Козлівська селищна об’єднана територіальна громада, куди увійшли чотири сільські ради із населенням 4,5 тисячі мешканців, розпочала діяльність ще у 2016 році. Вона стартувала однією з перших в області і з того часу досягла як успіхів, так і зіткнулася з труднощами становлення. Але досвід «складової частини» цієї ОТГ – села Слобідка (населення – трохи більше 600 мешканців) доводить, що навіть невеличкі села мають потенціал для розвитку і намагаються його використати якнайповніше.
Збудували дитсадок
У Слобідці не виникає проблем із будівництвом нової школи, адже діє школа, збудована давно і розрахована на два села – Слобідку та Городище. Річ в тому, що в радянський час ці населені пункти пов’язував один колгосп, на основі якого в період Незалежності виникло сільськогосподарське ТОВ «Слава»(директор Василь Кривко). Воно зберегло матеріально-технічну базу колишнього колгоспу і розвиває, окрім вирощування зернових і технічний культур, ще й інший важливий напрямок – тваринництво. Отож, потреби села цілком задовольняє загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів, де нині навчається 180 учнів.
Але недавно окрасою Слобідки став новозбудований дитячий садок. Його історія насичена фінансовими труднощами, які в роки Незалежності стали хронічними. Бо рішення про будівництво дитсадка на 25 дітей прийняли ще в далекому 2005 році на сесії тодішньої Слобідської сільської ради.
– Цей заклад був вкрай потрібен для наших дітей, адже слобідських дошкільнят батьки досі водять в дитсадки різних сіл – Таурів, Плотичу, Городище, – розповідає староста села Слобідка Ярослав Огнистий. – У 2008 році розробили проєктно-кошторисну документацію на будівництво дитсадка. Але з того часу воно провадилося з перервами, бо держава виділяла якусь частину коштів для будівельних робіт і одразу припиняла фінансування.
Востаннє на будівництво дитсадка спрямували державні кошти у 2016 році, коли вже діяла Козлівська об’єднана територіальна громада. Відтак держава припинила фінансування будівництва. Недобудова простояла аж до 2020 року, доки дитсадок у Слобідці включили в програму «Велике будівництво». Торік у травні заморожене будівництво продовжили і завершили в кінці грудня. Із державного бюджету виділили 8,6 млн. грн., ще 1,6 млн. грн. додали з місцевого бюджету. Наразі ще залишається виконати чимало внутрішніх робіт.
Покращують інфраструктуру села
Поза сумнівом, Слобідці не стало гірше жити в складі Козлівської ОТГ. Наприклад, в останні роки у селі повністю провели освітлення вулиць, розпочали реконструкцію вуличних газових мереж. Торік замінили труби першої гілки газопроводу – із металевих на поліпропіленові, які більш надійні і довговічні. Провели й реконструкцію сільського стадіону.
Керівництво села і Козлівської ОТГ чималі надії покладає на реконструкцію будинку культури, яка розрахована на три роки. У 2020 році вже відремонтували покрівлю і замінили усі вікна на пластикові. На початку цього року вже розпочали заміну дверей, а упродовж 2021-го завершать монтаж енергоефективного опалення, заміну електромережі, продовжать внутрішній ремонт приміщень. На наступний, 2022-ий, рік мають оновити фасад будинку культури. Та впоратися із виконанням цих робіт за рахунок власних коштів громади буде неможливо, якщо не надійде субвенція з державного бюджету.
Сортують сміття
У Козлівській громаді, і в тому числі селі Слобідка, не забули і про сучасний розвиток комунального господарства. Як розповів голова Козлівської ОТГ Володимир Колісник, у всіх селах громади уже встановлені контейнери для роздільного сортування скла і пластику. А приватний підприємець із села Домаморич Ігор Могута періодично вивозить відсортоване сміття на подальшу переробку. У Слобідці увійшов у практику хоч і некапітальний ремонт доріг, проте місцеві дороги постійно підсипаються щебенем.
Та хай там як, а перспектива села – у розвитку промислового виробництва, де створюється немала кількість робочих місць і звідки надходять значні суми податків у місцеві бюджети. Отож, іще належить продовжити геологорозвідку в селі Дмухівці, а відтак ввести в експлуатацію місцеве родовище суглинків, на базі якого зміг би працювати Козлівський цегельний завод, де трудимуться люди із Слобідки. Не гріх розширити і сферу діяльності приватне підприємство «Анталіс», яке на сьогодні виготовляє у цьому селі різні вироби з деревини – вікна, двері, шафи-купи та інші. Важливо, щоб керівництво Козлівської громади і села Слобідка активізувало роботу із залучення інвесторів в місцеву економіку, щоб розвиток цієї території не був перерваний.
Роман Якель