У неділю, 22 cерпня, Зборів приймав учасників та гостей фестивалю духовної і патріотичної пісні «Білий берег» та театралізованого історичного шоу «Зборівська битва 1649 року».
Святкування Дня Незалежності та Дня міста співпало з відзначенням 37-ї річниці відомої Зборівської битви, яка відбулася 15-16 серпня, а 18 серпня 1649 р. був підписаний Зборівський мирний договір.
Основною подією свята стала історична реконструкція Зборівської битви 1649 р., яку виконали учасники клубів «Патріот» з Тернополя, «Гарнізон» із Збаража та молодіжного методичного центру Тернопільської облради. І хоча це театралізоване шоу не було таким грандіозним, як у 2009 р. ( тоді в ньому взяли участь реконструктори битви із України, Польщі, Білорусі), проте цьогорічне відтворення Зборівської битви так само передало дух великої баталії і перемоги козаків над військом Речі Посполитої. Реконструкція подій показала, що перемога далася ціною великих втрат з обох сторін. А зрада союзника гетьмана Богдана Хмельницького – кримського хана Ісляма Третього Герая, якому польський король Ян Другий Казимир демонстративно запропонував хабар за втечу і дозволив грабувати українські землі та брати ясир на зворотному шляху до Криму, зайвий раз доводить: українській державі найбільш раціонально розраховувати на власні сили.
Та свято було б немислимим без великої концертної програми, яку наповнили як художні колективи і вокалісти зі Зборівської громади, так і її гості. Цілу серію патріотичних пісень глядачам подарував духовий оркестр навчального центру Національної гвардії імені Василя Вишиваного (Золочів). Духовні пісні виконували різні колективи – як архієрейського хору, так і молодіжного та парафіяльного хорів церкви Новомучеників українського народу (усі – зі Зборова). Розбурхали емоції публіки, а зір глядачів втішили багатим одягом козацької знаті учасники народного аматорського козацького хору Зборівського коша імені Івана Богуна (Зборів). Козацькі та жартівливі пісні довго не вщухали з уст учасників академічного камерного хору «Бревіс» Тернопільської обласної філармонії.
Дух глядачів фестивалю «Білий берег» особливо захоплювали складні фігури гопака у виконанні ансамблю народного танцю «Любисток» імені Ігоря Николишина Теребовлянського вищого училища культури. Декілька художніх колективів і солістів проклали болючий місток до сучасних подій на сході України. Дуже тонко трагедію і пам’ять про полеглих у війні на Донбасі передали пластикою рухів учасники зразкового дитячого ансамблю танцю «Дивоцвіт» Зборівського Будинку культури.
У Зборівській громаді чимало майстрів народного мистецтва – вишивальниць, різьбярів, майстрів іграшки. А вихованці Зборівського будинку дитячої творчості демонструють на різних виставках вироби ліплення, паперопластики. Тому не дивно, що у фестивальному містечку майстрів глядачі особливо захоплювалися ляльками-мотанками, що їх власноруч виготовила директорка Пліснянського Будинку культури Надія Гнатишин. Приваблювали і кумедні іграшкові звірі, створені майстрами із села Славна (Зборівщина).
Учасників і гостей фестивалю привітали голова обласної ради Михайло Головко, депутат обласної ради, голова постійної комісії з питань освіти, науки, молодіжної політики, фізичної культури і спорту Володимир Мисик, голова Тернопільської районної ради Віктор Козорог та міський голова Зборова Руслан Максимів.
Роман ЯКЕЛЬ