Село Нижчі Луб’янки вписало славну сторінку в облогу Збаразького замку в далекому 1649 році, а також створило інші пам’ятні події історії краю. Воно цінне своїми мешканцями (населення 1285 осіб), промисловим та сільськогосподарським потенціалом, бюджетними закладами і може достойно долучитися до розвитку усієї Збаразької міської територіальної громади.
Тут зупинявся Б. Хмельницький
Небагато часу спливло від першої писемної згадки (1463 р.) як через поселення Нижчі Луб’янки пролягли два шляхи – татарський і козацький. Влітку 1649 р. у Нижчих Луб’янках зупинявся гетьман Богдан Хмельницький, який звідти керував облогою Збаража. Про це нині нагадує липа – ботанічна пам’ятка природи місцевого значення. До слова, назва села походить від кори липового дерева –луба. А далі від Збаража знаходяться Вищі Луб’янки. До 1937 року ці два села були однією гміною (селом).
У Нижчих Луб’янках тішить зір мурована церква Пресвятої Богородиці, збудована ще у 1868 р. Село увійшло в історію завдяки власному духовому оркестру,одному з перших на Збаражчині, який при товаристві «Просвіта» заснував місцевий житель Дмитро Атаманець. Він також керував драмгуртком і хором. А уродженець Нижчих Луб’янок сотник Легіону Українських Січових стрільців Роман Дудинський прославився у боях з російським військом на горі Лисоня у вересні 1916 р.
Економіка Луб’янок
У Нижчих Луб’янках є підприємці, які займаються переробкою деревини. Наприклад, ФОП Ігор Данилевич, маючи пилораму в селі, давно виготовляє паркетну дошку, дерев’яні конструкції для даху та інші вироби з дерева. У селі діють два фермерські господарства – СФГ «Оранта»(голова Петро Береза) та ФГ «Арсен» (голова Василь Таращук) котрі платять за оренду земельного паю, який в середньому становить 2,23 га, – 1,8 тонни зерна. А підприємці Сергій Хрустовський та Ігор Шаповалов мають тваринницьку ферму, де розводять свиней.
Староста сіл Нижчі та Вищі Луб’янки і Новий Роговець Ольга Гвязда розповідає, що підприємці надають соціальній сфері села благодійну допомогу. Наприклад, недавно фермер Петро Береза придбав для потреб школи газонокосарку, а підприємці Ігор Шаповалов та Ігор Данилевич традиційно фінансують подарунки дітям-сиротам до дня св. Миколая і новорічних свят.
Школа потребує ремонту
Нижчі Луб’янки можуть похвалитися ЗОШ І-ІІІ ст.., де тепер навчаються 102 учні. Але вона вкрай потребує капітального ремонту з впровадженням енергозберігаючих технологій. Першочергове завдання – замінити дах, який протікає, дерев’яні конструкції, а також належить підсилити фундамент, утеплити зовнішні стіни мін ватою, оздобити фасади і капітально відремонтувати газове опалення. Проєкт вартістю майже 8 млн грн., де передбачено фінансування в основному з держбюджету, чекає і ніяк не дочекається реалізації.
У дитсадку «Барвінок» перебуває 35 дошкільнят. Будівлю відремонтувалиі, три роки тому встановили автономну котельну на альтернативному виді опалення – дровами. При цьому вдалося досягти відчутної економії коштів, бо паливних дров у селі вистачає. А в колишній котельні, спільній для сільської ради, школи і дитсадка, завдяки попередньому сільському голові Василю Таращуку обладнали пожежну частину, де є машина, персонал з 5 осіб. Ця пожежна частина обслуговує декілька сіл.
У сільській амбулаторії сімейної медицини нині працює сімейний лікар і 5 осіб молодшого медперсоналу.
У наших планах – перенести амбулаторію в адмінбудівлю сільської ради, де вже є аптека і стоматологічний кабінет, – запевняє пані староста. – Ми хочемо зробити так, щоб всі важливі соціальні установи знаходилися в одному приміщенні і людям було комфортно.
У Нижчих Луб’янках є великий Будинок культури, який тепер називається Центр культурного дозвілля. Його директор Оксана Жила зуміла налагодити роботу не тільки жіночого вокального колективу, але й гуртка дитячої художньої самодіяльності, який виступає на різних святах села.
Невирішені проблеми
Всі села громади, в тому числі Нижчі Луб’янки, тепер обслуговує Збаразьке міське комунальне підприємство із благоустрою «Добробут», яке надає техніку для вивозу сміття. А допомагають старости, кожен з яких має підсобного працівника. Добре, що мешканці Нижчих Луб’янок уже звикли поміщати у спеціальні контейнери вироби з пластику, а не сипати туди сміття гамузом, проте практику роздільного сортування сміття в селі потрібно розвивати.
Із ремонтом доріг ситуація в Нижчих Луб’янках – не критична, адже, як розповідає староста Ольга Гвязда, попередній сільський голова Василь Таращук доклав чимало зусиль, щоб тротуари і деякі важливі дороги в селі були відремонтовані. Залишилося зробити асфальтове покриття на двох вулицях – Т. Шевченка та Л. України.
Роман Якель