13.06.2025
$
41.49
48.08
London
19.4
°С
Ясно

У МУЗЕЇ «ЗБОРІВСЬКА БИТВА»

03.08.2021
11:22:31
Поділитись:

 У місті Зборові вже понад чверть століття діє унікальний історико-краєзнавчий музей «Зборівська битва», заснований з ініціативи громадського діяча, журналіста, поета Григорія Радошівського (Барана) і очолюваний ним упродовж багатьох років. Ця культурна установа виникла не на порожньому місці, адже саме в Зборові 15-16 серпня 1649 року відбулася епохальна битва між народами – польським військом короля Яна Казимира ІІ, яким допомагали німецькі рейтарі, та козацькими полками під проводом гетьмана Богдана Хмельницького  і їх союзниками – кримськими татарами на чолі з ханом Ісламом Гераєм ІІІ. А 18 серпня був підписаний знаменитий Зборівський договір – між відновленою козацькою державою – Гетьманщиною та Річчю Посполитою.

GEDSC DIGITAL CAMERA

Артефакти знаменитої битви

Відвідувачі музею можуть побачити «речові докази» Зборівської битви, що їх зібрали у 2003-2005 роках професор Морехедського університету(США) Адріан Мандзій та співробітники ДП «Подільська археологія»(керівник – Богдан Строцень). В експозиції представлено цілу серію знахідок –  шрапнелі, рештки військового одягу, облаштування возів, кінської упряжі, знайдені в урочищі «Білий Берег», де була одна з трьох переправ під час битви. Туристів зацікавлять  фрагменти  зброї, зокрема двох козацьких шабель, татарського ножа-тесака, а також меч княжих часів. Та понад усе варто звернути увагу на особливо цінний артефакт – точну копію булави Богдана Хмельницького.

У великій залі музею глядачам відкривається діорама «Зборівська битва», яку створив заслужений художник України Степан Нечай. А поруч – скульптурні композиції на козацьку тематику  відомих  майстрів різця – батька та сина Володимира і Віктора Лупійчуків. Аби турист занурився в епоху козацтва, ці неповторні роботи (різьба по дереву) поставлені на бочки, привезені з Франції.

Часопис «Білий берег»

Музей «Зборівська битва» ще з 2015 року видає історико-краєзнавчий та літературний часопис із символічною назвою – «Білий берег». Перші два випуски присвячені діяльності та творчості його засновника і багаторічного директора Григорія Радошівського (Барана). Третій випуск підготовлено до 75-річчя УПА, і він в дослідженнях істориків, спогадах учасників розповідає про діяльність УПА на Зборівщині. У четвертому – зібрані матеріали як українських, так і зарубіжних  музейників, істориків до 370-річниці Зборівської битви. В результаті вийшла ґрунтовна наукова робота обсягом майже 500 сторінок «Вплив козацтва на українське державотворення». Тепер музей готує персональний випуск «Білого берега», присвячений творчості земляка з Озерної – відомого українського гумориста і сатирика Євгена Дударя.

Чого бажають туристи

Вже понад 10 років музей очолює Богдан Макогін.

  • Ми йдемо до того, щоб застосовувати в музейній справі сучасні ІТ-технології, співпрацюємо з фірмами, які використовують, наприклад, окуляри віртуальної реальності, щоби турист міг переноситися в живу дійсність, – переконує директор музею. – Плануємо створити рухомі  історичні персонажі Зборівської битви на зразок тих, які є в Києві і Львові, спочатку хоч би трьох – короля Яна Казимира ІІ, гетьмана Богдана Хмельницького та хана Іслама Герая ІІІ. Та поки що демонструємо відвідувачам частину фільму режисера Миколи Мащенка «Богдан-Зиновій Хмельницький» із кадрами Зборівської битви. Але в музеї «Зборівська битва» туристи хочуть насамперед візуально глянути на оригінальну річ, яка пов’язана з тими подіями, або наближену, наприклад, козацькі хоругви, шаблі, яких достатньо в музеї. І цих вражень не замінить жодна віртуальна реальність.

До карантинних часів музей відвідувало до 7 тисяч туристів у рік. Директор Богдан Макогін розповідає, що це були як українці (переважно студенти), так і іноземці, зокрема чехи, словаки, поляки, для яких Зборівщина стала частинкою історії їхніх народів.

Музей «Зборівська битва» знаходиться у центрі Зборова на вул. Козацькій, 45. Він відкритий для відвідувачів щодня з 9.00  до 16.00.

                                                              Роман ЯКЕЛЬ

Останні новини

12.06.2025
20.31.03
ФІДСТІМ ВПОРАЄТЬСЯ ІЗ НЕГАТИВНИМИ НАСЛІДКАМИ ТЕПЛОВОГО СТРЕСУ
ФІДСТІМ впорається із негативними наслідками теплового стресу, забезпечить стимулюючий вплив на захи...
10.06.2025
20.23.33
ВІЙСЬКОВИЙ З ТЕРНОПІЛЛЯ ДОГЛЯДАЄ ЗА ГРЯДКАМИ НА СХОДІ УКРАЇНИ
У вільний від служби час доглядає за грядками на передовій командир роти вогневої підтримки 83-го ба...
10.06.2025
18.38.45
AGRO UKRAINE SUMMIT 2025: ЯК ПРОЙШОВ МІЖНАРОДНИЙ АГРОСАМІТ У КИЄВІ?
У столиці нашої держави вже другий рік поспіль відбувся міжнародний аграрний форум Agro Ukraine Summ...
09.06.2025
21.51.52
TRAVELITEAGRO ЗАПРОШУЄ ВАС ПРИЄДНАТИСЯ ДО КОНФЕРЕНЦІЇ ПОЛЬОВОГО АГРОКОНСИЛІУМУ '25
7–8 липня 2025 р. біля м. Луцьк (на базі ф/г «ВІЛІЯ») відбудеться Конференція Поль...
08.06.2025
10.56.12
ВІТАЄМО ІЗ ЗЕЛЕНИМИ СВЯТАМИ!
Ще до християнства в хліборобському календарі наших предків Зелені свята займали вагоме місце і були...
06.06.2025
13.53.39
«АГРОТУР» РАЗОМ ІЗ АГРАРІЯМИ ВСТУПИВ У ЛІТО
Вийшов з друку черговий випуск журналу про сільгоспвиробництво та агропереробну промисловість і супу...
04.06.2025
20.10.14
РОЗВЕДЕННЯ ВРХ ЗАВЖДИ БУЛО ВАЖЛИВОЮ ГАЛУЗЗЮ ГОСПОДАРЮВАННЯ
Розведення великої рогатої худоби, свиней, овець, коней, відоме вже з часів неоліту. На території Ук...
04.06.2025
13.21.41
ПРОФІЛАКТИКА МАСТИТУ В КОРІВ У ПЕРІОД ЗАПУСКУ ТА СУХОСТОЮ
У системі лікувально-профілактичних протимаститних заходів, важлива роль відведена періоду сухостою,...
Всі новини