Попри те, що у Євросоюзі (ЄС) не мають наміру продовжувати для України дію безмитного режиму торгівлі після 5 червня 2025 року, повернення до довоєнних умов агроторгівлі не буде. В українському Мінагрополітики стверджують: найближчим часом сторони напрацюють компромісний варіант економічного співробітництва. Про це пише AGRONEWS.UA.
Зокрема, глава міністерства Віталій Коваль зазначив: Він уже провів переговори з єврокомісаром з питань сільського господарства Крістофом Хансеном. І, за його словами, розмова була “конструктивною та професійною”.
“Проміжний позитивний результат переговорів української делегації у Брюсселі минулого тижня це те, що повернення до умов торгівлі до військових точно не буде. Це буде компромісний варіант, який буде напрацьовано найближчим часом”, – сказав міністр.
При цьому він наголосив: для України важливо зберегти доступ до європейського агроринку. Адже цей ринок є преміальним.
“Основне завдання уряду – довести вкотре, що Україна це партнер, з яким Євросоюз може стати ще сильнішим. Ми не загрожуємо аграрній політиці європейських країн. Ми є частиною комплементарної економіки, і наші фермери – це основа економічної сили аграрного Євросоюзу”, – зазначив Коваль.
Важливість європейського ринку для України полягає також у тому, що 52% українського аграрного експорту надходить саме до Європи. І ця продукція, за його словами:
· є якісною;
· має у структурі своєї собівартості засоби виробництва із ЄС.
Відповідно, резюмував міністр, Україна має право постачати до ЄС уже вирощену продукцію.
Зазначимо: після початку повномасштабної війни ЄС запровадив автономні торгові заходи (АТМ) для України, які передбачали пільговий доступ українського експорту до ринку ЄС – без мит, квот та зайвих бюрократичних обмежень.
Зокрема, завдяки АТМ українські аграрії змогли вільно експортувати продукцію, зокрема цукор, м’ясо птиці, зернові та інші товари. Загалом це стало важливим чинником економічної стійкості України в умовах війни.
Тим не менш, Хансен раніше зазначив: АТМ не будуть продовжені. За його словами, нині готується нова система тарифних квот – але на менш сприятливих умовах для України.
Зокрема, за даними Politico, нова модель торгівлі буде ближчою до старої Угоди про вільну торгівлю між ЄС та Україною 2014 року – проте з деякими покращеннями
Разом з тим, нагадаємо, протягом 2024 року Європейська комісія вже поступово запроваджувала обмеження для України – для окремих категорій товарів. Робилося це під тиском фермерів та урядів країн-членів, таких як Польща, Франція, Угорщина та Словаччина.