Серед численних музеїв Тернопільщини меморіальний музей – садиба Леся Курбаса посідає особливе місце, оскільки увіковічнює пам’ять геніального режисера Леся Курбаса, який підняв український театр до європейських обріїв.
Експонати в 5 кімнатах
Саме Старий Скалат називають колискою геніального реформатора театру. Тут у парафіяльному будинку діда, Пилипа Курбаса (де тепер музей), настоятеля місцевої церкви, Лесь жив в період з 1893-1908рр. та з 1912-1914 рр. Саме в цій хаті минули його дитячі та юнацькі роки, тут він здобував перші ази освіти, в 1907 р. написав одну із двох своїх новел – «Сни». Тут у нього народжувалися перші творчі задуми, він надихався мальовничою природою і загартовувався театральними ідеями. Звідси Лесь Курбас пішов у великі світи підкорювати театральне мистецтво і повернувся сюди через десятиліття. 19 лютого 1987 р., до 100-річчного ювілею від дня народження Леся Курбаса в с. Старий Скалат тоді ще Підволочиського району відкрили його музей-садибу.
Відкриттю музею передувала більш як двадцятирічна праця науковців Тернопільського обласного краєзнавчого музею. Вони вивчали архівні матеріали, періодику 20-30 х рр. ХХ ст., проводили пошукову і збиральницьку роботу, листувалися з колишніми акторами «Березоля», друзями та однодумцями великого митця, які прагнули повернути Лесю Курбасу світове визнання.
Експозиція музею розміщена в п’ятьох кімнатах парафіяльного будинку, де мешкала родина Курбасів. Вона висвітлює життя та творчість Леся Курбаса, створення ним театру «Тернопільські театральні вечори», заснування ним та діяльність «Молодого театру», «Кийдрамте» і театру «Березіль». Окрема кімната музею розповідає про людей, які працювали з Лесем Курбасом на підмостках театральної сцени 20-30-х років ХХ ст.
Висвітлюється діяльність Тернопільського академічного обласного драматичного театру ім. Т. Шевченка від заснування до наших днів.
Раритетні книги та світлини
Реритетами музею стали книги з бібліотеки Курбаса (деякі з афтографами), тогочасні театральні видання, обкладинки журналу «Барикади театру», афіші, програми, листи, макет до вистави «Джіммі Гіґґінз» (художник Вадим Меллер), оригінал перекладу драматичного твору – «Молодість» Макса Гальбе.
Вражають фотоматеріали й документи, які висвітлюють арешт, «слідство», суд, вирок, поневіряння в таборах і про творчу діяльність навіть в ув’язненні.
На фасаді приміщення музею встановлено дві меморіальні дошки – на честь Леся Курбаса та його батька Степана Яновича-Курбаса.
За три десятки років меморіальний музей-садиба Леся Курбаса став невмирущою скарбницею пам’яті великого митця.
Тут постійно влаштовуються виставки, читаються лекції, організовуються цікаві зустрічі – знайомства з театралами, мистецтвознавцями, шанувальниками творчості Леся Курбаса.
Наукові працівники музею ведуть активну науково-просвітницьку роботу. Тісно співпрацюють з навчальними закладами не тільки району, а й області. Організовуються мистецькі години, тематичні екскурсії, читацькі конференції, присвяченні творчості Леся Курбаса та його учнів і послідовників. За матеріалами, які містяться у фондах музею, студенти пишуть та захищають свої курсові та дипломні роботи, а науковці черпають енергію та беруть цінні скарби для написання наукових праць.
В музеї-садибі тісно налагоджені зв’язки з науковцями Національного центру театрального мистецтва ім. Леся Курбаса в Києві, кафедрою театрального мистецтва Львівського національного університету ім. І. Франка, літературно-художнім музеєм Леся Курбаса в Самборі, кафедрою театрального мистецтва Харківського театрального університету, театральною кафедрою інституту мистецтв Тернопільського національного університету В. Гнатюка тощо.
Цікаві екскурсії
Щорічно в приміщенні музею проводиться посвята в студенти першокурсників театральної кафедри інституту мистецтв Тернопільського національного університету В. Гнатюка, гостинно зустрічають учасників всеукраїнського фестивалю, молодої режисури «Тернопільські театральні вечори. Дебют», засновником якого був наш земляк М. Форгель.
Екскурсії, які проводяться в музеї-садибі – то цікава і захоплююча подорож сторінками складного життєвого і багатого на творчі здобутки шляху великого митця.
Цінним скарбом музею є книги відгуків, більше десятка, яких поповнили його історичну спадщину. Щорічно музейну арку переступають понад 5 тис. відвідувачів. Тут залишили свої автографи Олесь Гончар, Іван Драч, Неллі Корнієнко, Лесь Танюк, Анатолій Матвієнко, Валерія Врублевська, Дмитро Павличко та інші. З великим задоволенням покинула гостинний дім американка українського походження, співзасновник міжнародного товариства Леся Курбаса в Нью-Йорку, режисер, американська письменниця – Вірляна Ткач. Бажаним гостем музею став наш земляк, заслужений діяч Російської Федерації, доктор медичних наук, професор, голова Українського товариства «Славутич» в Москві – Василь Антонів: адже, слава про Леся Курбаса не знає кордонів.
І так приємно, що саме в нашому краї є джерело, з якого б’є та невичерпна сила великого генія, що живить і одухотворює спраглий до знань рідної культури людський розум.
Оксана Ковцун, науковий співробітник