20.01.2025
$
42.13
43.37
London
3.1
°С
Туман

У ТЕРЕБОВЛІ Є МУЗЕЙ ІЗ ДЕРЕВАМИ

01.10.2021
10:13:03
Поділитись:

Дерева, які виростають із будівлі, мовби промовляють: у Теребовлі діє оригінальний музей, який  править ще й за творчу майстерню.

Першою була ідея

  • У сучасному світі поняття традиційного музею відходить у минуле, – розставляє акценти нинішній директор закладу Ярослав Ярошевський. – І треба придумувати щось цікавіше для відвідувачів. Потрібно включити музей у простір, у якому глядач зможе експонати потримати в руках, відчути, наскільки важкими були, наприклад, трипільський глечик чи давня праска. Крім того, варто запропонувати людям  виготовити щось своїми руками. Тому зародилася ідея поєднати музей з майстернею…
GEDSC DIGITAL CAMERA

Отож, думка створити принципово новий музей виникла у 2016 році в Людмили Колісник, історика за фахом, яка працювала в музеї, а згодом стала заступником міського голови Теребовлі. Вона згуртувала довкола себе молодих, креативних людей, і вже наступного року був затверджений статут «Теребовлянського музею-майстерні»…  У той час із різними громадами України почала працювати програма американського уряду USAID «Dobre», і Теребовля потрапила в першу чергу співпраці. У міській раді розробили проєкт, подали на грант і виграли його. Суму – понад 3 млн гривень спрямували на капітальний ремонт будівлі – ремонт внутрішніх приміщень, заміну даху, утеплення фасадів, тобто термомодернізацію, а благоустрій території проводився за кошти міського бюджету. Тоді ж змінили обличчя експозиційні зали, адже оформлення музею застаріло, а відвідувач хотів чогось нестандартного. Довелося ряд експонатів забрати з постійно діючої експозиції у фонди і використовувати їх для тематичних виставок. А в наступні роки на підтримку проєкту «Музею на деревах» Український культурний фонд надав грант у сумі майже 500 тисяч гривень. Ці кошти витратили на розробку сайту, придбання аудіогідів, комп’ютери, скляні шафи для експонатів, щоб музей набув сучасного вигляду.

Уявити давню Теребовлю   

Вельми оригінальним є планування залів музею. У вестибюлі відвідувачів зустрічає намальований потяг з Теребовлі, а на стіні висить старий годинник із залізничного вокзалу. На іншому декоративному панно в залі першого поверху показані всі пам’ятки древньої Теребовлі і спресована історія міста. Автором цих робіт є випускниця Теребовлянського коледжу культури і мистецтв Христина Гайда.

GEDSC DIGITAL CAMERA

У музеї широко представлена  колекція археологічних знахідок – від епохи пізнього палеоліту (40-10 тисяч років тому) – до ХХ ст. Та, як переконує директор музею, найбільше відвідувачів цікавить доба Трипілля – колиски індоєвропейської цивілізації. На глиняному посуді цієї культури бачимо знаки «інь» і «янь», які пізніше зустрічаються в інших цивілізаціях, зокрема китайській. Серед здобутків музею – чимало зразків посуду Черняхівської культури.

Дух Пасіки – у монетах, марках і… деревах

А неповторні експонати – це дереворити вихідця із села Кровінки Остапа Пасіки (усіх робіт тут понад 120). Їх тематика різноманітна – історичні сюжети з князями, козаками і гетьманами, народними месниками, образи діячів церкви та культури минулого століття, а також сатиричні роботи, які висміюють радянську дійсність. Дух Остапа Пасіки розходиться по всьому музею. Недаремно у міжповерховому  коридорі зібрані монети із зображенням бджоли – від часів Давньої Греції  до ХХ століття з різних країн світу. У витворених з дерева медових сотах, вміщені ще й поштові марки, присвячені цій невтомній комасі.

Cимволічні дерева, одне з яких росте з першого на другий поверх музею, а інше – знадвору, з’явилися не випадково. Бо саме різьблення по дереву Остапа Пасіки надихнуло на творчу фантазію викладача Теребовлянського вищого училища культури Олега Котика. А назва «Музей на дереві» ще й переконала експертів УКФ, що потрібно підтримати проєкт музею.

