Виставку рушників «Спадок зі скрині» до середини вересня можна оглянути в Тернопільській міській бібліотеці-філії №4 для дорослих «Етно-центр». Відкриття експозиції відбулося 19 серпня. Вона присвячена 30-ій річниці Незалежності України та Дню міста Тернополя.
Ідея полягала в тому, щоби відшити сучасними нитками взори рушників середини ХХ століття, які зберігаються в бібліотеці. Їх у книгозбірню свого часу приносили родини з усієї Тернопільщини, проте більшість із рушників – пошкоджені.
Натхненницею виставки стала знана тернопільська майстриня, яка вишиває вже понад 20 років, голова творчого об’єднання «Берегиня» Світлана Галущак. Взимку 2020-го року, у розпалі карантину, вона запропонувала учасницям творчого об’єднанням відшити на вибір орнаменти старожитностей. Відгукнулися 10 вишивальниць. Сама ж пані Світлана встигла вишити аж два рушники.
В експозиції «Спадок зі скрині» представлені 8 готових відшитих рушників, один, який ще перебуває в процесі роботи, та один оберіг оселі «Боже, Україну спаси!».
Вишивальниця Надія Мороз відтворювала рушник уперше. В ньому переважають чорні нитки з вкрапленнями кольорових барв. До старих узорів пані Надія від себе додала ще «дзвінки», оскільки її рушник вийшов довшим від оригіналу. Каже, що передаватиме його у спадок, як родинну реліквію.
Ще одна учасниця виставки Тетяна Сеник, презентуючи свій рушник зазначила, що до рукотвору довишивала «зірочки», обробила мережкою «прутик» і додала китиці. Також вона наголосила на тому, що не проти відтворити й інші рушники, що зберігаються в скрині бібліотеки.
Вітаючи учасниць виставки з відкриттям, директор Тернопільського обласного методичного центру, заслужений артист України Володимир Вермінський вручив майстриням подяки.
Голова Тернопільського обласного осередку Спілки майстрів народних мистецтв України Уляна Джигринюк підмітила, що зараз рушник став більш технічним елементом і втратив своє первісне символічне значення в житті українців, але завдяки кропіткій роботі учасниць творчого об’єднанням «Берегиня» старі рушники оживають новими кольорами і це тішить.
Привітали «берегинь» із відкриттям виставки почесна громадянка м. Тернополя, лікарка, письменниця, журналістка Дарія Чубата, знана тернопільська майстриня, співзасновниця «Школи борщівської народної сорочки», депутатка Тернопільської обласної ради Вікторія Кривоніс та інші.
Організатори виставки планують сфотографувати старі рушники та наново відтворені орнаменти і видати книгу чи методичний посібник, доповнивши схемами, цікавою інформацією, поезіями тощо, щоби популяризувати своє улюблене заняття – вишивку.
Леся ЗАМОРСЬКА