05.11.2024
$
41.4
45.14
Leesburg
12.2
°С
Ясно

Заздрість – село, котре прославив патріарх Йосиф Сліпий

21.05.2021
08:48:29
Поділитись:

Село Заздрість – зовсім невелике із населенням 790 мешканців, але для потужної Микулинецької громади воно зовсім не зайве, бо проклало маршрут для релігійного туризму.

Розвивають релігійний туризм

Перша писемна згадка про поселення датується 1439 р. Ця місцевість має цікаве географічне розташування – вона рівнинна і скидається на затишний острів між довколишніми селами.  Це село найбільш пам’ятне тим, що тут у лютому 1892 р. народився і провів дитячі роки майбутній патріарх УГКЦ Йосиф Сліпий. Згодом він напише, що село називається Зазрість cаме тому, що всі довколишні міста і села заздрили його багатству, бо воно «справді є оселею медом і молоком пливучою».

GEDSC DIGITAL CAMERA

У 1995 р. товариство українських католиків «Свята Софія» зі США викупило в селі землю та родинний будинок Сліпих і спорудило музейно-меморіальний комплекс «Рідна хата» з каплицею, конференц-залом, їдальнею, кімнатами для проживання. Його відкрили у 1998 році. А в родинному будинку Сліпих обладнали експозицію, де відвідувачі можуть побачити  меблі, вишивку, одяг, посуд та господарські знаряддя, якими користувалися у  Заздрості в кінці ХІХ-го – на поч. ХХ ст.. Серед автентичних речей зберігся бамбетель родини Сліпих. А поруч хати впорядкували возівню та криницю, з якої у дитинстві пив воду Йосиф Сліпий. І тепер у музейному комплексі проводять екскурсії, на які приїжджають люди з усієї України та з-за кордону. Тут  організовують літні християнські табори, школу англійської мови для дітей пільгових категорій, реколекції для чернечих спільнот та молодіжних організацій, проводяться реабілітації для алко- та наркозалежних, відбуваються конференції, пам’ятні заходи на честь Патріарха. Але, як розповідає староста Заздрості Марія Кокітко, в селі, де активно розвивається релігійний туризм, обласна влада ніяк не може провести капітальний ремонт  дороги протяжністю 7 км – від Струсова до музейного комплексу в с. Заздрість.

Бракує бюджетонаповнювачів

У Заздрості немає ні переробної промисловості, ні  достатньої сільськогосподарських підприємств, які б конкурували між собою. Орендує паї місцевих жителів агрофірма «Дружба», що обробляє 1730 га ріллі і  займається тваринництвом – утримує ферму на 700 голів ВРХ.

  • Бажано, щоб прийшли інвестори і  надоєне  молоко переробляли на місці, щоб створили нові робочі місця і платили податки. Так само не завадила б у селі деревообробна промисловість чи видобуток корисних копалин і їх первинна обробка. Ось поряд, у селі Ладичин, приватне підприємство плекає сад. А в нашій місцевості, на жаль,  садів немає, хоч родючі землі і клімат, сприятливий для садівництва, – бідкається староста Марія Кокітко.

Покращують інфраструктуру

GEDSC DIGITAL CAMERA

У Заздрості діє ЗОШ І-ІІ ступенів, де тепер навчається 77 учнів, хоча розрахована вона на 130. Але молодь покидає село і все менше тут народжується дітей. У 2009 році за програмою ПРООН «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду» до школи «добралися» енергозберігаючі технології –замінили дерев’яні вікна на європластикові. А у 2016 році, коли село увійшло до складу Микулинецької громади, зробили капітальний ремонт даху. У планах – розширити приміщення їдальні.

Поряд зі школою – дитсадок, де нині перебуває 20 дітей. Два роки тому біля нього обладнали дитячий майданчик. Також за кошти громади закупили двохярусні дитячі ліжечка. Але школу і дитсадок об’єднує енергетична проблема. У них – електричне опалення. А із січня цього року зняли пільговий, нічний тариф, і електроопалення виходить надто дорогим. Керівництво Микулинецької громади розглядає можливість переведення шкіл у Заздрості, як і в сусідніх селах – Різдвяни, Хмелівка, Варваринці – на альтернативні види опалення – дровами, пелетами, які були б значно дешевші, ніж електроенергія або газ.

У селі є ФАП. Понад місяць тому обладнали до нього вхідний пандус. Але відвідувачів – обмаль, і тому у ФАПі працює один фельдшер і акушер на пів окладу. А ще місцеві жителі можуть потішитися величезним будинком культури, збудованим у радянські часи, і бібліотекою. Усі бюджетні заклади в Заздрості розміщені один біля одного, майже як на одному подвір’ї. Їхні площі і персонал нині повністю задовольняють потреби селян.

Роман Якель

Останні новини

05.11.2024
08.37.46
«ГОТУЙТЕ САНЧАТА ВЛІТКУ, А ВЕЛОСИПЕДИ – ВЗИМКУ»
Уже понад чверть століття на території центрального автовокзалу Тернополя працює магазин «Рове...
05.11.2024
08.06.05
ЧОМУ ГРИБОК ТАК СИЛЬНО БОЇТЬСЯ КЛІНІКУ «ПОДОЛОГ ЗДОРОВА СТОПА»?
Грибок на ногах – це ураження нігтьової пластини, що носить назву оніхомікоз. Мікроорганізми, ...
04.11.2024
23.21.22
ЯК ПРАВИЛЬНО ВНОСИТИ ФОСФОР ПІД ФУНДУК
Фосфор обов’язково треба вносити до садіння фундука під оранку на глибину 28-30 см 100-120 кг ...
04.11.2024
22.55.28
ПʼЯТЬ З ШЕСТИ ГОЛОВНИХ ВІТЧИЗНЯНИХ ЕКСПОРТНИХ ТОВАРІВ ЖОВТНЯ – АГРАРНІ
У жовтні український експорт у грошовому еквіваленті став рекордним за увесь 2024 рік. Україна експо...
04.11.2024
22.16.07
НА ТЕРНОПІЛЛІ ВЖЕ ВИГОТОВИЛИ 157 ТИС. ТОНН ЦУКРУ
Сезон цукроваріння в Тернопільській області, під час якого заводи вже виготовили понад 157 тис. тонн...
04.11.2024
20.09.44
ЖІНКА ВЧИТЬСЯ КЕРУВАТИ ТРАКТОРОМ, ЩОБ РОЗВИВАТИ ВЛАСНИЙ АГРОБІЗНЕС
Студентка Ніжинського професійного аграрного ліцею Дарина Остапенко вчиться керувати тракт...
04.11.2024
19.27.46
РОКОМ МИТРОПОЛИТА АНДРЕЯ ШЕПТИЦЬКОГО ПРОГОЛОСИЛИ 2025 НА ТЕРНОПІЛЛІ
Таке рішення прийняли з подання начальника Тернопільської обласної військової адміністрації В’...
04.11.2024
09.30.45
ВОНИ ВІДДАНО СЛУЖАТЬ ЛЮДЯМ, ДОПОМАГАЮЧИ ТИМ, ХТО В НАЙБІЛЬШІЙ ПОТРЕБІ
У першу неділю листопада в Україні відзначають День працівника соціальної сфери. Це свято є символом...
Всі новини