09.05.2025
$
41.51
46.89
Dublin
7.8
°С
Ясно

У МАКСИМІВЦІ – АГРАРНІЙ І ПРОМИСЛОВІЙ

05.11.2021
11:49:46
Поділитись:

Село Максимівка, що  неподалік Збаража, хоча й невелике (населення – 956 мешканців), зате має виразне аграрне і промислове обличчя. Тому й не дивно, що тутешні підприємства і  підприємці наповнюють місцеві бюджети і за рахунок їх бюджетні заклади були оновлені ще в минулі роки. А з входженням торік до складу Збаразької міської громади Максимівка отримала додаткові шанси для розвитку.

 

Чим цікава стародавня Максимівка

 

За однією з версій, село назване на честь козацького полководця Максима Кривоноса. Інша версія більш правдоподібна: колись у цій місцевості жив коваль Максим. І люди з навколишніх сіл казали: «Йдемо до Максима». Тому й не дивно, що назва села – Максимівка.

 

Про давність цього поселення свідчать знахідки черняхівської культури і скарб римських монет ІІ століття. А це означає, що через цю місцевість пролягали торговельні шляхи з древнім Римом.

 

У Максимівці височіють руїни костелу, збудованого у 1912 році за кошти польської громади села –  представників першої хвилі міграції у США і Канаду. У період войовничого атеїзму в костелі зберігали міндобрива, святиня руйнувалася. Нині споруда в аварійному стані. Поруч – фігури святих Варвари та Антонія. Ці пам’ятки включено в туристичні маршрути по Збаразькій громаді. У 1994 році громада села спромоглася збудувати церкву святого Михаїла (УГКЦ).

 

Старші мешканці Максимівки пам’ятають і трагічні сторінки історії села. У березні 1944-го німці здійснили відплатну акцію (за іншою версією – це кривава робота партизанського загону Ковпака) і розстріляли поблизу села 28 хлопців – з Максимівки та довколишніх сіл.

 

І сільгоспвиробництво, і промисловість

 

Максимівка  розвивається як аграрно-промислове село. На його території працюють два великі орендарі – ТОВ «Мрія Фармінг Тернопіль» та ФГ «Оберіг Богдана» (голова – Богдан Вроблевський), які орендують відповідно 560 і 250 га земельних ділянок місцевих мешканців, та десяток дрібніших фермерів. За оренду земельного паю середніх розмірів – 2,2 га вони цього року виплачують по 12 тисяч гривень. А підприємець Володимир Кепша, викупивши частину майнових паїв мешканців, – тваринницькі приміщення, – займається вирощуванням свиней, але при цьому вживає заходи для санітарно-епідеміологічної безпеки. Неподалік села – великий кар’єр щебеню і вапнякового каменю, який видобуває, подрібнює, гранулює ПРАТ «Тернопільський кар’єр», забезпечуючи роботою людей з Максимівки та довколишніх сіл і, навіть, Збаража та Тернополя. Зайнятості сприяє зручне залізничне сполучення з обласним центром. У спокійний період тут чотири рази на день курсував приміський поїзд Тернопіль-Підволочиськ. На жаль, в час пандемії короновірусу залізничні  рейси скоротилися до двох – вранці і ввечері.

 

Нове життя бюджетних закладів

 

У Максимівці діє загальноосвітня школа І-ІІ ст.(гімназія), де нині навчається 114 учнів. Заклад хоча й дев’ятирічний, проте відомий умільцями та спортсменами. Юні дизайнери та майстри технічного моделювання неодноразово займали призові місця на обласних і всеукраїнських виставках. Як розповіла завуч школи Марія Івоса, учні традиційно беруть участь у міжнародному конкурсі знавців української мови імені П. Яцика і, навіть, були його переможцями. Діти неодноразово ставали призерами обласних олімпіад з історії, української мови і займали перше місце на всеукраїнській мовній олімпіаді. Учні також вигравали змагання з легкої атлетики в Збаразькому районі.

 

GEDSC DIGITAL CAMERA

 

У 2012-2015 роках за кошти програми енергозбереження ООН «Хабітат» фонду «Галичина-Волинь» у навчальному закладі замінені вікна, а у 2016-ому за фінансової підтримки програми розвитку ООН «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду» зроблено капітальний ремонт – заміна даху, утеплення стін, заміна санвузлів тощо. Комфортно дітям і в дитсадку, де перебуває дві вікові групи малят (30 дітей).

 

Староста сіл Максимівка, Гори-Стрийовецькі, Чагарі-Збаразькі і Кретівці Оксана Кушнір розповідає й про інші оновлення бюджетних закладів села. Наприклад, у 2016 році за кошти районного і сільського бюджетів капітально відремонтували амбулаторію сімейної медицини. І тепер кваліфікований сімейний лікар Володимир Мельник тут радо приймає пацієнтів. Нині в амбулаторії діє пункт вакцинації від короновірусу.

