Роман Сушко: «Ми проводимо такі заходи, які об’єднують усіх»
Роман Сушко: «Ми проводимо такі заходи, які об’єднують усіх»
21.05.2021
08:40:53
Поділитись:
Потужна Байковецька громада значну увагу приділяє розвитку культури. Цього року відділ культури, молоді та спорту Байковецької сільської ради відзначає свій перший ювілей – 5 років з часу створення зі значними здобутками.
Пишаються творчими колективами
Начальником цього відділу з квітня 2016 року є Роман Ігорович Сушко. Під його керівництвом усі 26 закладів, клубного типу та бібліотеки, постійно вдосконалюються. Розвиваються також і творчі колективи, активно залучається молодь, пропагується спорт.
У нашій громаді є творчі колективи зі званням і «народний», «зразковий», та просто аматорські, – розповідає Роман Ігорович. – Загальна кількість учасників становить понад 600 осіб. Незважаючи на обставини, спричинені пандемією, наші працівники культури і учасники колективів дуже швидко знайшли вихід із цього становища – пристосувалися до нових умов, почали знімати й монтувати відео із концертів та інших заходів, перейшли в онлайн-формат.
Зі слів начальника відділу культури, молоді та спорту, керівники закладів культури, художні керівники колективів, концертмейстери Байковецької громади щомісяця збираються на наради, щоб корегувати свої дії та плани. Місцевим артистам наразі бракує спілкування із залом, бо заходи на відкритому повітрі дещо розсіюють увагу.
Наші колективи – дуже потужні, – каже Роман Ігорович. – Зокрема народний ансамбль танцю «Глорія Бай» (керівник – заслужений працівник культури України Лілія Вельган), народний аматорський хор клубу с. Шляхтинці (керівник Степан Матковський), фольклорно-обрядовий колектив «Горлиця» Будинку культури с. Лозова та клубу с. Курники (керівник Дарія Ткач), хор «Двони Лемківщини» Будинку культури с. Соборне (керівник – заслужений відмінник освіти України Анатолій Мацейків). Також є зразковий аматорський фольклорний колектив «Чернелівські забави» Будинку культури с. Чернелів-Руський (керівник Тарас Сотула). Усі керівники надзвичайно талановиті, а колективи досить потужні. Вони живуть своєю роботою, тому пандемія для них не стала перепоною.
Переформатували бібліотеки
Завдяки програмі DOBRE у Байковецькій громаді придбали апаратуру, відеокамеру, дрон та інші технічні ресурси. Їх надають при потребі тому чи іншому закладу культури, де знімають відео. Нещодавно відзняли Хресну дорогу, захід до Дня пам’яті та примирення. Щоразу якість відео покращується.
Перші сміливі кроки на цій посаді – це було об’єднання шкільних бібліотек із публічними, – каже пан Сушко. – У мене була ціль – не втрати спеціалістів, бо бібліотекар – це і краєзнавчі дослідження, і вивчення історії села, це і обробка книжкового фонду, і замовлення книжок, і облік формулярів, і гурткова робота тощо. Ми переконалися на власному досвіді, що тісна співпраця клубів і бібліотек дає прекрасний результат. У нас бібліотеки працюють майже до
9-ї години вечора, вони забезпечені Інтернетом. Це мультимедійні платформи, якими охоче користуються і діти, і молодь, і старше покоління. Наші бібліотеки зараз переформатовуються у сучасні коворкінг-центри. Наприклад, у бібліотеці в Шляхтинцях зроблений гарний ремонт, є нові меблі, ноутбуки, і, навіть, 3-D принтер.
У громаді працюють над тим, щоб усі бібліотеки укомплектувати комп’ютерами, а в селах, які нещодавно приєдналися, планують проводити ремонти цих установ. До пандемії культурна галузь у Байковецькій громаді розвивалася досить стрімко – робили ремонти, купували меблі та обладнання, шили костюми, але карантинні обмеження внесли свої корективи.
Ми щороку проводили два фестивалі – культурно-спортивний «Дзиґа-Бай» і відкритий мистецький фестиваль «Серпневі барви», який започаткували у 2016 році, – розповідає Роман Ігорович. – На цей фестиваль запрошуємо гостей із сусідніх громад та областей. Востаннє ми його проводили в Гаях-Шевченківських, тоді він зібрав біля 7 тисяч осіб. Програма була настільки насиченою, що вже навіть думали розширювати захід на два дні. У 2016 році було 180 учасників, а на крайньому – 540.
Створили Молодіжну раду
Досить активною є молодь Байковецької громади, яка хоче себе реалізовувати у мистецтві, науці, спорті. Задля цього створили Молодіжну раду Байковецької сільської ради, проте її розвитку перешкодила пандемія. За словами пана Сушка, молодь напрацювала екологічні та соціальні проєкти.
Наша молодь активно долучилася до збору необхідних речей для постраждалих в наслідок повені на Івано-Франківщині, – розповідає Роман Ігорович. – Ми налаштовуємо молодих людей на конструктив, щоб вони долучалися до роботи громадських організацій, вчилися писати проєкти на грантові програми, для того, щоб реалізовувати свої мрії. В нас є громадський бюджет. Ми даємо можливість молодим людям писати проєкти і реалізовувати їх. Керівництво громади активно підтримує і покладає на них великі надії.
У лютому 2018 року у Байківцях відкрили спортивний гурток із футболу, тренерами є відомі футболісти тернопільської «Ниви», Ігор Біскуп, Ігор Яворський та молодий, перспективний тренер Валентин Білик. Починали з 20 дітей, а зараз є близько 200.
Ми зробили опитування дітей по школах про те, якими видами спорту вони хотіли би займатися, – розповідає пан Сушко. – Результати нас здивували, бо діти хочуть займатися плаванням. Хоча побудова водної арени вимагає великих інвестицій, але діти дають нам зворотній зв'язок, вказуючи нам напрямок, у якому треба працювати.
Проводять сільські спортивні ігри
Окрім футболу розвивають також волейбол, настільний теніс та інші види спорту. 23 травня у Байковецькій громаді будуть проводити сільські спортивні ігри з міні-футболу, настільного тенісу, волейболу, шахів, шашок, гирьового спорту. Переможців делегують на обласні змагання.
У нас налагоджена співпраця з різними спортивними організаціями – додає Роман Ігорович. – Ми шукаємо різні можливості, щоб дати дітям проявити свої таланти. Я бачу надзвичайно великий стрибок у розвитку громади за 5 років. Змінилася культура, спорт і саме ставлення до них. Ми проводимо такі заходи, які об’єднують усіх.