13.06.2025
$
41.49
48.08
London
20.3
°С
Ясно

Сільський музей із понад півстолітньою історією

18.07.2021
09:37:10
Поділитись:

Найкращий сільський музей Тернопільщини – це державний краєзнавчий музей, що знаходиться в селі Денисові Купчинецької сільської громади. Він створений за ініціативою письменниці Іванни Блажкевич і відкритий 20 вересня 1967 року.

Внесок о. Йосипа Вітошинського

Спочатку експозиція була розміщена в приміщенні Денисівської школи, а з 1984 року – у колишньому проборстві отця Йосипа Вітошинського.

  • Саме завдяки отцю Йосипу Вітошинському наше село значно зросло в духовному плані, – наголошує директор музею Богдан Савак. –  Адже він заложив перший хор на Галичині – стоголосий чоловічий, а тоді ще мішаний був. Перша «Просвіта» після Львова була у селі Денисові. На це треба було великі кошти. Отець разом із хористами збирав внески, даючи концерти. Вперше гімн «Ще не вмерла України» відтворено хором під керівництвом  Йосипа Вітошинського не в Львові, не в Києві, а в селі Денисові!

Як розповідає директор музею, у проборстві свого часу проводилися репетиції хору та духового оркестру, діяла школа диригентів. Про хор із Денисова писав Іван Франко, який двічі побував у цьому селі.

  • Я вважаю, що завдяки самовідданій праці отця Йосипа Вітошинського із нашого села вийшло аж сім письменників, – наголошує пан Богдан. – На жаль, через польське й більшовицьке «визволення» всі вони розійшлися по світу. В нас жила лише Іванна Блажкевич, яку постійно переслідувала влада.

Вісім тисяч експонатів

Нині фонд Денисівського краєзнавчого музею становить понад вісім тисяч експонатів. Це предмети декоративно-прикладного мистецтва, цінні документи, рідкісні книги та рукописи, колекція нумізматики, у тому числі і й українських ювілейних і пам’ятних монет, старі та цінні фотографії, немала кількість речових предметів, творів образотворчого мистецтва, археологічних знахідок, технічних засобів тощо.

Денисівський краєзнавчий музей займає дев’ять кімнат, в яких демонструються наступні експозиції: «Козацькому роду – нема переводу», «Інтер’єр селянської хати кінця ХІХ ст.», «Перша світова війна», «Українське січове стрілецтво», «Українська Народна Республіка», «Діяльність ОУН-УПА», «Друга світова війна», «Діорама: Україна повстала 30 червня 1941 року», «УГД УНА», «Репресовані і реабілітовані», «Літературно-мистецький Денисів», «Повоєнні десятиліття: заснування колгоспу, евакуація людей із Лемківщини, Холмщини, Посяння, Поляшшя», «Освіта. Культура», «Політичні партії та культурно-громадські організації», «Наша славна діаспора».

У 1989 році Денисівському краєзнавчому музею надали статус народного, а в 1993-му — державного. У 2002 році його визнали найкращим сільським музеєм Тернопільщини. Усе це завдяки ентузіазму та невсипущій праці багатолітнього директора Богдана Савака, який на цій посаді з 1999 року. Він залюблений в історію рідного села, сам багато читає, пише книги й публікується у різних виданнях. Вдома має бібліотеку, в якій налічується понад 2000 книг. Каже, що одна кімната повністю зайнята книгами. Саме з його ініціативи в перші роки Незалежності України в Денисові відновили занедбану козацьку могилу, заввишки 9 метрів, про що у свій час мріяла ще Іванна Блажкевич.

Від 2001-го неперіодично виходить видання музею – газета «Денисівський вісник», редактором якої є Богдан Савак. Він публікує матеріали з історії Денисова та його округи, про відомих уродженців,  пам'ятки села та інші краєзнавчі розвідки.

Окрім директора в музеї працює зберігач фондів Наталія Грабар, яка відповідає і за виставкову роботу.

  • Основний фонд музею – це понад 8 тисяч експонатів, – каже пані Наталія. – У виставковому залі експозиції постійно змінюються. Вони приурочені до різних подій місцевого та національного значення, до ювілейних дат наших земляків. Найтривалішими є різдвяна та великодня виставки. Щороку я стараюся поповнювати їх новими експонатами та декораціями, в тому числі виготовленими власноруч із натуральних підручних матеріалів.

Географія відвідувачів музею доволі широка. У книзі відгуків почесних гостей зберігаються записи відвідувачів не лише з України, а й з Канади, США, Австрії, Німеччини, Австралії, Франції, Польщі, Чехії, Росії, Латвії, Естонії, Швеції, Голландії та інших країн світу.

Останні новини

12.06.2025
20.31.03
ФІДСТІМ ВПОРАЄТЬСЯ ІЗ НЕГАТИВНИМИ НАСЛІДКАМИ ТЕПЛОВОГО СТРЕСУ
ФІДСТІМ впорається із негативними наслідками теплового стресу, забезпечить стимулюючий вплив на захи...
10.06.2025
20.23.33
ВІЙСЬКОВИЙ З ТЕРНОПІЛЛЯ ДОГЛЯДАЄ ЗА ГРЯДКАМИ НА СХОДІ УКРАЇНИ
У вільний від служби час доглядає за грядками на передовій командир роти вогневої підтримки 83-го ба...
10.06.2025
18.38.45
AGRO UKRAINE SUMMIT 2025: ЯК ПРОЙШОВ МІЖНАРОДНИЙ АГРОСАМІТ У КИЄВІ?
У столиці нашої держави вже другий рік поспіль відбувся міжнародний аграрний форум Agro Ukraine Summ...
09.06.2025
21.51.52
TRAVELITEAGRO ЗАПРОШУЄ ВАС ПРИЄДНАТИСЯ ДО КОНФЕРЕНЦІЇ ПОЛЬОВОГО АГРОКОНСИЛІУМУ '25
7–8 липня 2025 р. біля м. Луцьк (на базі ф/г «ВІЛІЯ») відбудеться Конференція Поль...
08.06.2025
10.56.12
ВІТАЄМО ІЗ ЗЕЛЕНИМИ СВЯТАМИ!
Ще до християнства в хліборобському календарі наших предків Зелені свята займали вагоме місце і були...
06.06.2025
13.53.39
«АГРОТУР» РАЗОМ ІЗ АГРАРІЯМИ ВСТУПИВ У ЛІТО
Вийшов з друку черговий випуск журналу про сільгоспвиробництво та агропереробну промисловість і супу...
04.06.2025
20.10.14
РОЗВЕДЕННЯ ВРХ ЗАВЖДИ БУЛО ВАЖЛИВОЮ ГАЛУЗЗЮ ГОСПОДАРЮВАННЯ
Розведення великої рогатої худоби, свиней, овець, коней, відоме вже з часів неоліту. На території Ук...
04.06.2025
13.21.41
ПРОФІЛАКТИКА МАСТИТУ В КОРІВ У ПЕРІОД ЗАПУСКУ ТА СУХОСТОЮ
У системі лікувально-профілактичних протимаститних заходів, важлива роль відведена періоду сухостою,...
Всі новини