Приваблюють гроші і фотоапарати

  • Музей повинен мати не тільки історичне спрямування, але й культурно-освітнє, – переконує директор Ярослав Ярошевський. – Наприклад, у ці дні триває тематична виставка «Українські гроші», присвячена 25-річниці введення в обіг гривні. І багато екскурсій учнів проводиться в нашому музеї. Я годинами можу розповідати, які були гроші в Україні від найдавніших часів, які монети карбували в княжий період, за правління Володимира Великого – аж до паперових грошей національно-визвольних змагань 1917-1919 років, а  згодом – у 1990-хроках – купоно-карбованці, перші гривні, монети і наступні покоління гривні. В експозиції музею також представлена моя колекція фотоапаратів 1980-1990-х років, все для фотографій, які виготовляли тоді вручну – бачок, хімічні реактиви, фотозбільшувач. Дітям і багатьом дорослим такі виставки дуже цікаві. І їх мало би бути якнайбільше.
GEDSC DIGITAL CAMERA

У музеї відвідувачі можуть скористатися інтерактивним екраном і роздивитися старі фотографії, а в кінозалі – переглянути історичні чи документальні фільми, а діти побачити мультфільм.

Майстер- класи – родзинка музею

Та чи найбільша родзинка музею – власне майстерня, де можна виготовляти сувеніри, на гончарному крузі робити посуд разом із майстром цієї справи Василем Бардачевським із села Товсте, що поблизу Гримайлова. А дав старт творчій майстерні колишній директор музею викладач Теребовлянського вищого училища культури, фахівець з декоративно-ужиткового мистецтва Володимир Худий, бо для нього ця справа близька. І тепер працівники музею по черзі проводять ряд майстер-класів, наприклад, рукоділля: виготовлення ляльок-мотанок, випалювання на дереві, друку фотографій на дереві, відливу гіпсових фігурок та їх розмальовування, розпису порцеляни. У майбутньому в музеї будуть майстер-класи з миловаріння і виготовлення декоративних свічок із воску.

Два роки тому Ярослав Ярошевський відзняв із допомогою квадрокоптера віртуальний тур по Теребовлі очима птаха. Ним можуть подорожувати туристи. Однак, музей включений і в реальний туристичний маршрут по древній Теребовлі. Завдяки співпраці з комунальним  підприємством «Туристично-інформаційний центр м. Теребовля», працівники якого завше рекомендують туристам  не оминути музей, кількість його відвідувачів зростає. То ж нашим читачам бажаємо побувати в цьому дивовижному музеї-майстерні. Вхідний квиток коштує 20 грн., пільговий – 10 грн., екскурсія – 50 грн., аудіогід трьома мовами – 40 грн.

                                                            Роман ЯКЕЛЬ

Останні новини

19.01.2025
16.46.19
НА ЛЬВІВЩИНІ ВИРОБИЛИ 154,5 ТИС. ТОНН ЦУКРУ
Сезон цукроваріння у Львівській області, який стартував у серпні 2024 року, успішно завершено. Обсяг...
19.01.2025
14.14.46
У 2025 Р В УКРАЇНІ ЗМЕНШАТЬСЯ ПЛОЩІ СІВБИ СОЇ ТА РІПАКУ, АЛЕ ЗБІЛЬШАТЬ ПЛОЩІ ПІД КУКУРУДЗОЮ
У 2025 році в Україні зменшаться площі посівів сої та ріпаку, але збільшаться площі під кукуруд...
19.01.2025
13.52.20
ВАРТІСТЬ ГЕКТАРА ЗЕМЛІ В УКРАЇНІ НАБЛИЖАЄТЬСЯ ДО 100 ТИСЯЧ - РЕЙТИНГ
За підсумками 2024 року гектар сільгоспугідь у 2025 році може сягнути 100 тис гривень. Про це й...
19.01.2025
12.42.36
НАЙЦУКРОВІША ПОДІЯ УКРАЇНИ – SUGAR WORLD 2025
27 лютого в Тернополі відбудеться найцукровіша подія України – Sugar World 2025. Про це повідо...
19.01.2025
12.16.02
«ЛУБНИМАШ» – ПОЄДНАННЯ ТРАДИЦІЙ ТА ІННОВАЦІЙ У ВИРОБНИЦТВІ ЕЛЕВАТОРНОГО ОБЛАДНАННЯ
Засноване в 1888 році, підприємство «ЛУБНИМАШ» є символом українського машинобудування, ...
18.01.2025
20.58.15
ЗМІНИЛИСЯ ПРАВИЛА В’ЇЗДУ ДО МОЛДОВИ
Республіка Молдова змінила вимоги до вʼїзду транспорту на свою територію. Про це повідомила&nbs...
18.01.2025
20.37.17
НАРДЕПИ ІНІЦІЮЮТЬ ЗМІНИ ДО ПОРЯДКУ БРОНЮВАННЯ АГРАРІЇВ
Комітет Верховної Ради України з питань аграрної та земельної політики звернеться до уряду щодо пита...
18.01.2025
20.06.05
В УКРАЇНІ ПРОДОВЖУЮТЬ ЗРОСТАТИ ЦІНИ НА ФУРАЖНУ КУКУРУДЗУ
Упродовж цього тижня в Україні продовжує домінувати підвищувальна цінова динаміка в секторі фуражної...
Всі новини