23.11.2024
$
41.32
42.99
Dublin
6.7
°С
Суцільна хмарність

Струсів – туристичний і промисловий

21.05.2021
08:51:30
Поділитись:

Струсів – одне із стратегічних сіл Микулинецької громади, населення якого сягає 1500 мешканців. Його промисловий, сільськогосподарський і туристичний потенціал вельми згодиться для розвитку усієї  громади. А сам Струсів за умов продуманої системи оподаткування в держави і відновленої інфраструктури має непогані шанси стати промисловим селом і туристичним магнітом.

Приманки для туристів

Струсів вперше згадується в писемних джерелах у 1434 році як Підбогородиче (а ще – Підбугородичин, Підгородиче, Підгородище) і належало воно Янові з Оринина, а згодом перейшло до його сина – теребовлянського воєводи Станіслава Кердея. Та вже на початку XVI ст. це містечко отримало назву від нових власників – Струсів. Відтак селом володіли магнати Потоцькі, Лянцкоронські, Баворовські, Голуховські.

У Струсові збереглося чимало історичних пам’яток. Тут є греко-католицька церква св. Миколая монастиря отців василіан (1770 р.), православна церква св. Миколая (1930 р.), костел св.. Антонія(1903р.), синагога (ХІХ ст.) і, навіть, печерний храм з язичницькими келіями (ІХ ст.). Зацікавлюють туристів кладовища, які можна побачити обабіч автотраси, – великий цвинтар з польськими похованнями (багато надгробків створили відомі в Європі майстри), єврейський цвинтар і православне кладовище. У центрі села  височить колишній Народний дім(поч. ХХ ст.), а нині – Будинок культури, де знаходиться музей відомої Струсівської капели бандуристів «Кобзар» з автентичними експонатами. У селі діє музей братів Гірняків. А в розкішному палаці графа Агенора Голуховського, збудованому у XVIII ст. в стилі ампір, міститься обласна школа-інтернат. Та, на жаль, організованого туризму в селі досі немає.

– У даний час проблемою в Струсові є капітальний ремонт аварійного моста, – каже депутат Микулинецької селищної ради Ігор Дзвінка. –  Ці роботи уже включені у програму «Велике будівництво» і маємо надію, що до кінця листопада цього року або ще й  раніше його відремонтують. Є попередні плани, що у 2021 році, з нагоди 130-річниці від дня народження Патріарха Йосифа Сліпого, до Струсова приїде діаспора з Канади, яка опікується його музеєм у сусідньому селі Заздрість. Ми хочемо її прийняти  в оновленому Будинку культури. Тоді вже буде відремонтована дорога, впорядкована центральна частина села. І, можливо, з того моменту розпочнеться розвиток туризму в Струсові.

Підтримують дрібні підприємці

У колишньому райцентрі Струсів свого часу діяли ряд промислових підприємств – цегельний завод, завод продтоварів, великий піщаний кар’єр, працювали автотранспортне підприємство, розвивалася виробнича інфраструктура села. Але в кінці 1990-х – на початку 2000-х майно цих підприємств розпродали за безцінь.

Серед  великих підприємств тут працюють товариство «Струсів Агро», яке  орендує в селі майже 500 га сільгоспугідь і займається вирощуванням зернових і технічних культур, та товариство «Камінь Галичини» (добування та художня обробка натурального каменю). Розділений на офіси і складські приміщення колишній промисловий флагман Струсова – завод продтоварів. А на його базі, як розповідає староста сіл Струсів  і Бернадівка Людмила Дзвінка, можна було б створити організований ринок і майстерні, де місцеві мешканці отримували б різні послуги – з пошиття і ремонту одягу, взуття, побутової техніки тощо.

На жаль, великі підприємства з мільйонними оборотами, сплачують порівняно мізерні суми податків і беруть незначну участь в розвитку соціальної інфраструктури села. Як розповідає депутат Микулинецької селищної ради Ігор Дзвінка, дрібніші підприємці, як наприклад, Іванна Фарина (ресторанний бізнес), Мирослав Товарницький (роздрібна торгівля), Роман Терешко (роздрібна торгівля) краще  допомагають селу будматеріалами для ремонту доріг, технікою, робочими руками, ніж крупніші. Тому  дуже хотілося б, щоб середній і великий бізнес брав більш активну участь в соціальному розвитку села.

