До складу Залозецької територіальної громади входить 18 сіл, а це майже 11 000 населення. Окрім сіл є ще хутори. Громада хоч і велика, проте не багата, оскільки на її території немає промислового виробництва.
Громада з боргами і проблемами
На території громади паї селян орендують такі сільськогосподарські підприємства, як ПП «Агропродсервіс Ярчівці», ПП «Розтоцьке-Агро», ПП «Шевченка», «Континентал Фармерз Груп» та ряд фермерських господарств. Зі слів пані Колісник, вони допомагають дуже багато, особливо цієї зими, коли випала велика кількість снігу і треба було розчистити дороги. Допомагають також і приватні підприємці.
– Ми маємо громаду з боргами і проблемами, – розповідає Олена Орестівна. – Була значна заборгованість по комунальному за енергоносії. Людям у Залізцях вже хотіли відключати воду. Голова громади Андрій Зіновійович Нога їздив в обленерго та облдержадміністрацію просити про відстрочку та вирішив це питання. Також маємо проблеми зі школами у нас їх 11, одна з них опорна: якщо субвенція складає майже 35 млн. грн., то ще 22 млн. грн. ми дофінансовуємо. Нещодавно мали труднощі з оплатою праці техпрацівників, але вийшли з цієї ситуації. Крім цього у нас є 5 садочків, 1 НВК та 1 МНВК.
Медицину у Залозецькій громаді також частково дофінансовують. Цього року вже виділили 450 тисяч гривень з власних надходжень. До речі, окрім ФАПів та амбулаторій є ще і лікарня, яка в минулому році, коли був пік загострення Covid -19, приймала хворих на цю недугу.
Шукають інвесторів
Заступниця голови Залозецької селищної ради провела міні-екскурсію центральною вулицею і розповіла, що в лютому поблизу селищної ради встановили фото-зону «Я люблю Залізці». Також на центральній вулиці, біля пам’ятника загиблим воїнам-афганцям спорудили пам’ятник героям Небесної Сотні з ініціативи голови громади А. З. Ноги і за спонсорською допомогою голови Тернопільської обласної ради Михайла Головка.
Основною візиткою Залізців є стави. Їх тут аж дев’ять. Один у державній власності, решта – у приватній. Також на Старих Залізцях є пам’ятки архітектури національного значення XVI ст. – руїни замку та костелу. Невдовзі планують відкрити Залозецький краєзнавчий музей.
– Наразі ми шукаємо інвесторів, щоб якось вирішити проблеми з сміттям, розглядаємо можливість встановлення сортувальної лінії, – ділиться планами Олена Орестівна Колісник. – На даний беремо участь у проэкті по наданню субвенції для створення ЦНАПу за кошти держбюджету. Проводимо інвентаризацію земель, щоби вивести частину їх із тіні. Ми дуже хочемо, щоб наша громада розвивалася, тому у найближчих планах – відкрити відпочинкову зону на ставках. Також шукаємо шляхи оптимізації шкіл, бо утримувати їх усіх досить затратно, адже наш сукупний дохід складає 72 млн. грн.., а нам з усіма потребами треба хоча б 80 млн. грн..
Налагоджують вивіз сміття
Дорогою до селищної ради ми зустріли директора комунального підприємства «Залізці» Миколу Євгеновича Білика. Він розповів, що наразі нема чим похвалитися, оскільки комунальне підприємство створене на базі старого.
– Працівників нема, бо є проблема заборгованості по заробітній платі, – каже Микола Євгенович. – Працюю лише я, бухгалтер і касир. З техніки маємо трактор ЮМЗ і грейдер, яким майже по 40 років.
Та попри всі труднощі, у Залозецькій громаді 17 квітня планують провести толоку, щоби поприбирати на кладовищах і територіях загального користування. Комунальне підприємство щотижня збирає сміття у Залізцях, також підключили ще декілька сіл, щоби привчити людей до централізованого вивозу сміття.
Леся Заморська