В обласному краєзнавчому музеї триває четверта звітна виставка ГО «Школа борщівської народної сорочки»
В обласному краєзнавчому музеї триває четверта звітна виставка ГО «Школа борщівської народної сорочки»
07.05.2021
08:43:12
Поділитись:
До 20 травня у Тернопільському обласному краєзнавчому музеї діятиме IV звітна виставка ГО «Школа борщівської народної сорочки». Свої вишиті шедеври – сучасні репліки борщівської народної сорочки і не тільки представили талановиті майстрині. Окрім чоловічих, жіночих і дитячих вишиванок в експозиції є також намиста і ляльки-мотанки. Колоритним доповненням стала колекція унікальних борщівських сорочок із фондів музею.
«Школа борщівської народної сорочки» значно розрослася, – каже одна із співзасновниць, тернопільська майстриня Вікторія Кривоніс. – Ми започаткували декілька нових проєктів. Зокрема «Етновимір» – по вишивці городенківської і заліщицької сорочки, котрі вишивають перловим швом. Багато-хто з учасниць Школи стали членкинями Спілки майстрів народного мистецтва України. На цій виставці, окрім власне борщівської, представлені також гадяцька, снятинська, подільська сорочки, а також колекція ляльок-мотанок за проєктом Надії Луцишин і Алли Шушкевич «Ляльки в борщівських сорочках».
ГО «Школа борщівської народної сорочки» проводить свої звітні виставки щороку. У 2020-му через карантинні обмеження виставку провели онлайн. Цього року завдяки підтримці директора ТОКМ Степана Костюка експозицію можна оглянути у стінах музею.
Вишиваючи наші борщівські сорочки, ми надихалися колекцією із фондів обласного краєзнавчого музею, – додає пані Вікторія. – На цій виставці я представила лише одну свою борщівську сорочку і намисто до неї, зважаючи на те, що мені дуже хотілося показати роботи 19 майстринь. Насправді нас є набагато більше, бо ми працюємо не тільки в Тернополі, а їздимо по Україні і, навіть, за її межі, працюємо також онлайн. Наша Школа розширилась, деякі майстрині почали плести бісером борщівські ґердани. Одна зі співзасновниць ГО «Школа борщівської народної сорочки» Лариса Овчарук виготовляє намиста в борщівському стилі, Галина Чвалюк і Наталія Грицишин, яка крім того ще й вишиває, роблять бісерні прикраси за мотивами борщівських реплік.
Майстрині стараються охопити якнайбільше у вишивці, освоїти нові техніки, щоби не зупинятися лише на Борщівщині, а вишивати сорочки з інших регіонів.
Зокрема тернопільська майстриня Надія Луцишин представила жіночу сорочку, яку відправляла на виставку в Київ і завдяки якій отримала звання – майстер народного мистецтва України. Окрім неї вишивальниця подала також синову сорочку, вишиту дубками.
Син хотів особливу сорочку, щоб не була така, як у всіх, – каже пані Надія. – Якось я йшла парком і побачила на доріжці дубовий листочок, який надихнув мене на узор. До того ж дуб – це символ чоловічої сили. Також на виставці є мої ляльки-мотанки – Берегиня, яка повернулася з дипломом зі столиці. Вона нагадує мені мою маму. Ще одна лялька – Наталка Полтавка, інша – Марічка, нагадують мені про сестер. Є і лялька Кароліна, на честь моєї бабусі і хресної мами, які носили це ім’я. Усі ці ляльки для мене – це як сімейний оберіг.
Майстриня Євгенія Войнарська представила три готові сорочки і дві ще незавершені. Вони виконані перловим швом, змережувальними та маскувальними швами.
Вишивальниця Надія Мороз на виставку підготувала вісім своїх робіт – дві городенківські сорочки, чотири борщівські і дві, вишиті хрестиком ще у 2014 році.
На цій виставці є дві моїх нових сорочки – східноподільська і снятинська, – каже майстриня Олександра Ситник. – Гадяцьку сорочку я вишила раніше і ще три сорочки, створені в рамках «Школи борщівської народної сорочки». Завдяки вишивці я відпочиваю і відновлююсь.
Галина Переймибіда, яку називають королевою мережок, представила 5 робіт – борщівську жіночу сорочку, що виконана традиційними швами – колодки, підстелений хрестик, верхоплут та інші, а також городенківські сорочки.
Ось який відгук написала про відкриття виставки Лариса Овчарук на своїй сторінці у Фейсбуці: «Четверта щорічна звітна виставка ГО «Школа борщівської народної сорочки» – це своєрідний підсумок нашої співпраці з талановитими майстринями, це виставка вже сучасних реплік борщівської і не тільки народної сорочки, які зачасту не відрізнити від автентичних сорочок, це рукотворні шедеври сучасних майстринь, які заворожують і НАДИХАЮТЬ!!! Давайте відроджувати борщівську народну сорочку разом! Все тільки розпочинається!!!».