Виїзну презентацію монографії львівської дослідниці Надії Мельник «Габрусевичі. Священнича родина», яка вийшла друком 2022 року у львівському видавництві «Сполом», провели науковці ДІАЗ у м. Бережани у бібліотеці с. Вільховець Саранчуківської сільської територіальної громади. Книга присвячена молодшому синові авторки Ростиславу, який добровольцем із 10.04.1922 р. боронить Україну від російської навали.
Модератором презентації виступила завідувач науково-дослідного та музейно-просвітницького відділу ДІАЗ у м. Бережани Олена Лугова.
У дослідженні, як зазначила Надія Мельник, відображено трагічну історію родини о. Северина Габрусевича, колишнього бережанського гімназиста, який упродовж 1895-1905 рр. служив парохом у Вільхівці біля Бережан.
Згодом, після 1924-го, панотцю випала доля служити парохом в іншому Вільхівці – на Бібрщині. Там 20.09.1949 р. 81-річний священник був арештований НКВД і разом з двома дочками вивезений на Сибір, звідки уже не повернувся.
У Вільхівці біля Бережан у родині пароха народилося четверо дітей – Антін, Ольга, Іван і Володимир.
Найстарший Антін, вояк УГА, учасник боїв за Львів, разом із військом УНР брав участь у звільненні Києва 30.08.1919 р., загинув у боях з більшовиками і похований у братській могилі під Києвом.
Наймолодший із народжених у Вільхівці біля Бережан дітей – син Володимир – був одним з організаторів Служби Безпеки ОУН Львівщини. Подальша його доля не відома. Однак, відомо, що ще в 1970-х його розшукувало КДБ.
Утім в аннали історії боротьби за українську незалежність передовсім увійшов середульший брат Іван.
Народжений 20.09.1902 р. у Вільхівці біля Бережан колишній бережанський гімназист Іван Габрусевич був Крайовим провідником ОУН на Західно-Українських Землях у 1931-1932 рр., членом Проводу ОУН, одним із організаторів проголошення 3.06.1941 р. у Львові Акту відновлення Української держави. Разом з іншими провідними діячами ОУН заарештований гестапо 15.09.1941 р. і 16.05.1944 р. загинув у нацистському концтаборі Заксенхаузен – на 42-му році життя.
Народжена 1900-го у бережанському Вільхівці дочка Ольга у заміжжі Склепкович перед приходом радянських військ у 1944 р. перебралася на Захід.
Цікаво, що в помешкання о. Северина Габрусевича в с. Вільховець на Бібрщині у 1940-х – до його дочки Надії – навідувалася й Галина Дидик, уродженка прибережанського села Шибалин. Справа в тому, що Галина Дидик-«Анна» була зв’язковою і довіреною особою Головного Командира УПА Романа Шухевича, як і Катерина Зарицька-«Монета», двоюрідна сестра Надії – племінниця о. Северина.
У подячному слові парох с. Вільховець, отець-декан Володимир Люшняк запропонував встановити пропам’ятну дошку на будівлі колишнього проборства, де мешкав о. Северин Габрусевич, і де народився його син Іван.
Із короткою історичною довідкою, зокрема – про могилу Неоніли Габрусевич з Яновичів, матері о. Северина Габрусевича, яка відійшла у вічність 13.09.1901 р. і похована у с. Вільховець, присутніх ознайомила директор Вільховецької гімназії Оксана Кравчук. Після завершення заходів у бібліотеці учасники презентації у супроводі отця-пароха відвідали цю могилу на сільському цвинтарі.
Сприяння в організації заходу надали відділ культури, релігій, туризму та спорту Саранчуківської сільської територіальної громади (начальник відділу Світлана Гетьман) та бібліотека с. Вільховець (бібліотекар Надія Тринька).
Подячне слово авторці монографії та організаторам презентації виголосив керуючий справами (секретар) виконавчого комітету Саранчуківської сільської ради Віктор Зінчук.