Понад 160 авторських писанок на курячих, гусячих і страусиних яйцях, створених руками творчого подружжя Лесі та Юрія Цікалів, до 8 квітня 2025 року можна оглянути на виставці в Тернопільському обласному художньому музеї. Експозицію відкрили 20 березня.
Подружжя тернопільських інженерів Леся та Юрій Цікали вже 40 років пишуть писанки. За цей час вони зробили кілька тисяч мистецьких виробів. Майстри народної творчості неодноразово мали виставки, проводили майстер-класи, демонстрували свої напрацювання на мистецьких фестивалях. Колекції їхніх писанок є в Америці, Канаді, Хорватії, Бельгії тощо.
– Вперше свою персональну виставку це сім’я писанкарів представила у нашому музеї ще у далекому 1993 році, – розповіла заступниця директора Тернопільського обласного художнього музею Ольга Ваврик. – Тоді вони нам подарували свою авторську колекцію регіональних писанок, започаткувавши в нашому музеї збірку цих видів декоративно-ужиткового мистецтва. Працівники музею вчилися на цій колекції, дізнаючись про особливості українського писанкарства, адже писанки з різних регіонів відрізняються. Ця колекція дуже цінна для нас.
На ювілейній виставці пані Лесі та пана Юрія, які цьогоріч відзначатимуть свої 70-річні ювілеї та 40-річчя творчої діяльності, представлені найновіші роботи. Зі слів Ольги Ваврик, подружжя Цікалів були відкривачами писанкарства на Тернопільщині.
– Зараз в нашій області є дуже багато писанкарів, але писанки п. Лесі та п. Юрія вирізняються з-поміж них надзвичайно високим художним рівнем, – каже пані Ольга. – Видно, що майстри досконало вивчили цей процес творення писанки, а також традиції символів, кольорів. Переосмислюючи це все, вони створюють не тільки традиційні орнаменти, а й свої авторські писанки. До речі, пан Юрій започаткував техніку травлення писанок оцтовою кислотою.
Мистецтвознавиця, начальниця відділу культури та охорони культурної спадщини департаменту культури та туризму ТОВА Наталія Собкович зазначила, що великодня виставка писанок стала вже традиційною в Тернопільському обласному художньому музеї, адже її проводять 31 рік поспіль.
– Писанка – це символ життя, це один із ідентифікаторів нашої нації, – наголосила мистецтвознавиця. – Це символічний предмет, в якому закладений дуже глибокий зміст. Яйце – крихкий матеріал, але на ньому створюються такі шедевральні й абсолютно унікальні речі. В грудні минулого року ЮНЕСКО визнало традиції українського писанкарства всесвітнім надбанням людства. Наші автори є духовно дуже багатими і добрими людьми, бо це мистецтво облагороджує душу, спонукає до самозаглиблення, до роздумів, до того, що збагачує і наповнює. Українська писанка так само, як ікона, вона важлива, містка і дуже багата.
Із відкриттям виставки творче подружжя привітав колишній багатолітній директор художнього музею, мистецтвознавець, заслужений працівник культури України Ігор Дуда. Він пригадав, як у 1992 році вперше в залі Тернопільського обласного художнього музею відбулася виставка 120 писанок і 170 великодніх листівок із колекції Івана Гречко, яку мистецтвознавець привіз зі Львова.
– Коли пан Юрій і пані Леся підійшли до мене і показали свої писанки, то їхні роботи мене здивували, – каже Ігор Дуда. – Вони обоє інженери за фахом, але їхні писанки настільки професійні і дуже цікаві графічно та колористично. Тож у 1993 році відбулася перша виставка цього подружжя, на якій тоді представили 332 експонати.
Спогадами про співпрацю з подружжям Цікалів поділився директор Тернопільської художньої школи ім. Михайла Бойчука Сергій Музика. Про цілеспрямованість пана Юрія і вміння досягати високих результатів не лише в писанкарстві, а й науці та спорті розповів його родич Микола Миколенко. – За той рівень майстерності, котрого ми досягли, ми дуже вдячні трьом особам – Ігорю Дуді, покійному Ігорю Гереті і Сергію Музиці, – наголосив Юрій Цікало. – Саме завдяки їм ми піднялися. Після першої нашої виставки переосмислили всю нашу роботу, перейшли з курячих яєць на гусячі, щоби створювати художні авторські писанки. Наша родзинка в тому, що ми пишемо писанки не писачками, а металевими перами. Моя мати родом із Сокальщини, де писанки пишуть саме перами. Я так звик з дитинства. Тож ми з дружиною одразу почали писати перами.
Пані Леся зазначила, що писанка – то унікальний магічний витвір, в якому є магія яйця, магія символів, магія кольору і магія енергії майстра.
Писанки Юрія та Лесі Цікалів – це свідчення великого духовного багатства Тернопільщини й глибока пошана до народних символів українства.
Леся ЗАМОРСЬКА