Ще однією соціальною ініціативою ФГ «Зарваниця АГРО» став цех із виробництва солом’яних пелетів, що із 2018 р. діє у с. Котузів Золотниківської територіальної громади.
Спалювання соломи після збору врожаю завдає великої шкоди навколишньому середовищу, порушує екологічний баланс природи. У верхньому родючому шарі ґрунту згорає гумус, погіршується хімічний та біологічний склад ґрунту, його водно-фізичні властивості, часто гинуть птахи і тварини, які живуть в полях, займаються сусідні насадження та ліси.
У повітря вивільнюються такі шкідливі для людини та довкілля сполуки, як чадний газ, окиси азоту, діоксан, а атмосфера поповнюється парниковими газами, що посилює зміну клімату. Є дані про те, що зі згоранням 40-50 ц соломи й стерні з кожного гектара втрачається безповоротно 20-25 кг азоту та 1500-1700 кг вуглецю. При спалюванні 1 000 га стерні в атмосферу виділяється до 500 кг оксидів азоту, 370 кг вуглеводнів, 3 т золи і 20 т вуглекислого і чадного газів. Це призводить до екологічних катастроф.
УГКЦ активно займається проблемами навколишнього середовища, тому було створено Бюро УГКЦ з питань екології. Робота цієї структури направлена на формування відповідального ставлення християн до природи, як до Божого створіння, та підвищення екологічної свідомості суспільства через інформацію та діяльність. Для цього створено чимало ініціатив.
Один з таких проєктів започаткувало фермерське господарство «Зарваниця АГРО» спільно з Золотниківською об’єднаною територіальною громадою, розпочавши виготовлення паливних гранул рослинного походження з відходів після збору зернових культур. Цей проєкт став результатом доброї співпраці ФГ «Зарваниця АГРО» й Золотниківської ОТГ, також він є підтвердженням позитивних результатів соціального підприємництва. Так, у с. Котузів відкрито цех із виробництва солом’яних пелетів. Перевага їх у тому, що вони не потребують спеціальних приміщень для зберігання, бо стійкі до вологи. У них висока щільність і тому горять довго. Для виготовлення паливних гранул використовуються пожнивні рештки, а тому вирощування зернових культур стає безвідходним виробництвом.
Дуже важливою є економічна складова процесу виготовлення пелетів. Скорочується споживання природнього газу, а для України це одне з найважливіших питань. Також створені нові робочі місця, задіяні люди, які роками не були працевлаштовані.
В. о. директора пелетного цеху Василь Барабаш працює у ФГ «Зарваниця АГРО» вже 5 років.
– Я слідкую за тим, щоби обладнання працювало, шукаю потрібні запчастини, – розповідає він. – У жнива тюкую солому, хлопці привозять її сюди, щоби потім переробляти. За зміну ми виготовляємо 8-10 т пелетів.
Готовою продукцією опалюють Марійський духовний центр, лікарню та школу в Золотниках. Також пелети продають у Буковель та на Рівненський завод із виробництва котлів.
Екологічно чиста продукція користується великим попитом за кордоном – Польща, Фінляндія, Швейцарія, що дає можливість експортувати готовий товар за межі України. Розширення виробництва зробить можливим використання пелетів українським споживачем, що покращить екологічну та економічну ситуацію в нашій державі.
(Про діяльність інших соціальних проєктів ФГ «Зарваниця Агро» читайте у наступних номерах)
Леся ЗАМОРСЬКА