21.11.2024
$
41.29
43.47
Dublin
2.2
°С
Невелика хмарність

Цебрів: занепад і відродження

01.05.2021
16:17:57
Поділитись:

Cело Цебрів – найбільше кількістю мешканців в Озернянській громаді після селища Озерна. Тут офіційно проживає 670 осіб. Однак сучасний Цебрів відображає всю глибину занепаду сіл України і Тернопілля зокрема, але все-таки вселяє певні надії на відродження.

GEDSC DIGITAL CAMERA

Цікава сакральна архітектура

Перша письмова згадка про поселення відноситься до 1546 року. Існує дві версії щодо походження назви села. У давнину воно знаходилося на захід від села Покропивна. Звідки б не наступали татари на Цебрів, все село лежало внизу, знаходилося ніби в цебрику. За іншою версією, рятуючись від татар, місцеві мешканці втікали в ліси. Але попереду був рів. І вони благали: це б рів перейти. Звідси й назва села.

Цебрів цікавий сакральною архітектурою. У 1822 році сюди перевезли із Закарпаття дерев’яну церкву, яка має оригінальну форму корабля. Жертводавцем був місцевий панський рід Гарачіків. Коли у вересні 1939 року в село вступили «червоні визволителі», то  останнього представника цього роду повели в ліс на розстріл. Але односельці спершу вмовили карателів зберегти йому життя: то був добрий пан, нікому не робив кривди. А через декілька тижнів пана Гарачіка таки замордували в Тернопільській тюрмі НКВС. А після війни  панський маєток із садами, палацом, каплицею, яка стала усипальницею роду, повністю зруйнували. Землі передали в користування колгоспу «Зоря». Про ті далекі часи нагадує  дерев’яна церква, яка нині закрита і потребує реставрації. А нову муровану церкву Покрови Пресвятої Богородиці збудували і освятили у 2007 році.

Нині село має майже повністю  аграрне обличчя. Майно колишнього колгоспу «Зоря» з токовим господарством і технікою розпаювали. Люди розібрали його між собою. Розпайовано 1110 га землі. Понад 450 га орендує компанія «Фармерз Груп Галичина» (колишня група компаній «Мрія»). Ще один великий орендар (понад 300 га) – це фермерське господарство «Софія-М»(голова Василь Алексєвич). Решта земельних паїв місцеві жителі обробляють одноосібно. Підприємці Віталій Качуровський і Ярослав Хвостяк мають у власності млин. Вони закуповують пшеницю, мелють і продають борошно. Тваринництвом ніхто в селі не займається. Ставок площею 4 га за межами населеного пункту використовує підприємець Віталій Сірант. ПП «Техпанель» викупило деякі приміщення і в селі виготовляє металоконструкції.

GEDSC DIGITAL CAMERA

Оновили школу та клуб

Цебрівська ЗОШ І-ІІ ступенів – найбільша в колишньому районі серед  схожих освітніх закладів. Нині тут навчається 85 учнів. Ще у 2009 р. в рамках ПРООН «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду»  в школі застосували енергозберігаючі технології. Замінили дерев’яні вікна на металопластикові. А коли у 2016 р. почала діяти окрема Озернянська громада, то за кошти державної субвенції на розвиток інфраструктури ОТГ капітально відремонтували дах школи та систему опалення. Невдовзі зробили ще й капремонт клубу: замінили покрівлю, вікна, двері, встановили нові підлоги, зробили електроопалення. На жаль, клуб майже постійно пустує, адже в селі практично немає художньої самодіяльності і театральної трупи, яка існувала ще у 1990-і роки. Старші мешканці відходять у засвіти, а молодь виїжджає якщо не за кордон, то хоча б у Тернопіль.

GEDSC DIGITAL CAMERA

Без дитсадка і ФАПу

У селі закритий ФАП: сімейний лікар не підписав достатньої кількості декларацій з місцевими мешканцями, і в цьому закладі не може утримуватися медсестра. Немає і дитсадка: декількох дошкільнят батьки возять за 10 км, в дитсадок у селі Великий Глибочок.

У Цеброві зупинено і ремонт доріг. У 2019-2020 роках, як розповів староста села Ігор Зварич, за державні кошти провели поточний середній ремонт 1,2 км дороги (від автотраси Тернопіль-Львів у напрямку Цеброва). Але на 2021 рік обласна рада при розподілі коштів не передбачила фінансування на ремонт доріг у Цеброві. Знову доведеться власними силами громади підсипати їх кам’яним відсівом.

                                                                 Роман Якель

На фото: Староста села Цебрів Ігор Зварич

Дерев’яна церква в селі Цебрів (1822 рік)

Відремонтована школа у селі Цебрів

Фото автора

Останні новини

21.11.2024
16.29.20
ЯК ЗМІНИЛИСЯ ЦІНИ НА СОНЯШНИК В УКРАЇНІ?
Закупівельні ціни на соняшник з олійністю 50% наприкінці минулого тижня знизилися в Україні на 300-5...
21.11.2024
15.33.26
МАЙЖЕ 200 ТИСЯЧ АГРАРІЇВ СЛУЖАТЬ У ЗСУ
У зв’язку з воєнною агресією росії Україна тимчасово втратила близько 20% територій, з як...
20.11.2024
22.38.56
ХВОРОБУ АЧС В УКРАЇНІ МОЖНА ПОДОЛАТИ КОМПЛЕКСНИМ ПІДХОДОМ
Виробники свинини вважають, що критичної ситуації з африканською чумою свиней в Україні немає, адже ...
20.11.2024
22.03.34
ХАБИ КАРТОПЛЯРСТВА ДЛЯ СПІВПРАЦІ З ЛОКАЛЬНИМИ ФЕРМЕРАМИ – ВІД ВИРОЩУВАННЯ ДО ЗБЕРІГАННЯ
У межах хабів картоплярі розвивають співпрацю, впроваджують контрактне вирощування, розширюють ...
20.11.2024
21.24.06
НА 21% ЗА ТИЖДЕНЬ В УКРАЇНІ ЗДЕШЕВШАЛА МОРКВА
На ринку моркви в Україні спостерігається тенденція до зниження цін. При цьому, за словами виро...
20.11.2024
13.45.52
СФОРМУВАЛИ ПЕРЕЛІКИ, ХТО ЕКСПОРТУВАТИМЕ ЯЧМІНЬ, КУКУРУДЗУ ТА СОЮ ДО КИТАЮ
Держпродспоживслужба сформувала Переліки осіб, що планують експорт ячменю, кукурудзи та сої до КНР т...
20.11.2024
13.21.03
ЧЕТВЕРТИЙ ТИЖДЕНЬ ПОСПІЛЬ У ПОРТАХ УКРАЇНИ ДЕШЕВШАЄ СОНЯШНИКОВИЙ ШРОТ
За даними моніторингу ІА «АПК-ІНФОРМ», четвертий тиждень поспіль ціни на соняшниковий шр...
19.11.2024
22.19.06
ЗНАЙОМТЕСЬ. ЕКСКЛЮЗИВНА ГЕНЕТИКА КУКУРУДЗИ STINE® І ТЕХНОЛОГІЯ НР (HIGH-POPULATION)
ТОВ «СІД ІНВЕСТ» є не лише ексклюзивним дистриб’ютором насіння цукрових буряків Fl...
Всі новини