У цьому сільгосппідприємстві, що господарює на землях поряд із древнім Збаражем на Тернопіллі, незважаючи на війну і різні економічні виклики та сільськогосподарські проблеми в Україні й надалі успішно розвивають тваринницьку галузь і, найголовніше, один із найскладніших її напрямків – молочне скотарство. Нині в ТОВ «Поділля» утримують 418 корів, а загальне поголів`я залежно від місяця у році сягає до 1000 голів ВРХ. Високих результатів молочної продуктивності корів, відтворення і довголіття стада досягають завдяки вмілому управлінню усіма без винятку процесами молочного виробництва. І одними з головних факторів є відтворення стада, його генетичний потенціал та правильний підбір бугаїв. Господарство вже понад 5 років використовує тільки генетичний матеріал – сперму бугаїв ТОВ «СТ Дженетикс Україна». Інвестування в генетику є одним з найвигідніших капіталовкладень – в структурі річних витрат на собівартість молока складає до 1%, але ефект від цього отримується найбільший. Про розвиток ВРХ у сільгосппідприємстві ми попросили розповісти його головного технолога Володимира Колесника.
- Володимире Семеновичу, дайте загальну характеристику розвитку одного з найвагоміших напрямків тваринницької галузі у ТОВ «Поділля» – вирощування великої рогатої худоби?
- На даний час в господарстві утримується 418 корів. Загальне поголів`я залежно від того чи іншого місяця в році сягає від 950 до 1000 голів ВРХ. Усе це залежить від його відбраковки і народжуваності поголів’я. Високої відтворної здатності нашого стада великої рогатої худоби досягаємо завдяки співпраці з відомою у всьому світі генетичною компанією ST Genetics (US), дистриб’ютором якої є ТОВ «СТ Дженетикс Україна».
- Скільки вже триває співпраця Вашого сільгосппідприємства з компанією ТОВ «СТ Дженетикс Україна», і що вона дає господарці та які її результати?
- Із ТОВ «СТ Дженетикс Україна» ми співпрацюємо вже з 2018 року й отримуємо від неї чудові результати. Нині вони реалізують в Украні найкращу генетику світу, їхні бугаї постійно очолюють рейтинги найкращих бугаїв світу. Компанія сексує сім’я (розділяє за статями) на теличок і бичків) майже для всіх компаній світу. Вихід теличок сягає більше 96 відсотків. 2-3 бугаї компанії постійно в першій п’ятірці ТОП 100 кращих бугаїв світу по голштинській породі. З 2017 року в цьому рейтингу першим майже постійно міняють один одного бугаї «СТ Дженетикс»: MR MOGUL DELTA, EDG RUBICON-ET, RICHARD CHARL-ET, GENOSOURCE CAPTAIN-ET. Ми використовуємо бугаїв з високою генетичною цінністю, селекційний індекс (ТРІ) яких понад 3 000. Застосовуємо сексовану сперму, де маємо показник запліднення понад 70%. Запліднюємо нею первісток і нетелів й внаслідок цього маймо майже на 100% здорове стадо.
- Якою є продуктивність вирощеного у такий спосіб молодняка великої рогатої худоби?
- Продуктивність молодняка, що ми маємо від генетичного матеріалу STgenetics на сьогоднішній день сягає понад 30 кг, а заміна стада відбувається на 30-35%. На даний час маємо надлишок ремонтного молодняка, який успішно реалізуємо і можемо продавати іншим господарствам. Вперше зробили реалізацію нетелів на Львівщину, звідки й отримали позитивні відгуки. Добовий надій на сьогодні сягає більше 30 кг молока на корову.
- Чим у ТОВ «Поділля» годують тварин і як в агроформуванні відбувається кормозаготівля?
- Годуємо впродовж цілого року монораціоном. У ями закладаємо люцерну, силос, кукурудзу. Комбікорм, до складу якого входять: соя, макуха, соняшниковий шрот, кукурудза, пшениця, мінеральні добавки, сіль, крейда та бремкс, виготовляємо самі у нашому ж господарстві. Грубі соковиті корми вирощуємо на власних полях, а білкову та мінеральну групи закупляємо.
- Щодо закупівлі названих білкової і мінеральної груп, з ким із партнерів у сфері агровиробництва співпрацюєте?
- З мінеральної групи співпрацюємо з українськими компаніями: вже 10 років – із ТОВ «КреМікс», а також 5 років – з фірмою «Cargill». А в білковій групі з тими, хто нам продає якісну продукцію за дешевшою ціною.
Руслан ТАРАСЕНКО