Невідремонтовані заклади

У Струсові діє ЗОШ І-ІІІ ст., де навчається майже 190 учнів. Її будівля потребує ремонту. В кінці 2017 р. відділ освіти тодішньої Теребовлянської райдержадміністрації оголосив відкриті торги на капітальний ремонт даху та утеплення фасаду школи. За інформацією системи «Прозоро», переможцем змагання стала львівська фірма «В.Ф.Ф.», яка запропонувала за ці роботи 2 млн. 550 тисяч гривень. Проведення ремонтів запланували на три роки – із грудня 2017-го – до грудня 2019-го, але на сьогодні замінили лише дві третини даху. Решта робіт досі залишаються невиконаними.

Заслуговує кращої долі  ще й заклад культури  в Струсові. 

  • Добре, що на 2021 рік вдалося включити в бюджет Миклинецької громади виготовлення проєктно-кошторисної документації на ремонт Будинку культури, – запевняє пані староста. – Ми надіємося, що наступного року на умовах співфінансування  з державним бюджетом розпочнуться  власне ремонтні роботи, і насамперед ремонт даху. Тоді зможемо запобігти подальшому руйнуванню будівлі – історичної пам’ятки.

Тим часом гостро бракує місць у Струсівському дитсадку. Проблема в тому, що прибудову до будівлі раніше викупив приватний підприємець і нині готовий продати її дитсадку. Староста Струсова Людмила Дзвінка бачить інший вихід із ситуації – на її думку, доцільно перемістити дитсадок в приміщення школи – де дітям було б і безпечно, і затишно.

                                                           Роман Якель

Останні новини

22.11.2024
21.49.54
У ДЕРЖАВНОМУ АГРАРНОМУ РЕЄСТРІ З'ЯВИТЬСЯ СИСТЕМА ОПОВІЩЕННЯ ДЛЯ БДЖОЛЯРІВ
Законодавчо на державному рівні анонсовано врегулювання питання щодо запобігання загибелі бджіл від ...
22.11.2024
18.51.32
НА ТЕРНОПІЛЛІ З'ЯВИТЬСЯ ЗАВОД ХАРЧОВИХ НАПІВФАБРИКАТІВ
Завод із виробництва харчових продуктів на основі тіста планують побудувати на Тернопіллі до літа 20...
22.11.2024
14.55.33
ВИРОЩУВАТИ СОЮ БЕЗ ГМО АГРАРІЯМ ВИГІДНІШЕ, ПРОТЕ ПОПИТ НА КУЛЬТУРУ МОЖЕ БУТИ ОБМЕЖЕНИЙ
Експортні закупівельні ціни на сою падають в Україні третій тиждень поспіль. Це дозволяє опускати ці...
22.11.2024
14.21.19
ЄВРОПЕЙСЬКІ ІМПОРТЕРИ НАРАЗІ НЕ ПОСПІШАЮТЬ КУПУВАТИ УКРАЇНСЬКУ КУКУРУДЗУ
Попри нещодавнє зниження цін, українська кукурудза стикається з парадоксом: її конкурентоспроможніст...
22.11.2024
13.37.55
УКРАЇНСЬКИЙ ЦУКОР ЗА ЦІНОЮ І ЗА ОБСЯГАМИ РЕАЛІЗАЦІЇ МОЖЕ ВИЙТИ НА НОВІ ВИСОТИ
Як повідомляють аналітики «ПУСК», створеного в межах ВАР, на українському ринку цукру сп...
21.11.2024
23.38.52
ОГОЛОШЕНО ЗАКУПІВЛІ ХАРЧУВАННЯ ДЛЯ ЗСУ НА ПЕРШЕ ПІВРІЧЧЯ 2025 РОКУ
Державний оператор тилу (ДОТ) оголосив закупівлі харчування для Збройних сил України на перше півріч...
21.11.2024
22.45.02
ЛЬВІВЩИНА ВИЗНАЧАЄ ПРІОРИТЕТОМ ІННОВАЦІЙНИЙ РОЗВИТОК АГРОПРОМИСЛОВОГО КОМПЛЕКСУ
У Львівському національному університеті ветеринарної медицини та біотехнологій імені С. З. Ґжицьког...
21.11.2024
22.04.54
У «ФРУКТ КОНСАЛТИНГ» ЗАВДЯКИ МОДЕРНІЗАЦІЇ ЗБІЛЬШИЛАСЯ ВРОЖАЙНІСТЬ ЯБЛУК
Господарство «Фрукт Консалтинг» із Закарпаття активно впроваджує сучасні технології для ...
Всі новини