12.07.2025
$
41.78
48.84
Maumelle
25.6
°С
Ясно

У МАКСИМІВЦІ – АГРАРНІЙ І ПРОМИСЛОВІЙ

05.11.2021
11:49:46
Поділитись:

Село Максимівка, що  неподалік Збаража, хоча й невелике (населення – 956 мешканців), зате має виразне аграрне і промислове обличчя. Тому й не дивно, що тутешні підприємства і  підприємці наповнюють місцеві бюджети і за рахунок їх бюджетні заклади були оновлені ще в минулі роки. А з входженням торік до складу Збаразької міської громади Максимівка отримала додаткові шанси для розвитку.

 

Чим цікава стародавня Максимівка

 

За однією з версій, село назване на честь козацького полководця Максима Кривоноса. Інша версія більш правдоподібна: колись у цій місцевості жив коваль Максим. І люди з навколишніх сіл казали: «Йдемо до Максима». Тому й не дивно, що назва села – Максимівка.

 

Про давність цього поселення свідчать знахідки черняхівської культури і скарб римських монет ІІ століття. А це означає, що через цю місцевість пролягали торговельні шляхи з древнім Римом.

 

У Максимівці височіють руїни костелу, збудованого у 1912 році за кошти польської громади села –  представників першої хвилі міграції у США і Канаду. У період войовничого атеїзму в костелі зберігали міндобрива, святиня руйнувалася. Нині споруда в аварійному стані. Поруч – фігури святих Варвари та Антонія. Ці пам’ятки включено в туристичні маршрути по Збаразькій громаді. У 1994 році громада села спромоглася збудувати церкву святого Михаїла (УГКЦ).

 

Старші мешканці Максимівки пам’ятають і трагічні сторінки історії села. У березні 1944-го німці здійснили відплатну акцію (за іншою версією – це кривава робота партизанського загону Ковпака) і розстріляли поблизу села 28 хлопців – з Максимівки та довколишніх сіл.

 

І сільгоспвиробництво, і промисловість

 

Максимівка  розвивається як аграрно-промислове село. На його території працюють два великі орендарі – ТОВ «Мрія Фармінг Тернопіль» та ФГ «Оберіг Богдана» (голова – Богдан Вроблевський), які орендують відповідно 560 і 250 га земельних ділянок місцевих мешканців, та десяток дрібніших фермерів. За оренду земельного паю середніх розмірів – 2,2 га вони цього року виплачують по 12 тисяч гривень. А підприємець Володимир Кепша, викупивши частину майнових паїв мешканців, – тваринницькі приміщення, – займається вирощуванням свиней, але при цьому вживає заходи для санітарно-епідеміологічної безпеки. Неподалік села – великий кар’єр щебеню і вапнякового каменю, який видобуває, подрібнює, гранулює ПРАТ «Тернопільський кар’єр», забезпечуючи роботою людей з Максимівки та довколишніх сіл і, навіть, Збаража та Тернополя. Зайнятості сприяє зручне залізничне сполучення з обласним центром. У спокійний період тут чотири рази на день курсував приміський поїзд Тернопіль-Підволочиськ. На жаль, в час пандемії короновірусу залізничні  рейси скоротилися до двох – вранці і ввечері.

 

Нове життя бюджетних закладів

 

У Максимівці діє загальноосвітня школа І-ІІ ст.(гімназія), де нині навчається 114 учнів. Заклад хоча й дев’ятирічний, проте відомий умільцями та спортсменами. Юні дизайнери та майстри технічного моделювання неодноразово займали призові місця на обласних і всеукраїнських виставках. Як розповіла завуч школи Марія Івоса, учні традиційно беруть участь у міжнародному конкурсі знавців української мови імені П. Яцика і, навіть, були його переможцями. Діти неодноразово ставали призерами обласних олімпіад з історії, української мови і займали перше місце на всеукраїнській мовній олімпіаді. Учні також вигравали змагання з легкої атлетики в Збаразькому районі.

 

GEDSC DIGITAL CAMERA

 

У 2012-2015 роках за кошти програми енергозбереження ООН «Хабітат» фонду «Галичина-Волинь» у навчальному закладі замінені вікна, а у 2016-ому за фінансової підтримки програми розвитку ООН «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду» зроблено капітальний ремонт – заміна даху, утеплення стін, заміна санвузлів тощо. Комфортно дітям і в дитсадку, де перебуває дві вікові групи малят (30 дітей).

 

Староста сіл Максимівка, Гори-Стрийовецькі, Чагарі-Збаразькі і Кретівці Оксана Кушнір розповідає й про інші оновлення бюджетних закладів села. Наприклад, у 2016 році за кошти районного і сільського бюджетів капітально відремонтували амбулаторію сімейної медицини. І тепер кваліфікований сімейний лікар Володимир Мельник тут радо приймає пацієнтів. Нині в амбулаторії діє пункт вакцинації від короновірусу.

