05.11.2024
$
41.4
45.14
Dublin
14.9
°С
Сонячно

ВОНИ ПОПОВНИЛИ ЛАВИ НЕБЕСНОЇ СОТНІ

01.03.2023
10:30:15
Поділитись:

В лютому минуло 9 років з дня загибелі Героїв Небесної Сотні, які віддали своє життя за нову Україну – незалежну європейську державу.

 

Виставку «З МАЙДАНУ – В НЕБО. В ЛИЦАРІ – ЗІ СМЕРТІ», приурочену пам'яті Героїв Небесної Сотні, відкрили 20 лютого 2023 року в комунальній установі Збаразької міської ради «Музей російсько-української війни». Детальніше про сам музей, його експозицію та відвідувачів розповів директор цього закладу, батько загиблого Героя Небесної Сотні Устима Голоднюка – Володимир Голоднюк.

 

  • У  2014 році ми створили волонтерський штаб, – каже чоловік. – За 9 років в нас назбиралося дуже багато експонатів із фронту, тому ми вирішили створити музей. Його ми офіційно зареєстрували як КУ ЗМР «Музей російсько-української війни». До певних дат готуємо тематичні виставки. Однією із важливих дат в історії України є Революція Гідності. Я вважаю, що це змінило хід нашої історії, бо Україна отримала черговий шанс здобути повну незалежність і прийти в родину демократії – в Європу.

 

До дня розстрілу Героїв Небесної Сотні у музеї підготували виставку «З МАЙДАНУ – В НЕБО. В ЛИЦАРІ – ЗІ СМЕРТІ».

 

Цього року експозицію доповнено новими експонатами. Зокрема, в рамках виставки «З щитом, або на щиті» відвідувачі можуть переглянути ексклюзивне інтерв'ю Устима Голоднюка, який після силового розгону студентів в Києві 30 листопада 2013 року, ділиться своїми спогадами про ці події, засвідчує жорстокість силовиків, які били всіх підряд і добивали лежачих, а також розповідає про свою мотивацію і про те, якою б він хотів бачити в майбутньому Україну. Це відео ще жодного разу не транслювалося ні в соціальних мережах, ні в засобах масової інформації, оскільки його автор по закінченні війни має намір створити фільм про Героя Небесної Сотні. 

 

Також у виставкових вітринах розміщені й особисті речі Устима, в яких юнак був на Майдані: форма, теплий светр, баф, наколінники, взуття і блакитний шолом.

 

  • Блакитний шолом Устим вибрав собі на Майдані. Він мені розповідав, що їм привезли багато шоломів і, коли він розбирав – побачив цей блакитний шолом. Він вже був, власне, в такому кольорі. Він його взяв, каже: «Буде мій шолом». Він вірив в те, що шолом його вбереже. Як ми знаємо – вберегти його не зміг, – пригадує Володимир Голоднюк.

 

 

В експозиції представлено також виставку поетичних та мистецьких творів наймолодшого Героя Небесної Сотні Назарія Войтовича під назвою «Творчий геній Назарія Войтовича».

 

Юнак народився 2 червня 1996 року в с. Травневе на Збаражчині. Закінчив місцеву школу. Директор навчального закладу Василь Оверко про дитячі якості хлопчика згадує наступними словами: «Його  образ – світлий. Він мав світле волосся, очі, шкіру, аж пробивався рум’янець. Така в нього і душа  була. У ньому не було зовсім ніякої злоби. Його всі знають як дитину-янгола».

 

Назар любив збирати старовинні  речі, які знаходив під час численних походів, а також цікавився історією. Юрій Войтович розповідає, що син частенько його екзаменував: «Тату, а яка сьогодні дата?». Потім сам же відповідав на своє запитання і починав розповідати про історичну подію, яка сталась того дня. Хлопець читав багато книжок. Остання  книжка «Холодний Яр» Юрія Горліса­Горського так і лишилась із закладкою на 20-і­й сторінці.

 

Саме мужні козаки-характерники часто постають героями художніх робіт Назарія, а його цікавість до навколишнього світу, до героїчного минулого рідної держави, вміння аналізувати інформацію й сформували в юнакові його характер та особливий погляд на багато речей. Батько Героя в проєкті Національного музею Революції Гідності «Характери Гідності» згадує одну з розмов із сином про Другу світову війну, де Назарій сказав: «Тату, ми цю війну не виграли, ми програли її москалям, тому що ми були під однією окупацією, а стали в результаті під російською окупацією. І росія нас понищила репресіями, голодом».

 

Після закінчення школи, маючи талант до живопису, вступив до Тернопільського кооперативного коледжу на відділення дизайну. Саме тут Назарій і навчався на третьому курсі, коли в столиці України розпочався Євромайдан. Хлопець дуже вболівав за Україну і не міг примиритися з несправедливістю яка була навколо. Саме патріотизм і бажання кращого майбутнього в нашій державі й підштовхнули юнака в останню хвилину поїхати на Майдан до Києва. Ще 19 лютого Герой був на заняттях, а ввечері мав тільки віднести до автобуса речі для столичного Майдану. Але натомість поїхав сам і одразу опинився у вирі подій, бо вже зранку, 20 лютого, Назарій Войтович загинув: на вулиці Інститутській у нього поцілив снайпер.

 

Його художні роботи надихають, а кілька поетичних творів, написаних дитячою та юнацькою рукою Героя, якими поділилися батьки з КУ ЗМР «Музей російсько-української війни» говорять самі за себе, бо вони по-дорослому осмислені та десь – пророчі.