 

Зате не пощастило дільничній лікарні, з капітальним ремонту якої в минулі роки фінансово допомогли ФГ «Оберіг Богдана » та ТОВ «Мрія Фармінг Тернопіль». Тут було створено сучасне бальнеологічне відділення, соляну кімнату, приміщення для апітерапії (лікування живими бджолами та продуктами бджільництва) та інших важливих процедур. Прикро, що після перетворення в комунальне некомерційне підприємство лікарня, зважаючи на нестачу пацієнтів, не може забезпечити достатніх обсягів лікування. А це було передбачено умовами договору з НСЗУ. І тому в ці дні триває процес ліквідації лікарні. А в майбутньому на її базі передбачається створити платний будинок перестарілих для всієї Збаразької громади.

 

GEDSC DIGITAL CAMERA

 

Упродовж 2016-2017 років у Максимівці  оновлено ще й клуб. Капітальні ремонтні роботи були профінансовані із сільського бюджету, а про придбання технічних засобів (кінопроєктор, принтер, ноутбук) подбало товариство «Мрія Фармінг Тернопіль». Завідує клубом досвідчена і талановита Наталія Демуш (тепер її посада директорка філії – Центру культури і дозвілля), яка зуміла зацікавити і дорослих мешканців, і особливо дітей села. Вони ставлять вистави, концерти, беруть участь у місцевому фестивалі Максимівки «Млинець-фест». А фестиваль такого спрямування  виник тому, що жінки-максимівчанки вміють пекти смачні млинці. Далеко за межами села  відомі оригінальні голоси  вокалісток різного віку – Галагус Зеновії, Сороки Ірини, Сороки Тетяни, Бубен Наталії, Крук Вікторії, Кузьо Катерини та інших.

 

Дороги потребують ремонту                           

 

Дороги в селі – не в найкращому, але й не в найгіршому стані. Однак потрібен капітальний ремонт 1,5 км відрізка дороги, яка з’єднує Максимівку з Чагарями-Збаразькими та декілька внутрішніх доріг села. Адже підсисання цих автошляхів відсівом, в чому допомагає ПРАТ «Тернопільський кар’єр», – не вирішує проблеми з їх ремонтом. А замовником робіт з ремонту доріг місцевого значення, в тому числі у Максимівці, є управління капітального будівництва облдержадміністрації. На жаль, у цьому році коштів в обласному бюджеті на капітальний ремонт не передбачені.

 

                                                            Роман ЯКЕЛЬ

Останні новини

08.05.2025
13.07.21
СТАТИСТИКА.ЗАКУПІВЕЛЬНІ ЦІНИ НА ЗЕРНО В УКРАЇНІ НА 8 травня 2025 РОКУ
Середньозважені ціни закупівлі зернових та олійних культур в Україні на умовах CPT термінали, E...
08.05.2025
11.25.28
ПОНАД 100 МІЛЬЙОНІВ ДЛЯ ПЕРЕРОБНИХ ПІДПРИЄМСТВ: УРЯД ПІДТРИМАВ 21 ПРОЄКТ
Міністерство економіки погодило ще 21 заявку за програмою «Гранти для переробних підприємств&r...
08.05.2025
10.54.19
ЦІНИ НА ОВОЧІ ТА ФРУКТИ У 2025 РОЦІ: ЕКСПЕРТИ ПРОГНОЗУЮТЬ
Перші плоди нового врожаю овочів та фруктів уже з’являються на полицях українських м...
08.05.2025
10.32.01
ЧАСТКА АГРАРНОЇ ТА ХАРЧОВОЇ ПРОДУКЦІЇ В ЕКСПОРТІ УКРАЇНИ ПАДАЄ
  Експорт товарів з України у першому кварталі скоротився на 6,7%, порівняно з аналогічним пер...
08.05.2025
10.22.56
УКРАЇНСЬКИЙ БРЕНД ПЕЧИВА ВИЙШОВ НА НІМЕЦЬКИЙ РИНОК
Снеки без глютену, лактози, алергенів та з пребіотиками, які виробляють у Львівській області, предст...
07.05.2025
12.45.36
СТАТИСТИКА.ЗАКУПІВЕЛЬНІ ЦІНИ НА ЗЕРНО В УКРАЇНІ НА 7 травня 2025 РОКУ
Середньозважені ціни закупівлі зернових та олійних культур в Україні на умовах CPT термінали, E...
07.05.2025
12.29.09
МІНАГРОПОЛІТИКИ УКРАЇНИ ОГОЛОСИЛО КОНКУРС ДО МОЛОДІЖНОЇ РАДИ ДЛЯ АГРАРНОЇ МОЛОДІ
Міністерство аграрної політики та продовольства України оголошує про створення Молодіжної ради. Про ...
07.05.2025
11.37.09
ФАО ЗАПУСКАЄ ПЛАН ПІДТРИМКИ УКРАЇНСЬКИХ ФЕРМЕРІВ НА 150 МЛН ДОЛ
  Продовольча та сільськогосподарська організація ООН (ФАО) запустила дворічний План реагуванн...
Всі новини