01.11.2024
$
41.22
44.85
Columbus
13.2
°С
Невелика хмарність

Професіонал – це той, хто прагне вдосконалюватися…

04.02.2024
19:29:54
Поділитись:

Для аграріїв ТОВ «Агропрогрес Теребовля», що в селі Лошнів Тернопільського району, час відпочинку в зимові місяці є доволі умовним. Господарі землі у цей відносно тихий для сільгоспвиробництва час інтенсивно готуються до гарячого весняно-літнього періоду і турбот їм не бракує. Необхідно поповнити запаси насіння, засобів захисту рослин, пально-мастильних матеріалів, здійснити профілактику та ремонт техніки. А наявність у цьому сімейному агропідприємстві тваринництва зобов’язує господарство двовекторно, враховуючи потреби кожного з напрямків, розвивати його та добиватися в кожному з них рентабельного виробництва. Про це та інше  – в бесіді із заступником директора з виробництва ТОВ «Агропрогрес Теребовля» Богданом Карачкою. 
Пане Богдане, наскільки взаємопов’язані в агропідприємстві рослинницька з тваринницькою галузі? 
Ми вирощуємо зернову групу відповідно до потреб нашої господарки.  Для прикладу, через низьку собівартість нині проблемно продати ярий чи озимий ячмінь, однак для потреб тваринництва ми цю культуру змушені у себе висівати. Потрібно 3 тис. тонн ячменю – ярого чи озимого. Для цього  щороку в нас має бути виділена обов’язкова площа під ячмінь в 400 га. І це ще мінімум. Також для цього сектору господарства потрібно понад 3 тис. тонн пшениці. Наступне завдання – транспорт, який має, наприклад, підвести на ферму зерно чи вивезти гній. 


Які пріоритети щодо вирощування сільгоспкультур встановлено в ТОВ «Агропрогрес Теребовля»?
Ми садимо те, що дає у підсумку максимальні прибутки від  вирощування тих же олійних культур: кукурудзи, соняшника, ріпаку чи сої. Однак неможливо посіяти лише технічні культури і забути за озиму пшеницю. Цьогоріч її посіви збільшимо, щоправда завдяки зменшенню площ тієї ж кукурудзи. Окрім озимої пшениці також ставку зробимо на озимий ячмінь, цукровий буряк і сою. 


Господарство здійснює сівозміну культур та врегульовує посівні площі відповідно до рентабельності культур?
Якщо в попередні роки у нас стабільно було кукурудзи 700 га, то в цьому орієнтовно очікуємо 560 га, ріпаку – майже 550 га. Зрозуміло, що коли ти хочеш вирощувати цукровий буряк, сівозміна має бути. Торік наша господарка вирощувала сім культур. Цьогоріч – шість. Площі земель, що ми обробляємо, а це 4.4 тис. га, не збільшаться.


Чи є у Вас улюблена культура, незалежно від її врожайності?
Номером один особисто для мене є цукровий буряк. Це найскладніша сільгоспкультура щодо затрат праці. Ще донедавна вирощували її за традиційною схемою. Це коли обприскувач їхав певною площею дев’ять разів, цьогоріч  плануємо зменшити цей процес до семи. Хочемо використати «конвізо» –боротьба з бур’янами відбуватиметься завдяки обприскуванню площ за два проходи, хоча в свою чергу цей метод є більш затратним. 
Які конкретні цифри прибутковості стоять за кожною з вирощуваних господарством культур?
Найбільш прибутковою культурою минулого року був цукровий буряк, другу позицію посіла соя. Третя – озима пшениця, якої вдалося зібрати майже 8 тон з га. Оскільки вона була продовольчою, господарство її продало. Найвища ціна становила  6150 грн/т, найнижча – 5900 грн/т. Тому, коли ти збираєш вісім тонн з гектара, то шість на вісім і вже є арифметика, яка тішить.
Для більшості аграріїв основою ефективного виробництва є здійснення аналізу ґрунту. Чи вдалося вам його здійснити?
Професіонал – це той, хто прагне вдосконалюватися. Ми теж працюємо над розвитком свого господарства. Запланували перехід на точне землеробство, але через війну не змогли втілити це в життя, бо не можемо дозволити собі лишніх витрат. Є різні поля за якістю. З  трьох тисяч гектарів полів маємо трохи більше 300 га саме такої «бідненької» землі. Гірші поля зазвичай засіваємо соняшником і озимою пшеницею, налаштовуючись на те, що урожайність там буде нижчою. Нині є інший метод. Комбайн малює карту полів, показуючи врожайність на оброблювальних ділянках. І логічно, що там, де врожайність менша, грунти підживлюємо, збільшуючи їхню густину чи кількість міндобрив.

