15 років тому відома на всю Україну група компаній VITAGRO започаткувала садівництво. Нині площа насаджень з вирощування фруктів агрохолдингу становить майже 600 га. Також на територіях садів у селах В. Жеребки Волочиського та Свіршківці Чемеровецького районів, що на Хмельниччині, VITAGRO має одні з найбільших у державі, з найпотужнішими лініями для сортування та найсучаснішим обладнанням для зберігання фруктосховища. Для захисту свого саду агрохолдинг використовує багато препаратів ЗЗР від компанії «Самміт-Агро Юкрейн». Про це розповів в інтерв’ю кореспондентові журналу «АГРОТУР» керівник департаменту садівництва і городництва групи компаній VITAGRO Костянтин Червонящий.
- Костянтине Сергійовичу, з чого у VITAGRO розпочали розвивати садівництво?
- Перші посадки були в 2010 році в садах села Свіршківці. На той час це був соціальний проєкт, аби забезпечити робочими місцями мешканців сіл на Хмельниччині, котрі тоді потерпали від безробіття. У перші три роки VITAGRO, залучивши до садових робіт місцевих жителів, заклало саджанців на 70 га землі. Колосальна праця, що за мірками садівництва –дуже багато, перш за все була спрямована на те, щоб забезпечити їх робочими місцями.
- За минулих 14 років в агрохолдингу були ще й інші закладки молодих дерев?
- У 2015 року в Великих Жеребках було насаджено 14 га італійськими саджанцями, а всі інші закладки, останні з яких в 2019 році, – з українських розсадників. У цьому ж селі також плануємо посадити яблуневий сад із закордонними саджанцями. На даному об’єкті встановлюється шпалера італійського виробництва під градобійну сітку, пріоритетними сортами стали ті, які мають попит в країнах ЄС.
- Яка нині у VITAGRO площа садового господарства?
- Нині вона становить майже 600 га, зокрема минулого року висадили 12,5 га садів – італійські саджанці, італійська шпалера. Продовжуємо розвиватися і цього року додамо ще 10,5 га. Розширяємо й потужності наших ЗСК (зберігально-сортувальних комплексів). Один із них у Свіршківцях постійно забезпечує роботою майже 100 людей. Минулого року ми звели 6 камер у ЗСК в Жеребках. Там ще треба добудувати 10 камер, що плануємо зробити впродовж 2 років.
- Які дерева і сорти культивуєте у садівничій галузі агрохолдингу?
- Культивуємо понад 20 сортів яблунь і підщеп, вирощуємо також черешню, вишню та сливу. Але 95% наших площ – це яблуня, якої в нас 16 основних сортів. Найбільше робимо ставку на такі з них, як: «Гала», «Голден», «Джероміні», «Ред Велокс» тощо. Загалом орієнтуємося на світовий попит, стежимо за новинками садівництва.
- У VITAGRO одне з найбільших садових господарств в Україні. Як захищаєте його від захворювань та шкідників?
- Для захисту свого саду ми використовуємо багато препаратів від наших партнерів у сфері ЗЗР – компанії «Самміт-Агро Юкрейн». Нам подобається якість продукції, яку вони пропонують, а також їхні нові розробки. Й у них, мабуть, найбільша лінійка препаратів – 11. Тому ми продовжимо співпрацю, ефективністю від якої задоволені, з цією партнерською компанією.
- Наскільки швидко фахівці «Самміт-Агро Юкрейн» реагують на запити вашого садового господарства?
- Як кажуть, вовка ноги годують. Ми своєчасно виявляємо різні негативні прояви в нашому садовому господарстві. Одразу ж бронюємо список препаратів й оплачуємо за них після надходження. А партнери із «Самміт-Агро Юкрейн» оперативно реагують на наш запит. Налагоджена ефективна співпраця, завдяки якій вони нам доставляють замовлення упродовж 2 днів. Це – вигідне партнерство.
- VITAGRO не займається переробкою, а повністю зорієнтоване на збут яблук. Це агрохолдингу вдається завдяки власним зберігально-сортувальним комплексам?
- Яблуко вже й так є кінцевим продуктом, який дуже полюбляють в усьому світі. Не секрет, що кращого фрукту за кількістю вітамінів і мікроелементів ми взимку не знайдемо. І саме ЗСК дозволяють зберігати плоди в тому стані, який ми називаємо «свіжим». Тобто в нас працює система РГС (регульоване газове середовище). Співпрацюємо щодо цього з німецькими і голландськими фахівцями, які видають нам для кожного сорту найкращі показники зі зберігання з кисню, вуглекислоти, боротьби з етиленом. Тому плід, що виходить з нашого холодильника, має вигляд і смакові якості ніби щойно зірваного з дерева та ще й до місяця може зберігатись. Тобто у споживачів є час куштувати дійсно якісне яблуко.
Олег ЛІВІНСЬКИЙ