У процесі вступу до ЄС Україні важливо не втратити жодні попередні досягнення аграрного сектору, щоб євроінтеграція перетворилась на можливості та перспективи. Таку думку озвучив перший заступник аграрного міністра Тарас Висоцький під час конференції від компанії BTU «Національний виклик: деградація ґрунтів чи відновлення їх родючості?», пише KURKUL.COM.
З моменту вступу України до ЄС в країні автоматично почнуть діяти всі вимоги ЄС, у тому числі і щодо використання засобів захисту рослин. Зокрема, обмеження використання низки препаратів. За словами Тараса Висоцького, одним із найбільш дискусійних питань є використання пестицидів.
«Ми розуміємо реальність того, що перелік доступних засобів захисту рослин сьогодні в Україні і в Європейському Союзі різний і нам в певний момент доведеться наближатися до уніфікованих правил ЄС. Але ми також об'єктивно розуміємо, що має бути такий релевантний перехідний період, який мав би тривати хоча б 10 років і це — перша стартова точка у перемовинах», — підкреслив він.
Він зауважив, що у разі початку перемовин у 2025 році про вступ України до ЄС, першим проханням від української сторони буде забезпечення для сільського господарства перехідного періоду на термін хоч б у 10 років, для врегулювання питання ЗЗР.
«Якщо ми розпочинаємо в 2025 році перемовини, потрібен 10-річний період для того, щоб без втрат системно перейти на вимоги ЄС щодо агрохімікатів. Можливо, інший строк по певних препаратах. Я думаю, що одразу перейти буде дуже складно, бо це технологія, яка прив'язана до техніки, сівозміни, ґрунтообробітку», — обґрунтував він.
Наразі, наголосив він, є потреба офіційно сформувати внутрішню позицію України щодо питання ЗЗР. Її Мінагрополітики представить до вересня 2025 року, тобто до початку перемовин.