01.07.2025
$
41.82
49.41
Maumelle
23.3
°С
Невелика хмарність

У МУЗЕЇ «ЗБОРІВСЬКА БИТВА»

03.08.2021
11:22:31
Поділитись:

 У місті Зборові вже понад чверть століття діє унікальний історико-краєзнавчий музей «Зборівська битва», заснований з ініціативи громадського діяча, журналіста, поета Григорія Радошівського (Барана) і очолюваний ним упродовж багатьох років. Ця культурна установа виникла не на порожньому місці, адже саме в Зборові 15-16 серпня 1649 року відбулася епохальна битва між народами – польським військом короля Яна Казимира ІІ, яким допомагали німецькі рейтарі, та козацькими полками під проводом гетьмана Богдана Хмельницького  і їх союзниками – кримськими татарами на чолі з ханом Ісламом Гераєм ІІІ. А 18 серпня був підписаний знаменитий Зборівський договір – між відновленою козацькою державою – Гетьманщиною та Річчю Посполитою.

GEDSC DIGITAL CAMERA

Артефакти знаменитої битви

Відвідувачі музею можуть побачити «речові докази» Зборівської битви, що їх зібрали у 2003-2005 роках професор Морехедського університету(США) Адріан Мандзій та співробітники ДП «Подільська археологія»(керівник – Богдан Строцень). В експозиції представлено цілу серію знахідок –  шрапнелі, рештки військового одягу, облаштування возів, кінської упряжі, знайдені в урочищі «Білий Берег», де була одна з трьох переправ під час битви. Туристів зацікавлять  фрагменти  зброї, зокрема двох козацьких шабель, татарського ножа-тесака, а також меч княжих часів. Та понад усе варто звернути увагу на особливо цінний артефакт – точну копію булави Богдана Хмельницького.

У великій залі музею глядачам відкривається діорама «Зборівська битва», яку створив заслужений художник України Степан Нечай. А поруч – скульптурні композиції на козацьку тематику  відомих  майстрів різця – батька та сина Володимира і Віктора Лупійчуків. Аби турист занурився в епоху козацтва, ці неповторні роботи (різьба по дереву) поставлені на бочки, привезені з Франції.

Часопис «Білий берег»

Музей «Зборівська битва» ще з 2015 року видає історико-краєзнавчий та літературний часопис із символічною назвою – «Білий берег». Перші два випуски присвячені діяльності та творчості його засновника і багаторічного директора Григорія Радошівського (Барана). Третій випуск підготовлено до 75-річчя УПА, і він в дослідженнях істориків, спогадах учасників розповідає про діяльність УПА на Зборівщині. У четвертому – зібрані матеріали як українських, так і зарубіжних  музейників, істориків до 370-річниці Зборівської битви. В результаті вийшла ґрунтовна наукова робота обсягом майже 500 сторінок «Вплив козацтва на українське державотворення». Тепер музей готує персональний випуск «Білого берега», присвячений творчості земляка з Озерної – відомого українського гумориста і сатирика Євгена Дударя.

Чого бажають туристи

Вже понад 10 років музей очолює Богдан Макогін.

  • Ми йдемо до того, щоб застосовувати в музейній справі сучасні ІТ-технології, співпрацюємо з фірмами, які використовують, наприклад, окуляри віртуальної реальності, щоби турист міг переноситися в живу дійсність, – переконує директор музею. – Плануємо створити рухомі  історичні персонажі Зборівської битви на зразок тих, які є в Києві і Львові, спочатку хоч би трьох – короля Яна Казимира ІІ, гетьмана Богдана Хмельницького та хана Іслама Герая ІІІ. Та поки що демонструємо відвідувачам частину фільму режисера Миколи Мащенка «Богдан-Зиновій Хмельницький» із кадрами Зборівської битви. Але в музеї «Зборівська битва» туристи хочуть насамперед візуально глянути на оригінальну річ, яка пов’язана з тими подіями, або наближену, наприклад, козацькі хоругви, шаблі, яких достатньо в музеї. І цих вражень не замінить жодна віртуальна реальність.

До карантинних часів музей відвідувало до 7 тисяч туристів у рік. Директор Богдан Макогін розповідає, що це були як українці (переважно студенти), так і іноземці, зокрема чехи, словаки, поляки, для яких Зборівщина стала частинкою історії їхніх народів.

Музей «Зборівська битва» знаходиться у центрі Зборова на вул. Козацькій, 45. Він відкритий для відвідувачів щодня з 9.00  до 16.00.

                                                              Роман ЯКЕЛЬ

Останні новини

01.07.2025
14.21.21
КАФЕДРА ЕКОНОМІЧНОЇ ЕКСПЕРТИЗИ ТА ЗЕМЛЕВПОРЯДКУВАННЯ ЗАХІДНОУКРАЇНСЬКОГО НАЦІОНАЛЬНОГО УНІВЕРСИТЕТУ
У сучасних умовах геодезисти та землевпорядники відіграють надзвичайно важливу роль у розвитку терит...
01.07.2025
10.44.46
ЦІНИ НА СОЄВІ БОБИ В УКРАЇНІ ПОСТУПОВО ЗНИЖУЮТЬСЯ
В Україні на внутрішньому ринку соєвих бобів спостерігається зниження цін під впливом достатньої про...
01.07.2025
10.27.47
FERTIAGRO – ДОБРИВА ПРЕМІАЛЬНОЇ ЯКОСТІ ВІД ПРОВІДНИХ ЄВРОПЕЙСЬКИХ ВИРОБНИКІВ
ТОВ «ФертіАгро» – дистриб’юторська компанія, яка динамічно розвивається на а...
30.06.2025
21.52.31
«УКРАВТОЛОГІСТИКА» – ЛОГІСТИКА БЕЗ МЕЖ
Група компаній «Укравтологістика» пропонує повний спектр логістичних, транспортно-е...
30.06.2025
21.33.43
ВСЕУКРАЇНСЬКИЙ САМІТ ВИРОБНИКІВ 2025
Всеукраїнський Саміт Виробників 2025, що відбудеться 14 серпня у Києві, збере тих, хто створює,...
30.06.2025
13.05.41
АГРІКОН – КОМПЛЕКСНІ РІШЕННЯ ДЛЯ АГРОІНФРАСТРУКТУРИ І ХАРЧОВОЇ ПРОМИСЛОВОСТІ
AGRICON – інжинірингова-виробничо-будівельна група, що спеціалізується на промисловому&nb...
30.06.2025
09.49.36
ВІДБУЛАСЯ ПРОФЕСІЙНА ПРОЩА ПРАЦІВНИКІВ АГРОПРОМИСЛОВОГО КОМПЛЕКСУ ТЕРНОПІЛЬЩИНИ
29 червня в Марійському духовному центрі «Зарваниця» відбулася професійна проща працівни...
24.06.2025
13.39.22
ВІКТОР ШУЛЬГА: «НАШІ ТВЕРДОПАЛИВНІ КОТЛИ ПІДХОДЯТЬ ПІД БУДЬ-ЯКІ СУШАРКИ І ЗАБЕЗПЕЧУЮТЬ НАДІЙНІСТЬ ЇХНЬОЇ РОБОТИ»
Компанія «Українські технологічні системи» виготовляє на Тернопіллі твердопаливні, енерг...
Всі новини