 

Творчий геній Назарія Войтовича, який завдяки батькам Героя, активістам, громадським діячам, пройшовши своєрідний шлях реінкарнації і втілившись з грандіозного задуму в Мистецьку резиденцію імені Назарія Войтовича, – подарує світу не одного митця, надихне не одну дитину до знань та до розвитку своїх вмінь і талантів.

 

  • Нам музей розповідає про Героїв Збаражчини, – додає Володимир Голоднюк. – Ми періодично виставляємо речі загиблих героїв, згадуємо про них. В нас багато експонатів із найгарячіших точок. До нас приїжджають цікаві гості. Нещодавно були волонтери з Канади –  ветеран поліції, військовий ветеран та діючий поліцейський Канади. Вони разом зі своїми друзями в ці дні привезли до України допомоги, яка врятує не одне життя на 40 000 доларів.

 

 

Приємно було почути від пана Рафала слова про те, що хоч вони і не українці, але своїм серцем вони з Україною.

 

Відповідаючи на питання про те, коли для нього розпочалася війна, Володимир Голоднюк наголосив на тому, що для нього вона розпочалася у 2014 році.

 

– Через внутрішні чвари, через те, що Україна завжди шукала шляхи примирення, а не перемоги, вона завжди падала «в обійми» ворога. Ми були в окупації в росії понад 70 років і зараз рф в черговий раз хоче поневолити Україну. Гостра фаза війни показала, що Україна може чинити опір серйозному ворогу і робить це. Єдине, чого нам не вистачає, – розуміння серйозності цієї ситуації, тобто не можна розслаблятися, а треба абсолютно все робити для перемоги, щодня допомагати фронту – грошима, роботою, молитвою, тому що хлопці, які знаходяться в окопах, роблять неймовірні речі понад людські сили. Ця боротьба триває в умовах кількісної переваги ворога, але Україна бореться надпотужно. Весь світ за цим слідкує. Зараз діти в Європі та Америці граються в українців, бо для них українці – це герої.

 

Попри те, що з часів Євромайдану минуло вже 9 років, справа розслідування вбивств Героїв Небесної Сотні не зрушилася. Працюючи в правоохоронній системі Володимир Голоднюк розумів, що система так швидко не зміниться і не буде швидкого розслідування.

 

  •  20 лютого Героїв Небесної Сотні розстріляли, а 21 лютого система не змінилася, бо ті люди, що це робили, залишились у ній і не могли самі проти себе вести розслідування, – каже чоловік. – Суспільство було збурене, тож спільно з родинами Героїв Небесної Сотні, які добивалися правосуддя, ми зрушили з мертвої точки це розслідування, добилися створення окремого підрозділу слідчого Генпрокуратури. Були певні успіхи й провали. Я в той момент навіть повірив, що зло дійсно буде покаране, але після виборів Президента і зі зміною Генпрокуратури, ці справи фактично похоронили злочинним наказом про звільнення 6 підсудних беркутівців. Колись історія дасть гідну оцінку цим судам і цим подіям, а зараз – це боротьба з повітряними млинами.

 

«Музей російсько-української війни» працює щодня, крім суботи і неділі, з 8 до 17 години. Адреса: м. Збараж, вул. М. Грушевського, 18. Телефон 097 137 05 15.

 

Леся ЗАМОРСЬКА

Останні новини

05.11.2024
08.37.46
«ГОТУЙТЕ САНЧАТА ВЛІТКУ, А ВЕЛОСИПЕДИ – ВЗИМКУ»
Уже понад чверть століття на території центрального автовокзалу Тернополя працює магазин «Рове...
05.11.2024
08.06.05
ЧОМУ ГРИБОК ТАК СИЛЬНО БОЇТЬСЯ КЛІНІКУ «ПОДОЛОГ ЗДОРОВА СТОПА»?
Грибок на ногах – це ураження нігтьової пластини, що носить назву оніхомікоз. Мікроорганізми, ...
04.11.2024
23.21.22
ЯК ПРАВИЛЬНО ВНОСИТИ ФОСФОР ПІД ФУНДУК
Фосфор обов’язково треба вносити до садіння фундука під оранку на глибину 28-30 см 100-120 кг ...
04.11.2024
22.55.28
ПʼЯТЬ З ШЕСТИ ГОЛОВНИХ ВІТЧИЗНЯНИХ ЕКСПОРТНИХ ТОВАРІВ ЖОВТНЯ – АГРАРНІ
У жовтні український експорт у грошовому еквіваленті став рекордним за увесь 2024 рік. Україна експо...
04.11.2024
22.16.07
НА ТЕРНОПІЛЛІ ВЖЕ ВИГОТОВИЛИ 157 ТИС. ТОНН ЦУКРУ
Сезон цукроваріння в Тернопільській області, під час якого заводи вже виготовили понад 157 тис. тонн...
04.11.2024
20.09.44
ЖІНКА ВЧИТЬСЯ КЕРУВАТИ ТРАКТОРОМ, ЩОБ РОЗВИВАТИ ВЛАСНИЙ АГРОБІЗНЕС
Студентка Ніжинського професійного аграрного ліцею Дарина Остапенко вчиться керувати тракт...
04.11.2024
19.27.46
РОКОМ МИТРОПОЛИТА АНДРЕЯ ШЕПТИЦЬКОГО ПРОГОЛОСИЛИ 2025 НА ТЕРНОПІЛЛІ
Таке рішення прийняли з подання начальника Тернопільської обласної військової адміністрації В’...
04.11.2024
09.30.45
ВОНИ ВІДДАНО СЛУЖАТЬ ЛЮДЯМ, ДОПОМАГАЮЧИ ТИМ, ХТО В НАЙБІЛЬШІЙ ПОТРЕБІ
У першу неділю листопада в Україні відзначають День працівника соціальної сфери. Це свято є символом...
Всі новини