 

Зате не пощастило дільничній лікарні, з капітальним ремонту якої в минулі роки фінансово допомогли ФГ «Оберіг Богдана » та ТОВ «Мрія Фармінг Тернопіль». Тут було створено сучасне бальнеологічне відділення, соляну кімнату, приміщення для апітерапії (лікування живими бджолами та продуктами бджільництва) та інших важливих процедур. Прикро, що після перетворення в комунальне некомерційне підприємство лікарня, зважаючи на нестачу пацієнтів, не може забезпечити достатніх обсягів лікування. А це було передбачено умовами договору з НСЗУ. І тому в ці дні триває процес ліквідації лікарні. А в майбутньому на її базі передбачається створити платний будинок перестарілих для всієї Збаразької громади.

 

GEDSC DIGITAL CAMERA

 

Упродовж 2016-2017 років у Максимівці  оновлено ще й клуб. Капітальні ремонтні роботи були профінансовані із сільського бюджету, а про придбання технічних засобів (кінопроєктор, принтер, ноутбук) подбало товариство «Мрія Фармінг Тернопіль». Завідує клубом досвідчена і талановита Наталія Демуш (тепер її посада директорка філії – Центру культури і дозвілля), яка зуміла зацікавити і дорослих мешканців, і особливо дітей села. Вони ставлять вистави, концерти, беруть участь у місцевому фестивалі Максимівки «Млинець-фест». А фестиваль такого спрямування  виник тому, що жінки-максимівчанки вміють пекти смачні млинці. Далеко за межами села  відомі оригінальні голоси  вокалісток різного віку – Галагус Зеновії, Сороки Ірини, Сороки Тетяни, Бубен Наталії, Крук Вікторії, Кузьо Катерини та інших.

 

Дороги потребують ремонту                           

 

Дороги в селі – не в найкращому, але й не в найгіршому стані. Однак потрібен капітальний ремонт 1,5 км відрізка дороги, яка з’єднує Максимівку з Чагарями-Збаразькими та декілька внутрішніх доріг села. Адже підсисання цих автошляхів відсівом, в чому допомагає ПРАТ «Тернопільський кар’єр», – не вирішує проблеми з їх ремонтом. А замовником робіт з ремонту доріг місцевого значення, в тому числі у Максимівці, є управління капітального будівництва облдержадміністрації. На жаль, у цьому році коштів в обласному бюджеті на капітальний ремонт не передбачені.

 

                                                            Роман ЯКЕЛЬ

Останні новини

11.07.2025
23.56.24
ОГЛЯД РИНКУ ПРАЦІ ТЕРНОПІЛЬЩИНИ У 1 ПІВРІЧЧІ 2025 РОКУ: ПОПИТ ТА ПРОПОЗИЦІЯ, РОЗВИТОК БІЗНЕСУ, АКТИВНІ ПРОГРАМИ ЗАЙНЯТОСТІ
На сьогодні для ринку праці Тернопільської області, як і в цілому по Україні, характерними є: збільш...
11.07.2025
23.47.53
РОЗВИВАЮТЬ НАЦІОНАЛЬНО-ПАТРІОТИЧНЕ ВИХОВАННЯ МОЛОДІ
У час повномасштабної війни питання національно-патріотичного виховання молоді є як ніколи актуальни...
11.07.2025
23.36.18
ЛАНОВЕЦЬКА КОМАНДА СТАЛА БРОНЗОВОЮ ПРИЗЕРКОЮ
На базі Луцького міського Центру науково-технічної творчості відбулися Всеукраїнські відкриті змаган...
11.07.2025
23.05.02
У ЖОВТНІ ВІДБУДЕТЬСЯ ПЕРШИЙ ПРАКТИЧНИЙ ФОРУМ ДЛЯ КОЗІВНИКІВ
На 8 жовтня у Львові заплановано Всеукраїнський практичний форум «Козівництво по-українськи&ra...
11.07.2025
17.46.31
ТОВ «АГРОПРОГРЕС ТЕРЕБОВЛЯ» І ФГ «КАЛИНА ЛОШНІВСЬКА» РОЗПОЧАЛИ ЗБІР УРОЖАЮ
Ці господарства, якими керує відоме подружжя аграріїв Андрій та Алла Стечишини, розпочали відповідал...
11.07.2025
10.42.17
ПП «ЗАХІДАГРОЗАПЧАСТИНА» ЗАПРОШУЄ СІЛЬГОСПВИРОБНИКІВ ДО СПІВРАЦІ
ПП «Західагрозапчастина» – провідний постачальник в Україні запчаcтин до Claas, Jo...
10.07.2025
23.48.20
ВИПУСКНИКИ ЗАМІСТЬ ВАЛЬСУ ВИКОНАЛИ ГУЦУЛЬСЬКИЙ АРКАН
У Великому Глибочку, що в Білецькій громаді на Тернопіллі, в місцевій школі I-III ступенів завершенн...
10.07.2025
23.33.12
ЗУСТРІЛИСЯ З БАГАТОДІТНИМИ РОДИНАМИ
З нагоди Дня Батька у Козівській селищній раді відбулася зустріч з родинами, які у 2025 році отримал...
Всі новини