Наскільки ТОВ «Агропрогрес Теребовля» вже забезпечило себе пально-мастильними матеріалами, міндобривами та всіма іншим необхідним складовими для успішного проведення весняно-посівних робіт?
Закупили 120 тонн солярки, що дозволяє стверджувати про стовідсоткову  забезпеченість паливом. З мінеральних добрив для потреб посівної придбали: 340 тонн селітри куплено, 130 тонн сульфату амонію, 400 тонн карбаміду (бракує ще 250 тонн) і 200 тонн складного карбаміду. З насіння ми закупили: цукрового буряка «Бета сіт конвізо», кукурудзи сорт «Монсанто» і невелику частинку «Євраліс». У «Вітагро» придбали насіння сої два сорти і соняшник – сорт Люмарей на 497 га.
Стосовно ЗЗР, то маємо україно-норвежську фірму «Норест агро», з якою ми домовились про всю підживку. 
Щодо засобів захисту, чи експериментуєте з препаратами на конкретних культурах? І чи впорюються вони із захворюваннями рослин?
Частково експерементуємо, але зазвичай використовуємо тільки оригінальні препарати від фірми «BASF». Проблем з хворобами не маємо, справляються фунгіциди.
Чи має ТОВ «Агропрогрес Теребовля» невирішені проблеми?
Постійно відчувається брак спеціалістів, зокрема є потреба в хороших механізаторах і загалом у фахівцях, які хочуть працювати в господарстві. Чимало людей з громади пішли на війну. Звичайно основні наші працівники, зокрема трактористи мають «бронь». Загалом їх є сім, чотири в активі  на площу в понад 4 тис га земель.

Юрій ЛУГОВИЙ

Останні новини

31.10.2024
23.20.00
УКРАЇНА НА ШЛЯХУ ДО ГЛОБАЛЬНОЇ ЦИФРОВІЗАЦІЇ АГРОПРОДОВОЛЬЧОЇ ПРОДУКЦІЇ
Уряд ухвалив рішення, що надає можливість впровадження системи ePhyto та приєднання інформаційної ав...
31.10.2024
22.58.30
ОККО ПЛАНУЄ ЗАПУСТИТИ НА ТЕРНОПІЛЛІ НОВИЙ ЕЛЕВАТОР
ОККО GROUP збудує елеватор на 60 тис. тонн одночасного зберігання зерна в рамках будівництва бі...
31.10.2024
22.23.50
У ЛИСТОПАДІ ЗЕРНОВОЗИ УКРЗАЛІЗНИЦІ ВАРТУВАТИМУТЬ 1250 ГРН НА ДОБУ
Хоч у листопаді знизяться ставки плати за використання більшості рухомого складу АТ «Укрзалізн...
31.10.2024
22.02.20
ЗАВДЯКИ СУЧАСНОМУ ОБЛАДНАННЮ ВРОЖАЙНІСТЬ ЯБЛУК ЗБІЛЬШИЛАСЬ НА 20%
Господарство «Фрукт Консалтинг» із Закарпаття активно впроваджує сучасні технології для ...
31.10.2024
21.39.53
ЗРОСТАЮТЬ ЦІНИ НА ЯКІСНУ УКРАЇНСЬКУ МОРКВУ
Підвищення торгової активності стимулює зростання цін на моркву в вітчизняних господарствах, повідом...
31.10.2024
09.02.50
ВШАНУВАЛИ ПАМ'ЯТЬ ВИПУСКНИКА ЗБАРАЗЬКОГО ЛІЦЕЮ
Меморіальну дошку в пам'ять про ще одного Героя – випускника Збаразького ліцею Тернопільської ...
31.10.2024
08.42.43
ВОЛОДИМИР КРАВЕЦЬ ЗНОВУ ОЧОЛИВ ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ПЕДУНІВЕРСИТЕТ
30 жовтня 2024 року з ініціативи Міністерства освіти та науки України відбулися загальні збори трудо...
31.10.2024
08.04.19
ЗАХИСНИК ІЗ КРЕМЕНЕЧЧИНИ ОТРИМАВ «ХРЕСТ ДОБЛЕСТІ»
Головнокомандувач Збройних Сил України, генерал Олександр Сирський на передовій лінії фронту вручив ...
Всі новини