Село Ангелівка, що знаходиться за 16 км від Тернополя, хоч і невеличке (майже 600 мешканців), проте воно й раніше не було забуте Богом і людьми. Слава про тутешній радгосп «Плодовоягідний» розходилася по всій Україні. Наприкінці 1980-х у селі збудували школу-десятирічку. Але з минулого року, коли воно увійшло до складу Байковецької територіальної громади, з’явилася надія, що його розвиток буде продовжуватися, бо є для цього всі підстави.
Звідки з’явилася Ангелівка
Землі, на яких розташована сучасна Ангелівка, належили до маєтку Давидовських. У часи Австро-Угорщини у цій родині залишилась вдовою дочка Анеля, якій подаровали 180 моргів поля і збудували фільварок, назвавши його на честь дочки Анелівка. Потім вона продала свій маєток пану Гльогеру. На основі фільварку і організувався хутір Янелівка.
У 1939 р. його перейменували на Ангелівку, що в ходила до Чернелево-Руської сільради. А у 1975 р. село було знову перейменоване – цього разу на Пігарєве – в пам'ять про Героя Радянського Союзу Миколу Пігарєва, який поблизу цього населеного пункту повторив подвиг Олександра Матросова. Та вже у 1991 р. селу повернуто назву Ангелівка.
У радянський час громада Ангелівки не мала власного храму. Віруючі молилися у капличці. А на зорі Незалежності, у 1992 р. мешканці села завершили будівництво величної церкви Покрови Пресвятої Богородиці.
Промисловість і відпочинкова зона
В Ангелівці розвивається промисловість, давно працює ПАТ «Ангелівка». Воно випускає дитячі коляски, які користуються попитом в усій Україні. Решта економіки – сільськогосподарське виробництво. Як розповів староста Ангелівки Володимир Сандлак, майже 200 га земельних паїв орендує ТОВ «Весна». А ФГ «Горячек» і ФОП Іван Дмитрів обробляють по декілька десятків гектарів земельних паїв місцевих мешканців. У селі є також ставок «Веселий карасик» із відпочинковою зоною, які зробили фактичні керівники ТОВ «Весна» Іван Крисак і Ярослав Василик. У цю місцину приїжджають на відпочинок у вихідні дні чимало людей, особливо мешканців Тернополя.
Учні виграли грант ЮНЕСКО
Із початку 1980-х років у селі діє ЗОШ І-ІІІ ступенів, споруджена для дітей двох сіл – Ангелівки та Романівки. Нині тут навчається майже 200 учнів. Учні посідають багато призових місць на різних змаганнях і предметних олімпіадах. Для прикладу – недавно вони підготували проєкт і вже виграли грант ЮНЕСКО (50 тисяч грн.) на побудову теплиці, де вирощуватимуть декоративні дерева. У школи є непогані шанси стати опорною школою із філіями у сусідніх селах. Цього літа за кошти Байковецької громади у навчальному закладі повністю оновлять їдальню, а в наступні роки, потрібно буде капітально відремонтувати дах і фасади.
В Ангелівці немає дитсадка. Але шкільний автобус здійснює замкнутий рейс – дошкільнят відвозить у дитсадок в сусіднє село Романівку, а на зворотному шляху привозить звідти дітей у школу Ангелівки.
Відкриють амбулаторію
В Ангелівці ще у 2019 р. збудували клуб. У ньому уже обладнали відділене робоче місце адміністратора ЦНАПу, щоб людям не доводилося їздити за адмінпослугами у Байківці. Тепер належить закупити меблі, апаратуру – і клуб працюватиме за своїм призначенням.
Цими днями у селі завершили будівництво амбулаторії сімейної медицини. Як запевняє староста, медичними послугами зможуть скористатися усі охочі мешканці громади. У сучасній будівлі сімейний лікар буде мати усі умови для роботи, відпочинку і, навіть, проживання. Невдовзі завезуть діагностичне обладнання.
Тішить, що дороги в Ангелівці у доброму стані, а центральні – заасфальтовані.
У селі поки що немає роздільного сортування сміття, люди скидають усе сміття в контейнери, які за результатами тендеру вивозить підприємство «Екотерн» з Тернополя. У мешканців Ангелівки тривалий час були проблеми з неякісною водою. Та недавно працівники КП «Байковецьке» прибули в село, капітально почистили водонапірну вежу і люди отримують чисту воду.
Роман Якель