На межі з природним заповідником «Медобори» знаходиться село Вікно Гримайлівської громади Чортківського району. Воно привертає увагу туристів не лише своєю оригінальною назвою, а й дивовижною природою та історією — глибокі карстові озерця, Франкові скелі, «Музей родини Федоровичів».
Вікнини, скелі, неопалима купина
Назва цього села є дуже давньою і походить від озер, які називають вікнинами. Такі карстові озерця знаходяться на вигоні села. Вода в них ніколи не замерзає. А навколо — неосяжні простори та могутні Франкові скелі, які знаходяться за 800 м від колишнього маєтку Федоровича, де зараз діє однойменний музей. Владислав Федорович запровадив у селі зразкове господарство, відкрив «Просвіту» та школу килимарства. Саме у Федоровича гостював Іван Франко, який годинами гуляв навколо села і полюбляв сидіти на скелях.
Біля Вікна виявлені скіфські поховання та римські монети ІІ ст. У селі помітні сліди Княжого тракту — шляху часів Русі. Найбільше туристів приїжджає сюди в травні-червні, коли на скелях зацвітає «неопалима купина» — ясенець білий.
Мають «Казкове містечко»
Староста Вікнянського старостинського округу №1 Гримайлівської селищної ради Галина Томчишин розповіла, що в селі є 411 дворів, нараховується 934 жителі, які активно займаються сільським господарством.
Наприкінці 19-го століття Вікно відвідав відомий український письменник Іван Франко. Саме тому мешканці цього населеного пункту вирішили збудувати «Казкове містечко» за мотивами його казки «Фарбований лис». Ініціатором такого проєкту став директор ПП «Вікнини» Василь Ванярха. Вже багато років його агрофірма обробляє землю на території села і щоразу пан Василь долучається до проєктів та допомагає вирішувати питання, з якими до нього звертаються місцеві люди.
До речі, раніше на тому місці, де облаштували дитячий майданчик, був костел і школа, які за часів радянської влади розібрали. Згодом тут побудували греко-католицьку церкву, а там, де була школа, два роки тому постало «Казкове містечко».
Родзинка – «Музей Федоровича»
У 2021 році в громаді реалізували проєкт УКФ «Музей Федоровича у Вікні» (800 тис. грн — УКФ, 160 тис. грн — ПП «Вікнини», 40 тис. грн — Гримайлівська громада). Директором музею, який розміщений в адмінбудинку, є знаний краєзнавець Сергій Ткачов.
На території Вікна діє гімназія І-ІІ ступенів, в якій нещодавно перекрили дах і оновили фасад. До цього доклалися місцеві підприємці. У приміщенні гімназії працює також дитсадок.
У селі є ФАП, де надається перша медична допомога. Функціонує Будинок культури, бібліотека, на базі якої планують зробити сучасний інформаційний центр із новим обладнанням. На території старостинського округу працює 5 магазинів.
Працюють на перемогу
Від початку війни у 2014 році жителі Вікна та місцеві підприємці докладають значних зусиль, аби допомагати фронту. Зокрема ПП «Вікнини» надало для потреб захисників 8 вантажних автомобілів. У свою чергу жителі села докладаються коштами і працею.
Від початку повномасштабного вторгнення у Вікні прийняли понад сто ВПО. І місцеві підприємці, і мешканці ділилися з ними усім – продуктами, одягом, речами першої необхідності. Значну підтримку переселенці отримували від Гримайлівської селищної ради, куди надходила допомога від міжнародних організацій. Нині у селі тимчасово проживає приблизно двадцять внутрішньо переміщених осіб. Їм продуктами і надалі допомагає директор ПП «Вікнини». Також переселенці мають можливість працювати в малиннику та на зборі врожаю полуниці, щоби заробити собі необхідні кошти.
Дев’ятеро жителів села Вікно перебувають у лавах ЗСУ. З перших днів повномасштабного вторгнення пішов боронити рідну Україну В’ячеслав Гаврилюк, який цього року на превеликий жаль, назавжди повернувся додому на щиті, поклавши своє життя на вівтар перемоги.
Леся ЗАМОРСЬКА