03.01.2025
$
42.04
43.38
Dublin
-0.6
°С
Невелика хмарність

Денисів: від славної історії – до сучасного розвитку

05.04.2021
19:43:59
Поділитись:

Село Денисів, що у колишньому Козівському районі, вписало славні сторінки і залишило глибокий слід в історії українського народу. Але цей населений пункт, що у 2019 році увійшов до складу Купчинської об’єднаної громади, не позбавлений можливості розвиватися і  тепер, до того ж  у різних напрямках – і сільськогосподарському, і культурно-освітньому.

Найцікавіше в історії

У давнину села Купчинці та Денисів були одним містечком – Бродилів. Та після монголо-татарської навали воно розпалося, і з південної сторони поселення почав відлік свої історії Денисів. Село  відоме тим, що під час національно-визвольної війни 1648-1654 років  тут неодноразово проходили полки Богдана Хмельницького. А у травні 1651 року біля Денисова відбувся бій між козацько-селянськими загонами і польським військом Мартина Калиновського. За легендою, під липою в селі тоді заночував сам гетьман Богдан Хмельницький. За часів Австро-Угорщини в Денисові створене перше на Тернопіллі товариство «Просвіта», діяв великий оркестр, який заснував священик Йосип Вітошинський. У вересні 1880 року його учасники навіть зустрічали у Львові цісаря Франца-Йосифа Першого. У 1940-1950-х роках село стало осередком запеклої національно-визвольної боротьби. У 1944 році між села Купчинці, Ішків та Денисів відбувся великий бій загонів НКВС з повстанцями. Червоні карателі ніяк не могли вибити упівців, і для того, щоб викурити з цих місць підпільників, вони вирішили підпалювати очерет і осоку, скидаючи з літака бочки із соляркою. Ці події яскраво змальовані в романі Василя Шкляра «Троща».

Біля Денисова знаходиться ще й село Веснівка, де у серпні 1943 року відбувся Третій Надзвичайний Збір ОУН, який взяв курс на більш демократичні методи боротьби за побудову Української Самостійної Соборної Держави. На цьому Зборі Романа Шухевича, крім голови Бюро Проводу ОУН, обрали ще й головнокомандувачем УПА. У  хаті, де в ті далекі роки зібралися члени ОУН, нині діє музей. А з 2013 року, крім перерви на період карантину, щороку відбуваються заходи для відзначення цієї пам’ятної події.

Багатство села – земля

 У Денисові практично немає промислових підприємств. Тому цінний ресурс села – земля. І  тому основні надходження до бюджету колишньої Денисівської сільради від оренди землі донедавна забезпечувала  Львівська залізниця та ПАП «Агропродсервіс». Проте ситуація дещо змінилася, і в цього потужного сільгосппідприємства з’явилися конкуренти, які вже орендують 30-35 відсотків площ земельних ділянок. Серед них – фермерські господарства «Щедрість» (голова Хома Іван Михайлович), «Воя-Ш» (керівник Шарван Олег Іванович), «Шарван»(Шарван Іван Олегович). Крім того, в селі діють дрібніші фермерські господарства – «Нива-С» (керівник Соломко Олег Степанович) і «Нива-2009»(голова Погойдак Микола Миколайович).

До 2019 року, коли існувала Денисівська сільська рада, за кошти місцевого бюджету перекрили дах, провели внутрішні ремонти приміщень загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів, встановили сучасну огорожу спортивного майданчика, відремонтували дитсадок і ФАП.

Таланти Денисова

Денисову гріх скаржитися на брак талановитих людей. Тож недаремно у селі діє жіночий хор. Зберігся і раритетний колектив – духовий оркестр,який має звання народного (керівник Соломко Олег Степанович).

–             Та коли до нас завітали учасниці жіночого хору із села Москалівки Сумської області і повідомили, що в їхньому селі аж шість колективів мають звання народного, то нас взяла заздрість, – розповідає староста сіл Денисів та Веснівка Роман Кузів. – Тоді ми вирішили будь-що відремонтувати наш сільський клуб, щоб розвивалася художня самодіяльність. З цією метою на ремонтні роботи у 2017-2018 роках з бюджету села виділили понад 860 тисяч гривень. У клубі встановили теплогенератори, які упродовж двох годин виробляють тепло. У зимову пору його використовує ще й бібліотека.

