В обласному комунальному меморіальному музеї-садибі Леся Курбаса, що в с. Старий Скалат, на початку лютого розпочали оцифровувати частину експонатів із фондової збірки. Відбувається це в рамках проєкту «Мобільна цифрова лабораторія», завдяки якому заклад отримав у тимчасове користування обладнання для оцифрування унікальних музейних експонатів.
– Ми вперше займаємося оцифруванням фондів, тому, в майбутньому – це стане чудовою можливістю віртуалізації музейного надбання, створення якісних копій при реставрації предметів, 2D моделей, цифрового контенту, – розповіла директорка Меморіального музею-садиби Леся Курбаса Оксана Ковцун. – Завдяки проєкту ми зможемо надати дистанційний доступ до фондової колекції музею, яка розкаже про театральний світ реформатора українського театру Леся Курбаса, а також тих людей, які працювали з ним на підмостках театральної сцени на початку ХХ століття.
Для оцифрування у музеї відібрали наступні експонати: 10 книг польською мовою з особистої бібліотеки Леся Курбаса кінця XIX століття – з історії мистецтва, науки та художньої літератури; афіші та програми до вистав, над якими працював Курбас на початку ХХ століття; особисті речі акторів театрів «Руська бесіда», «Тернопільські театральні вечори» та «Березіль», зокрема сценічні атрибути легендарної Марії Заньковецької; рукописні спогади друга гімназійних років Леся Курбаса – Томи Водяного; портрети митця, створені різними художниками, та макет до вистави 1929 року.
Як зазначають у музеї, завдяки цьому проєкту, заклад стане ще доступнішим для мистецтвознавців та дослідників творчості Леся Курбаса. Оцифрування надасть можливість дистанційно ознайомитися з фондами і колекцією музею та відтворити в уявленнях людей історичну добу, коли зароджувався український модерний театр.
До речі, меморіальний музей-садибу Леся Курбаса відкрили у 1987 році за рішенням ЮНЕСКО до 100-річчя від дня народження Леся Курбаса у родинному будинку Курбасів у селі Старий Скалат на Тернопільщині.
Реалізовує проєкт «Мобільна цифрова лабораторія» Агенція стійкості культури змогла завдяки міжнародним партнерам Cultural Emergency Response, ALIPH Foundation, Нідерландському архіву Nationaal Archief.