21.11.2024
$
41.29
43.47
Dublin
1.1
°С
Невеликий сніг

Киданці-Стриївка-Травневе: вектори розвитку

16.04.2021
11:52:26
Поділитись:
Староста Н. М. Гіжовська біля каплички Богородиці і дитячого майданчика в с. Киданці

Мандруючи Збаражчиною, журналісти газети «Хата. Наш район» завітали в села Киданці та Стриївка. Саме тут 31 березня відбувалася акція «Допоможи воїнові», в рамках якої у місцевих школах ліпили вареники, щоби передати їх захисникам на передову.

Нас радо зустріла староста сіл Киданці, Стриївка і Травневе Надія Миколаївна Гіжовська. Вона залюбки провела екскурсію і розповіла про те, чим живуть ці населені пункти і що роблять представники місцевої влади задля їх подальшого розвитку.

Жительки с. Стриївка охоче долучилися до акції «Допоможи воїнові» і наліпили 150 л вареників

Покращили інфраструктуру

Перша писемна згадка про Киданці датується 12 жовтня 1444 року. У селі є церкви святого Димитрія (дерев'яна, збудована у ХVI столітті і привезена до Киданців) та нова (1996, кам'яна). Працюють загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів, клуб, бібліотека, ФАП, відділення зв'язку, дитячий садок. У школі навчається 59 учнів, у дитсадку – 18 дошкільнят. Наразі у цьому селі проживає близько 700 жителів, є 320 дворів.

У Киданцях земльні паї орендують три фермери – ТОВ «Калина» (директор Коваль Іван Васильович), «Каменяр К» (директор Чорний Володимир Васильович), СГ «Хлібодар» (директор Стривус Михайло Васильович).

  • На нашій території ПРАТ «Тернопільський кар’єр» орендує майже 40 га землі, – розповідає староста Надія Миколаївна Гіжовська. – Вони платять нам за землю, тому з 2014 року у нас пішли великі надходження до бюджету. Але до того ми своїми силами поміняли підлогу в клубі, зробили ремонт у приміщенні сільради. У 2013 почали будувати садочок. Там була звичайна хата, коридор слугував і роздягальнею, і їдальнею. У 2016 році будівництво завершили.

Згодом перекрили ФАП, зробили внутрішній ремонт, встановили санвузол. Саме приміщення утеплили, поштукатурили, обмеблювали. Також зробили ремонт бібліотеки і великого залу клубу, перед тим перекривши дах. Не забули і про Киданецьку школу – перекрили дах, на першому поверсі зробили їдальню.

  • У школі ми відремонтували весь перший поверх, – розповідає Надія Миколаївна. – Восени взялися за другий. Нам зі Збаразької міської ради перенаправили 2 мільйони 600 тисяч гривень на ці витрати. Також ми зробили модульну котельню, завдяки якій можемо суттєво економити на опаленні.

Для воїнів – 300 л вареників

У с. Киданці і с. Стриївка 31 березня ліпили вареники в рамках акції «Допоможи воїну». У шкільних їдальнях зібралися вчителі та всі небайдужі. Загалом наліпили 60 відерок по 5 л кожне.

  • Український народ – глибоко патріотичний, – каже директорка Киданецької ЗОШ І-ІІІ ступенів Збаразької міської ради Надія Василівна Разюк. – З перших днів війни на сході України багато жителів нашого села стали учасниками АТО. Ми ніколи не забуваємо про те, що їм на передовій дуже важко і хочемо підтримати їх із тилу. Тож коли Збаразька міська рада оголосила акцію «Допоможи воїнові» педагогічний колектив нашої школи і небайдужі жителі села охоче доєдналися до цієї доброї справи. Ми дуже вболіваємо за наших хлопців і хочемо, щоб вони відчули тепло і домашній затишок, перебуваючи в окопах. Ці вареники є свідченням нашої підтримки.

Продовжуючи екскурсію, Надія Миколаївна Гіжовська з гордістю розповіла про велику відпочинкову зону у центрі Киданців. Там є дитячий ігровий майданчик, спортивні тренажери, можна грати футбол і волейбол. Пишається староста і тим, що село має централізоване водопостачання. Загалом провели 10 км водопроводу, відремонтували колишні колгоспні водонапірні башти, котрі взяли на свій баланс. До речі, вуличне освітлення в Киданцях провели ще у 2009 році.

Проводять сільський фестиваль

Діловод Марія Романівна Матвійчук зазначила, що з серпня 2016 року у Киданцях щороку, за винятком 2020-го, проводять всеукраїнський сільський фестиваль народного мистецтва «Киданецький піснецвіт». Минулого року до свята Покрови провели фестиваль «Калинова пам'ять» на честь освячення трьох пам’ятників. Зокрема біля школи оновили пам’ятник воїнам, які полягли в роки Другої світової війни, а поруч встановили інший, присвячений Небесній Сотні і сучасним героям. Також у цей день освятили капличку Богородиці біля дитячого майданчика.

