Мандруючи Збаражчиною, журналісти газети «Хата. Наш район» завітали в села Киданці та Стриївка. Саме тут 31 березня відбувалася акція «Допоможи воїнові», в рамках якої у місцевих школах ліпили вареники, щоби передати їх захисникам на передову.
Нас радо зустріла староста сіл Киданці, Стриївка і Травневе Надія Миколаївна Гіжовська. Вона залюбки провела екскурсію і розповіла про те, чим живуть ці населені пункти і що роблять представники місцевої влади задля їх подальшого розвитку.
Покращили інфраструктуру
Перша писемна згадка про Киданці датується 12 жовтня 1444 року. У селі є церкви святого Димитрія (дерев'яна, збудована у ХVI столітті і привезена до Киданців) та нова (1996, кам'яна). Працюють загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів, клуб, бібліотека, ФАП, відділення зв'язку, дитячий садок. У школі навчається 59 учнів, у дитсадку – 18 дошкільнят. Наразі у цьому селі проживає близько 700 жителів, є 320 дворів.
У Киданцях земльні паї орендують три фермери – ТОВ «Калина» (директор Коваль Іван Васильович), «Каменяр К» (директор Чорний Володимир Васильович), СГ «Хлібодар» (директор Стривус Михайло Васильович).
Згодом перекрили ФАП, зробили внутрішній ремонт, встановили санвузол. Саме приміщення утеплили, поштукатурили, обмеблювали. Також зробили ремонт бібліотеки і великого залу клубу, перед тим перекривши дах. Не забули і про Киданецьку школу – перекрили дах, на першому поверсі зробили їдальню.
Для воїнів – 300 л вареників
У с. Киданці і с. Стриївка 31 березня ліпили вареники в рамках акції «Допоможи воїну». У шкільних їдальнях зібралися вчителі та всі небайдужі. Загалом наліпили 60 відерок по 5 л кожне.
Продовжуючи екскурсію, Надія Миколаївна Гіжовська з гордістю розповіла про велику відпочинкову зону у центрі Киданців. Там є дитячий ігровий майданчик, спортивні тренажери, можна грати футбол і волейбол. Пишається староста і тим, що село має централізоване водопостачання. Загалом провели 10 км водопроводу, відремонтували колишні колгоспні водонапірні башти, котрі взяли на свій баланс. До речі, вуличне освітлення в Киданцях провели ще у 2009 році.
Проводять сільський фестиваль
Діловод Марія Романівна Матвійчук зазначила, що з серпня 2016 року у Киданцях щороку, за винятком 2020-го, проводять всеукраїнський сільський фестиваль народного мистецтва «Киданецький піснецвіт». Минулого року до свята Покрови провели фестиваль «Калинова пам'ять» на честь освячення трьох пам’ятників. Зокрема біля школи оновили пам’ятник воїнам, які полягли в роки Другої світової війни, а поруч встановили інший, присвячений Небесній Сотні і сучасним героям. Також у цей день освятили капличку Богородиці біля дитячого майданчика.
У Сриївці відкриють Центр дозвілля
У селах Стриївка і Травневе мешкають 1200 осіб. Ці населені пункти газифіковані ще з 1989 року. Тут є централізоване водопостачання, сміття сортують і вивозять. У Стриївці працює 4 магазини, ковбасний цех та пекарня. На базі колишнього колгоспу «Іскра» створене ТзОВ «Поділля» (директор Щурко Василь Миколайович), яке орендує паї місцевих жителів. Працюють ЗОШ І-ІІІ ступенів, де навчається 100 учнів, функціонує дитсадок. У Стриївці діє Будинок культури, бібліотека, амбулаторія сімейного лікаря, відділення зв'язку. Є храм святих Петра і Павла (1997, мурований), а також каплиця (2008 р).
До речі, у Стриївці невдовзі відкриють Центр дозвілля. У Травневому вже кілька років діє мистецька резиденція імені Назарія Войтовича, яку очолює батько загиблого героя. У найближчих планах старости – побудувати новий дитячий майданчик у Стриївці та поміняти котел у місцевій школі.
Леся Заморська