспектр». – На мою думку, нині сенс бізнесу – заробити тут і допомогти нашим хлопцям, котрі боронять Україну на фронтах від російських загарбників, усім, чим потрібно. І загалом я сповідую філософію, згідно з якою під час війни треба ефективно заробляти та грамотно розпоряджатися коштами, щоб допомагати тим, кому нині набагато важче.
Олег ЛІВІНСЬКИЙ