Щороку 18 травня відзначають Міжнародний день музеїв, коли більшість музеїв працюють безкоштовно і радо показують свої виставкові зали для відвідувачів. Напередодні професійного свята хочемо розповісти про Народний громадський історико-краєзнавчий музей Підгаєцької міської ради, який відновив свою діяльність 1 листопада 2022 року.
Ми поспілкувалися із завідувачкою цього закладу Олександрою Лотоцькою, яка взялася за відновлення діяльності музею з 24 березня 2022 року. Спершу самотужки провела косметичний ремонт приміщення. Гроші на це виділив відділ культури, туризму молоді та спорту Підгаєцької міської ради. Відтак розклала експонати і з першого листопада минулого року почала гостинно приймати відвідувачів. Про заходи, що відбуваються у музеї, пані Олександра пише пости на сторінці закладу у соцмережі «Фейсбук».
Історія музею у Підгайцях розпочалася у 1993 році, коли місцева організація «Союзу Українок» ініціювала створення музею УПА. Ідейною натхненницею була Ольга Букавин, котра створила музей УПА в підвальному приміщенні, де колись працівники НКВС катували політв’язнів. Він проіснував до 1998 року. У 2002 році заклад отримав статус Підгаєцький історико-краєзнавчий музей. Згодом його знову перенесли в інше приміщення.
Багато експонатів музею подарували колишні жителі м. Підгайці й навколишніх сіл. Зокрема тут знаходиться збірка споминів колишніх вояків Української Повстанської Армії «В рядах УПА», хроніка «Незабутні літо та осінь повстання незалежності 1991 року», матеріали «Відзначення 60-ліття». Велику цінність представляє і переклад з російського публіцистичного твору Івана Біласа «Репресивно-каральна система в Україні у 1917-1953 роках», написана на основі досліджень архівних матеріалів, де розкривається підступна технологія поборювання національно-визвольного руху ОУН-УПА, яку практикували органи НКВС.
Загалом у закладі є три відділи. Перша зала – це археологія і визвольна боротьба на Підгаєччині, друга зала – художньо-публіцистична, де знаходяться картини і літературно-публіцистичні матеріали місцевих краєзнавців та колишніх жителів Підгаєччини, які зараз проживають за кордоном. Третя зала – народознавча. Вона найцікавіша для відвідувачів, бо тут є експонати, що відображають культуру й побут селян, які проживали на теренах краю впродовж ХІХ ст.
Олександра Лотоцька прагне зробити музей родзинкою Підгайців, куди б охоче приходили і місцеві жителі, й гості міста. Тому залюбки організовує різні тематичні виставки, майстер-класи, презентації тощо.
Народний громадський історико-краєзнавчий музей Підгаєцької міської ради працює з понеділка по п’ятницю з 8.00 до 17.00 год. Субота й неділя – вихідні дні. Екскурсію можна замовити за номером: 097 890 79 22. На час воєнного стану вхід вільний.
Леся ЗАМОРСЬКА