Результат виборів міського голови Теребовлі (голови Теребовлянської територіальної громади) показав, що відбулася гра в одні ворота. Вражаючий успіх одного з кандидатів – Олега Продана дав зрозуміти політикам різних рівнів: стартувати потрібно задовго до фінішу і при цьому презентувати привабливі програми, які здатні полонити серця виборців. А ще – заручитися підтримкою авторитетних агітаторів.
Чому ж відбувалися вибори
Ще на початку січня цього року міський голова Теребовлі Сергій Поперечний звернуся до сесії Теребовлянської міськради із заявою про складання свої повноважень. Депутати задовольнили бажання градоначальника.
А 2 березня Верховна Рада призначила позачергові вибори міського голови Теребовлі. Вони відбулися 31 жовтня і охопили майже 23 тисячі виборців, які мешкають у місті Теребовлі і 26 селах громади.
На посаду міського голови претендувало п’ять кандидатів. Четверо з них балотувалися як самовисуванці: Тарас Козак (безпартійний і безробітний), Степан Кондира (член НРУ, директор Центру психоаналізу і психокорекції), Юрій Ништа (член «Європейської солідарності», фізична особа-підприємець) і Олег Продан (офіційно безпартійний, начальник управління розвитку, інфраструктури і дорожнього господарства Тернопільської облдержадміністрації). І лише Михайло Тимошик, директор тернопільського ТОВ «Маркетингові технології ПБС», був висунутий на цю посаду ВО «Свобода».
Коронавірус не зупинив вибори
ГУ Нацполіції в області повідомило на своєму сайті, що грубих порушень під час виборів Теребовлянського міського голови, які б вплинули на хід і результати голосування, правоохоронці не зафіксували. Заступниця голови міської територіальної виборчої комісії Венерія Решетинська розповіла схоже: ні в день виборів, ні наступного дня офіційні спостерігачі, довірені особи кандидатів з приводу порушень до ТВК не зверталися.
Тішило те, що важливі коронавірусні обмеження (наявність довідки про вакцинацію або негативний ПРЛ-тест) не поширювалися на виборчий процес. І тому на виборчі дільниці Теребовлянської громади змогли прийти і проголосувати як вакциновані, так і невакциновані мешканці (звісно ж, без підвищеної температури, з дотриманням маскового режиму і могли перебувати не більше шести осіб на дільниці одночасно). І все ж явка на виборах цього разу була нижчою (майже 42%), ніж рік тому, на чергових місцевих виборах (46%), коли обирали голову та депутатів громади. Очевидно, далися взнаки загальне посилення антикоронавірусних вимог в державі, втома від почастішання виборів і переконання, що один вид виборів (нехай і ключової особи) не здатний кардинально змінити ситуацію в громаді.
Звідки шокуючий результат
Тим не менше, претендент на посаду міського голови Олег Продан швидше від інших розпочав передвиборну боротьбу, долучався до різних акцій громади (спершу як керівник ГО «Теребовлянщина», а згодом – офіційно зареєстрований кандидат) і зумів мобілізувати своїх виборців. Додала йому голосів і агітація з боку авторитетних аграріїв Теребовлянщини. Та ще й на відміну від більшості конкурентів Олег Продан – мешканець Теребовлянської громади. І виборці вирішили: він – наш, тому за нього потрібно голосувати. Отож, пан Продан виграв змагання з великим відривом від конкурентів і, за опрацьованими протоколами з усіх 33 дільниць, набрав аж 68% або 6447 голосів виборців! Далі таблиця виборчих перегонів виглядає так: Юрій Ништа – 14% (1346 голосів), Михайло Тимошик – 8% (765 голосів), Тарас Козак – 3,6% (345 голосів) і Степан Кондира – 3% (291 голос).
Невдовзі переможцеві виборів Олегу Продану доведеться виконати складне завдання – налагодити співпрацю зі строкатим депутатським корпусом Теребовлянської міськради, в якій жодна політична сила не має більшості.
Роман ЯКЕЛЬ