Велика мистецько-просвітницька академія «Дні Пінзеля-2021» відбулася 12-13 червня в Бучачі. Її проводять уже втретє із 2016 року.
Геніальний скульптор Йоанн -Георг Пінзель, який працював у Бучачі в середині 18 століття на запрошення тодішнього власника цих земель графа Миколая Потоцького, разом з учнями створив неперевершені вівтарі, об’ємні зображення святих, рельєфні біблійні сюжети для храмів міста – костелу Успіння Діви Марії та Покровської церкви. До слова, у церкві приміського села Рукомиш теж зберігається робота цього майстра – фігура святого Онуфрія. А роботи Пінзеля – придорожні скульптури Богородиці та святого Яна Непомука – в той час позначали межі міста. Та найважливіша пам’ятка – Бучацька ратуша (1751 р.). Як адміністративний об’єкт вона немає аналогів у світі. Для неї Пінзель створив неповторні барокові скульптури – Козака, Невільника, Феміди, Геракла, що вбиває лернейську гідру, Русалки та інших. Бо достеменно нині ніхто не знає, скільки скульптур було на ратуші одразу після завершення її будівництва.
Роботам Пінзеля притаманна надзвичайна експресія і динамічність. Нерідко обличчя і рухи тіл мають вираз судом і конвульсій. А використання прийому кругового огляду надає скульптурам ілюзію вільнолюбства, нескореності, протесту проти рабств. Усі збережені роботи Пінзеля учасники свята могли побачити під час екскурсій по місту та в село Рукомиш.
Як відзначив на відкритті виставки фрагментів та гіпсових копій скульптур Пінзеля професор кафедри архітектури та реставрації НУ «Львівська політехніка» Олег Рибчинський, «скульптури Пінзеля можуть стояти на одному рівні з роботами Мікеланджело, Берніні чи Брауна». Поза сумнівом, збережені фрагменти цих скульптур потрібно реставрувати, що й робить в даний час згаданий митець із роботою Пінзеля «Феміда», а втрачені – відтворювати. Учасники «Днів Пінзеля 2021» були приємно вражені, як майстерно створив гіпсові копії двох скульптор Пінзеля – Козак і Невільник – львів’янин Любомир Кукіль.
Та мистецтво Пінзеля надихає сучасних мистців. Ініціатор мистецьких проєктів «Під зорею Пінзеля» Івона Лобан та голова БФ «Відродження історико-культурної спадщини імені Героя України Б. Г. Возницького» Олександра Лісаковська (Львів) привезли у Бучач роботи трьох скульпторів та картини 20 художників, створених під враженням від неперевершеної мистецької спадщини Пінзеля. Ці твори усі охочі могли побачити на виставці у Бучацькій ратуші, реставрація якої ще чекає і ніяк не дочекається завершення. А для завершення реставрації нижнього ярусу, встановлення системи водовідведення та інших робіт потрібно ще 7 млн. грн..
Письменник Андрій Аркан зі Львова презентував роман «Я, Іоанн», написаний як художня реконструкція знайомства Пінзеля з містами і його перебування у Бучачі, Монастирськах, Львові, селі Годовиці біля Львова, для храмів, яких він творив скульптури.
Завершилися «Дні Пінзеля 2021» у Бучачі виконанням творів відомих композиторів-класиків та показом відеофільмів про Пінзеля.
Роман Якель