(До Міжнародного дня музеїв)
В час, коли російська орда руйнує наші міста, знищує пам’ятки історії та архітектури, освітні заклади і музеї, на культурному фронті ведеться боротьба за збереження української спадщини. Ми відновлюємо втрачене, намагаємося ще з більшою активністю популяризувати українські звичаї і традиції, досліджувати та розповідати про видатних українців та їх досягнення.
Тернопільщина багата на унікальні архітектурні, сакральні, культурно-історичні пам’ятки. Однією з таких є меморіальний музей-садиба відомого актора, талановитого режисера, театрального педагога, публіциста, перекладача, народного артиста України Леся Курбаса. Лесь Курбас – це ще одна невинна жертва радянського політичного режиму. За свою любов до батьківщини, за українську ідею він поплатився найдорожчим – життям. В час найбільшого розгулу сталінського свавілля Леся Курбаса розстріляли 3 листопада 1937 року, серед 1111 в’язнів соловецької тюрми.
Про жертовне життя цієї творчої особистості та його творчий шлях розповідає його меморіальний музей-садиба Леся Курбаса, що в с. Старий Скалат Тернопільського району.
На високому пагорбі, що в центрі села біля храму св. Безсрібників Косми і Даміана, потопає в різноманітті квітів та зелені ошатний будиночок. Сюди в 1867 році о. Пилип Курбас переїхав зі своєю сім’єю.
Музейна експозиція розміщена в п’ятьох кімнатах парафіяльного будинку, де пройшли дитячі і юнацькі роки реформатора українського театру Леся Курбаса (внука о. Пилипа Курбаса). Перша кімната музею розповідає про дитячі та юнацькі роки Леся, його перші театральні кроки на професійній сцені в Гуцульському театрі (1912 р.), театрі «Руська бесіда»(1912 р.). Головною подією в культурному житті Тернополя стало створення Лесем Курбасом театру «Тернопільські театральні вечори» (1915 р.). Важливими експонатами є книги з особистої бібліотеки Леся Курбаса, деякі з його особистим автографом. Привертають увагу театральні атрибути акторів «Руської бесіди» В. Петричевої, М. Заньковецької, Г. Юрчакової.
Другий зал музею – Київський період творчості Леся Курбаса (його праця в театрі Миколи Садовського, створення ним нового, модерного, революційного «Молодого театру» (1917 р.), Кийдрамте (1920 р.), та Мистецького об’єднання «Березіль» (1922 р.)). В експозиції можна побачити світлини колективів цих театрів, сцени з вистав, макет до вистави «Джиммі Гіггінс» А. Сінклера, сторіки з журналу «Барикади театру», інсценізація Лесем Курбасом вистави «Гайдамаки» за Т. Шевченком.
Третя кімната – харківський період творчості Леся Курбаса. Період, який розкриває найбільш яскраву, насичену, але і трагічну сторінку життя Леся Курбаса. Відображені постановки Леся Курбаса та його учнів-березільців. Особлива увага експозиції та екскурсовода приділяється творчій співпраці Леся Курбаса з драматургом Миколою Кулішем. Важливе місце належить їх спільним виставам «Народний Малахій», «Мина Мазайло», «Маклена Граса». Це ті вистави, які викривали злободенну дійсність того часу, розкривали голод, процес українізації серед міщан, піднімали національне питання. І саме ці вистави призвели до того, що в зеніті творчої слави Леся Курбаса і Миколу Куліша було знищено. Експозиція висвітлює арешт, слідство, суд над Лесем Курбасом, перебування його на Соловках та розстріл. До 85-ї річниці розстрілу Леся Курбаса та Миколи Куліша, 3 листопада 2022 р., в музеї відбулася презентація інтерактивної відео-екскурсії «Лесь Курбас і Микола Куліш – борці за національну культуру та ідею». Сьогодні відвідувач має можливість подивитися на ці події через кадри документального фільму.
Четверта кімната музею присвячена учням та послідовникам Леся Курбаса – ревному березільцю Мар’яну Крушельницькому, який очолив «Березіль» після арешту Леся Курбаса, Василю Васильку (Міляєву) – актору та режисеру театру «Березіль», ініціатору відкриття першого театрального музею в Україні, автору першої книги спогадів про Леся Курбаса. Є куточок акторки театру «Березіль» – нашої землячки Ганни Бабіївни, а також куточок друга студентських та гімназійних років Леся Курбаса, уродженця с. Малий Ходачків, автора спогадів про цей період життя митця Томи Водяного.
У п’ятій кімнаті музею відвідувач може більше дізнатися про функціонування театрів в Галичині, зокрема про діяльність Тернопільського академічного драматичного театру ім. Т. Шевченка. Важливе місце музейної експозиції належить нашому земляку з с. Новосілка Тернопільського району Михайлу Форгелю, який 14 років очолював Тернопільський театр.
Науковими співробітниками музею розроблені тематичні та оглядові екскурсії, ігрові завдання і квести, відео-екскурсія, майстер-класи.
Відвідавши музей-садибу Леся Курбаса, відвідувач поринає в театральний світ геніального режисера, адже тут витає мистецька аура, яка надихає на неймовірні відкриття і досягнення.
Директорка музею-садиби Леся Курбаса
Оксана КОВЦУН