Працює комунальне господарство

У 2019 році створена Купчинська ОТГ, куди увійшло 4 сільські рад із 8 селами, в тому числі Денисів. Один з важливих кроків для її роботи – створення комунального підприємства «Купчинці». Воно займається благоустроєм усіх населених пунктів, що увійшли до складу об’єднаної громади. Працівники комунального підприємства впорядковують кладовища. За кошти громади встановлені  контейнери для роздільного збору скла і пластмаси, придбали і трактор, який регулярно вивозить  тверді побутові відходи. Цього року, зважаючи на сувору і сніжну зиму, придбали для трактора механізм, з допомогою якого можна розчищати вулиці від снігу. Згадане комунальне підприємство також взяло на себе ремонт вуличного освітлення.  Збільшений бюджет Купчинської ОТГ дозволив придбати і встановити спортивні майданчики в кожному селі, в тому числі і в Денисові,  біля будівлі старостинського округу.

Ремонтують вулиці

Не останню увагу в громаді приділяють і ремонту вулиць. Наприклад, в Денисові щороку проводяться поверхневі ремонти вулиць, зокрема відбувається їх підсипання щебенем. Та головний біль – центральна дорога, яка з’єднує села Яструбове-Денисів-Плотича. Ця дорога – районного значення, тож вона не може бути відремонтована за кошти об’єднаної громади. На її ремонт мають бути спрямовані ресурси державного Дорожнього фонду і обласного бюджету.

–             У зв’язку з ліквідацією районів, в тому числі Козівського, ліквідацією структур виконавчої влади у громади виникають чимало проблем з наданням мешканцям різних видів соціальної допомоги, соціально-правових документів та іншого, – переконує староста Денисова пан Роман Кузів. – Крім того, у  державі ніяк не можуть позбутися надмірної паперової творчості, щоб  полегшити  отримання такої допомоги. Паралельно, проходить нелегкий процес формування штату об’єднаної громади, коли не всі працівники належно підготовлені до виконання своїх завдань. Але я думаю, що більшість мешканців села Денисів, як і інших, задоволені роботою нашої сільської Купчинської громади. І вона має усі перспективи для розвитку.

                                                                           Роман Якель

Останні новини

02.01.2025
21.57.01
РЕЛОКАЦІЯ ФЕРМ ПРИЗВОДИТЬ ДО СКОРОЧЕННЯ ПОГОЛІВ’Я ВРХ
За попередніми даними Мінагрополітики, станом на кінець 2024 року в присадибному і промисловому сект...
02.01.2025
21.12.39
ЗЕМЛЕВПОРЯДНИКИ – ЦЕ ЛЮДИ, ЯКІ ЗАКЛАДАЮТЬ ОСНОВУ ДЛЯ СТАЛОГО РОЗВИТКУ, ЕФЕКТИВНОГО ЗЕМЛЕКОРИСТУВАННЯ ТА ДОБРОБУТУ
    Колектив кафедри економічної експертизи та землевпорядкування Західноукраїнс...
02.01.2025
20.26.52
ДЛЯ ПОТРЕБ ВІЙСЬКОВИХ БІЛЕЦЬКА СІЛЬРАДА ПРИДБАЛА КОМПЛЕКТ ЗИМОВИХ КОЛІС
Працівники Білецької сільської ради збирають щомісяця кошти для потреб Збройних Сил України за рахун...
02.01.2025
15.26.47
ПРОГРАМУ КРЕДИТУВАННЯ ДЛЯ ФЕРМЕРІВ ПРОДОВЖИЛИ ЩЕ НА РІК
Уряд продовжив кредитування агровиробників за укладеними кредитними договорами за програмо...
02.01.2025
14.26.49
СТАТИСТИКА.ЗАКУПІВЕЛЬНІ ЦІНИ НА ЗЕРНО В УКРАЇНІ НА 02 СІЧНЯ 2025 РОКУ
Середньозважені ціни закупівлі зернових та олійних культур в Україні на умовах CPT термінали, E...
02.01.2025
13.25.16
ЛІВАН ЗАЦІКАВЛЕНИЙ В ІМПОРТІ М'ЯСА, МОЛОЧНОЇ ПРОДУКЦІЇ ТА ВРХ З УКРАЇНИ
Україна експортує до Лівану продукції більш ніж на $400 млн, хоча потенціал — $1 млрд. Перспек...
02.01.2025
12.01.07
В УКРАЇНІ У НОВОМУ РОЦІ ЗМІНИЛИСЯ ЦІНИ НА ЦИТРУСОВІ
Під час новорічних свят українці традиційно закуповують цитрусові для святкового столу та походів у ...
01.01.2025
15.51.49
СТАТИСТИКА.ЗАКУПІВЕЛЬНІ ЦІНИ НА ЗЕРНО В УКРАЇНІ НА 01 СІЧНЯ 2025 РОКУ
Середньозважені ціни закупівлі зернових та олійних культур в Україні на умовах CPT термінали, E...
Всі новини