Цьогорічна зима не віщувала нічого доброго для хліборобів. Аномально тепла, суха погода без снігу і браку вологи, створювала значні ризики для озимих культур, що викликало у аграріїв ФГ «Вікторія-92», що на Козівщині, певне занепокоєння. Стан озимини, яка виходила з зими місцями «припечена» зверху морозом і нестачею вологи в ґрунті, потребувала своєчасної підтримки. Аби виправити негативні наслідки погодних умов, в агропідприємстві провели низку агротехнічних заходів. Насамперед, озимину забезпечити поживними речовинами для її відновлення.
Для весняного підживлення озимих та ранніх культур в господарстві заздалегідь заготовили необхідну кількість мінеральних добрив. Тож на початку лютого погожі дні дозволили хліборобам задіяти всю необхідну спеціалізовану техніку й організовано розпочати роботу в полі під контролем директора з виробництва Олега Дмитришена та агрономів Владислава Городецького і Василя Радія. Насамперед механізатори приступили до дворазового підживлення мінеральними добривами 1 720 гектарів озимини. Відповідно до потреб, у ґрунт вносили сульфат амонію та аміачну селітру. Ефективно провели боронування ротаційним агрегатом 820 гектарів озимих площ, пшениці та ячменю, щоб зруйнувати ґрунтову кірку на поверхні та наситити землю повітрям для стимуляції кущення рослин. Також провели обприскування інсектицидами 900 гектарів озимого ріпаку від шкідників.
Відтак на початку березня завершили закриття вологи на всіх площах під ярину і провели передпосівний обробіток ґрунту, на якому засіяли 500 гектарів ярого ячменю з одночасним внесенням мінеральних добрив. Під посів ярих культур на площі 2 180 гектарів для забезпечення рослин азотом внесли карбамід згідно з нормами і здійснили їх передпосівний обробіток.
Однак погода завжди вносить свої корективи у працю хліборобів. Так цьогорічний квітень розпочався з морозних ночей, снігопадів і холодних дощів, що ускладнило виконання польових робіт.
Як зазначив у розмові керівник агропідприємства Олександр Пеляк, спричинена негода першої декади квітня, тимчасово призупинила посів ярих культур. Цей період простою довелося надолужувати, та до подібних кліматичних викликів аграрії підприємства завжди готові. Завдяки справній потужній техніці високому рівню організації праці та професіоналізму екіпажів механізаторів Андрія Волкова, Андрія Топоровського, Андрія Сапужака, Богдана Козакевича, Бориса Репели, Бориса Шарвана, Віталія Тичинського, Володимира Гураля, Володимира Бацули, Віталія Кривокульського, Євгена Стасишина, Івана Полиняка, Франца Ясинецького, Юрія Корчука та водіїв Миколи Солтиса, Михайла Прогнія, Михайла Починка, Павла Прогнія, Ярослава Лішнянського, коли погода стабілізувалася на підготовлених площах вони організовано провели посів кукурудзи – 1 500 га, соняшнику – 430 га, та сої – 250 га успішно завершивши весняно-посівну кампанію до 5 травня.
Наразі озимина в задовільному стані, і площі озимого ріпаку, що вкрилися вогнисто-жовтим цвітом тішать око, а засіяні ниви яриною заправлені добривами та достатньо насичені вологою вселяють надію на щедрий урожай цього року. Але нинішня весна не тільки квапить на полі, а й неабияк насторожує. Підступна травнева холодна погода, що триває досі другий тиждень, дещо призупинила розвиток рослин, що створює ризик для одержання очікуваного результату врожаю, підсумував Олександр Пеляк.
Паралельно з польовими роботами агропідприємство активно продовжує розбудову виробничої інфраструктури. Згідно з генеральним планом розвитку території, придбаної підприємством (колишня Козівська торгово-промислової база), нині тут швидкими темпами тривають земляні та бетонні роботи під виробничі потужності логістичного центру. Роботи виконує відома тернопільська компанія «Агрікон», яка вже зарекомендувала себе як надійний партнер у проєктуванні та будівництві елеватора в с. Плотича. У майбутньому саме ця компанія здійснюватиме зведення технологічних споруд та оснащення їх сучасним обладнанням для виробничих процесів.
Незважаючи на щоденні господарські виклики, у ФГ «Вікторія-92» пріоритетом залишається підтримка Збройних Сил України. Серед захисників —десятки односельців і працівників агропідприємства, які в запеклих боях стримують наступ російських окупантів, даючи змогу іншим працювати, аби на фронті відчували надійний тил за собою і непохитну віру у нашу незламність.
Тож підприємство не зупиняється, а розвиває нові напрями господарювання, аби забезпечити продовольчу безпеку держави.
Іван ДУФЕНЮК