Cело Скоморохи Великогаївської об’єднаної територіальної громади – невеличке, трохи більше 500 мешканців, проте воно досить старовинне.
Перша згадка про це поселення датується 1450 роком. До нашого часу в селі збереглася неповторна архітектура – церква Пресвятої Богородиці (1906 р.) і неготичний Успенський костел (1908 р.), який відновлений за кошти польської сторони, і нині тут відбуваються богослужіння. Греко-католицька і римо-католицька громади співіснують мирно. А обласне відділення національної скаутської організації «Пласт», співпрацюючи із загальноосвітньою школою, відбудовує приміщення колишнього дитсадка в Скоморохах та планує проводити в ньому заходи для виховання молоді з усієї Великогаївської громади в патріотичному дусі, давати юнакам і дівчатам добрий фізичний гарт і спортивний вишкіл.
Виготовляють генплани
Найбільший виробник у Скоморохах – приватне підприємство «Агрофірма «Медобори»» (директор Володимир Крупніцький), яка має в обробітку майже дві тисячі гектарів землі. Крім вирощування зернових і технічних культур, це підприємство розвиває ще й тваринництво, утримуючи ферму на 70 корів. Агрофірма займається ще й переробкою сільгосппродукції – її млин змелює зерно на крупи, а в міні-пекарні випікають смачний хліб. В селі діє й невелике фермерське господарство «Джерело».
Іван Сампара є наймолодшим з-поміж усіх старост Великогаївської громади за терміном перебування на цій посаді. Він очолює старостинський округ, до якого входять Скоморохи, Смолянка, Прошова і Теофілівка. У самоврядуванні працює лише три місяці, проте добре знає болючі місця і невирішені проблеми цих населених пунктів.
– Держгеокадастр уже передав у власність Великогаївської громади землі сільськогосподарського призначення, які знаходяться за межами населених пунктів, – каже Іван Сампара. – Тепер виготовляються генеральні плани сіл Скоморохи, Прошова і Смолянка. Коли вони будуть затверджені, громада зможе повноцінно розпоряджатися цими земельними ділянками і віддавати їх в оренду інвесторам. Звісно ж, на конкурсних умовах, через аукціони, як того вимагає законодавство.
Чим «дихають» бюджетні заклади
У 2016-2017 роках провели ремонт загальноосвітньої школи І-ІІ ступенів у Скоморохах. За рахунок власних коштів громади відновили один корпус і перекрили дах цього навчального закладу, що обійшлося у майже 3 млн. гривень. У даний час в приміщення школи переведено дитсадок, в якому перебуває дві групи дошкільнят (40 дітей). Спільна система опалення у школі і дитячому дошкільному закладі дає змогу суттєво економити кошти на опалення.
Торік за кошти громади відремонтували приміщення ФАПу. Мешканців села обслуговує місцевий фельдшер, а для медичних консультацій і нескладної діагностики в Скоморохи регулярно приїжджає сімейний лікар із села Баворів. Як запевнив староста, люди задоволені медичним обслуговуванням у селі, адже не потрібно їхати за будь-якими медичними послугами в місто. Зате потребує «невідкладної допомоги» клуб, щоб не завмирало культурне життя села і продовжувала розвиватися художня самодіяльність – жіночий хоровий і театральний колектив.
А для того, щоб розвивався спорт у Скоморохах, влада села планує відродити футбольну команду, в якій гратимуть місцеві хлопці із сіл Скоморохи, Прошова, Смолянка.
Відремонтували дороги
У цьому чепурному селі уже діє комунальне господарство. В Скоморохах, як і в усіх селах старостинського округу, на вулицях стоять контейнери для сміття, яке щотижня вивозить підприємство з Тернополя «Еко-тер». На черзі – запровадження роздільного сортування твердих побутових відходів.
– За короткий період діяльності Великогаївської об’єднаної територіальної громади на умовах співфінансування з бюджетів громади і області відремонтували дорогу, яка з’єднує села Скоморохи і Смолянка, – каже Іван Сампара. – Вона набула європейського вигляду. Також відремонтували дорогу в селі Прошова. Надіємося, що обласна влада дотримає обіцянку, і за співфінансуванням з нашою громадою будуть відремонтовані автодороги Скоморохи-Прошова, протяжністю 2 км, і Прошова – до межі з Мишковичами (1,8 км).
Роман Якель
На фото: Староста сіл Скоморохи, Смолянка, Прошова і Теофілівка Іван Сампарах
Фото автора