  • Наш хор «Піснецвіт» має звання народного з 1997 року, хоча сам колектив існує вже дуже давно, – розповідає Н. М. Гіжовська. – З хором ми їздили до Оксани Пекун на «Фольк-music». На великі свята хор співає в церкві. Щиро дякую усім хористам, які беруть активну участь у діяльності колективу.

У Сриївці відкриють Центр дозвілля

У селах Стриївка і Травневе мешкають 1200 осіб. Ці населені пункти газифіковані ще з 1989 року. Тут є централізоване водопостачання, сміття сортують і вивозять. У Стриївці працює 4 магазини, ковбасний цех та пекарня. На базі колишнього колгоспу «Іскра» створене ТзОВ «Поділля» (директор Щурко Василь Миколайович), яке орендує паї місцевих жителів. Працюють ЗОШ І-ІІІ ступенів, де навчається 100 учнів, функціонує дитсадок. У Стриївці діє Будинок культури, бібліотека, амбулаторія сімейного лікаря, відділення зв'язку. Є храм святих Петра і Павла (1997, мурований), а також каплиця (2008 р).

  • У  Стриївці і Траневому потрібно ще багато працювати, бо проблем багато, – каже староста. – Проте мене тішить ініціативність людей, особливо директорів шкіл, садочків, Будинку культури та директора ТзОВ «Поділля», який з розумінням ставиться до проблем села.

До речі, у Стриївці невдовзі відкриють Центр дозвілля. У Травневому вже кілька років діє мистецька резиденція імені Назарія Войтовича, яку очолює батько загиблого героя. У найближчих планах старости – побудувати новий дитячий майданчик у Стриївці та поміняти котел у місцевій школі.

Леся Заморська

Останні новини

21.11.2024
16.29.20
ЯК ЗМІНИЛИСЯ ЦІНИ НА СОНЯШНИК В УКРАЇНІ?
Закупівельні ціни на соняшник з олійністю 50% наприкінці минулого тижня знизилися в Україні на 300-5...
21.11.2024
15.33.26
МАЙЖЕ 200 ТИСЯЧ АГРАРІЇВ СЛУЖАТЬ У ЗСУ
У зв’язку з воєнною агресією росії Україна тимчасово втратила близько 20% територій, з як...
20.11.2024
22.38.56
ХВОРОБУ АЧС В УКРАЇНІ МОЖНА ПОДОЛАТИ КОМПЛЕКСНИМ ПІДХОДОМ
Виробники свинини вважають, що критичної ситуації з африканською чумою свиней в Україні немає, адже ...
20.11.2024
22.03.34
ХАБИ КАРТОПЛЯРСТВА ДЛЯ СПІВПРАЦІ З ЛОКАЛЬНИМИ ФЕРМЕРАМИ – ВІД ВИРОЩУВАННЯ ДО ЗБЕРІГАННЯ
У межах хабів картоплярі розвивають співпрацю, впроваджують контрактне вирощування, розширюють ...
20.11.2024
21.24.06
НА 21% ЗА ТИЖДЕНЬ В УКРАЇНІ ЗДЕШЕВШАЛА МОРКВА
На ринку моркви в Україні спостерігається тенденція до зниження цін. При цьому, за словами виро...
20.11.2024
13.45.52
СФОРМУВАЛИ ПЕРЕЛІКИ, ХТО ЕКСПОРТУВАТИМЕ ЯЧМІНЬ, КУКУРУДЗУ ТА СОЮ ДО КИТАЮ
Держпродспоживслужба сформувала Переліки осіб, що планують експорт ячменю, кукурудзи та сої до КНР т...
20.11.2024
13.21.03
ЧЕТВЕРТИЙ ТИЖДЕНЬ ПОСПІЛЬ У ПОРТАХ УКРАЇНИ ДЕШЕВШАЄ СОНЯШНИКОВИЙ ШРОТ
За даними моніторингу ІА «АПК-ІНФОРМ», четвертий тиждень поспіль ціни на соняшниковий шр...
19.11.2024
22.19.06
ЗНАЙОМТЕСЬ. ЕКСКЛЮЗИВНА ГЕНЕТИКА КУКУРУДЗИ STINE® І ТЕХНОЛОГІЯ НР (HIGH-POPULATION)
ТОВ «СІД ІНВЕСТ» є не лише ексклюзивним дистриб’ютором насіння цукрових буряків Fl...
Всі новини