За весь час панування на території України чужинських імперій українці зберігали не лише свою історичну, релігійну і культурну, а й економічну автентичність. Особливо яскраво це проявлялося у Західній Україні. Місцева українська еліта активно проводила різноманітні мистецькі, просвітницькі та виробничі заходи. Одним із найвідоміших був сільськогосподарський виставковий рух на Галичині, який досягнув свого апогею у 80-90-ті роки ХІХ ст., а саме в період входження західноукраїнських земель до складу Австро-Угорської імперії. З-поміж численних тогочасних виставкових заходів у цьому випуску журналу «АГРОТУР» розповімо про один із них, в якому брали участь тодішні сільгоспвиробники не лише з Тернопілля, а й загалом із Галичини.
Завдяки зусиллям Бучацько-Чортківсько-Заліщицької філії було анонсовано проведення сільгоспвиставки в селі Улашківці, що на Чортківщині. Виставка відбувалася упродовж тижня – з 3 до 8 липня 1881року. Про підготовку й умови для участі у цій події писала «Gazeta Lwowska». Це польськомовне видання від 24 травня того ж таки року «занурює» нас у «сиву» давнину:
«Виставкова комісія Бучацько-Чортківсько-Заліщицького відділу запросила господарів і фермерів з наступних повітів: Тернополя, Збаража, Скалата, Теребовлі, Гусятина, Чорткова, Бучача, Заліщик, Борщева, Городенки, Коломиї, а також виробників реманенту й техніки з усього краю. Виставковий комітет зобов’язався підготувати для утримання худоби стайні, а також будівлі, необхідні для розміщення екземплярів другого та третього відділення».
Виставка була поділена на три напрямки. Метою першого з них було визначення поточного стану тваринництва на Поділлі, розведення і наявності племінного матеріалу для цього. Зазначимо, що організатори виставки переслідували не лише комерційну ціль. «Вони прагнули зацікавити фермерів у наданні корисної інформації та отриманні необхідних знань щодо вирощування порід різного призначення, здійснити порівняльні дослідження і загалом дізнатися про стан сільського господарства в регіоні. Виставку тваринництва розділили на наступні групи: 1) коні робочі, коні запряжені та верхові; 2) велика рогата худоба робоча та відгодівельна; 3) вівці вовняні та відгодівельні; 4) свині; 5) свійська птиця всіх видів; 6) кролі», – інформує про цю вагому агровиставкову подію «Gazeta Lwowska».
Другим і неменш важливим напрямком сільгоспвиставки на Чортківщині було кормовиробництво. На ній презентували зразки всіх видів кормів, зокрема для худоби, зразки насіння і зерна. Окрім цього на даному заході в Улашківцях інформували про різні способи заготівлі та зберігання кормів, а також про молочні продукти і пристрої, що тоді використовувалися.
Третій напрямок презентував техніку та обладнання для приготування кормів, інші сільськогосподарські устаткування та знаряддя, і, нарешті, зразки (макети) вдосконалених ясел, плани стаєнь. Під час виставки відбувалися й наочні суто практичні для аграріїв речі – випробування жаток, косарок, грабель і сіноворушилок, плугів і робочих коней.
За матеріалами інтернет-видань
підготував Георгій ШТОЛЬЦ